Çocuklara Zeka Testi Yaptırılmalı mı? - Son Dakika

Çocuklara Zeka Testi Yaptırılmalı mı?

11.10.2013 10:47

Uzmanlar açıklıyor. Zeka testleri çocukarın hayat boyu başarılarını belirleyebilecek bir etken mi?

1
Okul sayılarının ve okullar arasındaki rekabetin artmasıyla birlikte, zeka testleri ve pek çok psikolojik test öğrenci alımlarında fark yaratır hale geldi.
2
Peki zeka testleri çocuların hayat boyu başarılarını belirleyebilecek bir etken mi? Çocuklar üzerinde olumlu ve ya olumsuz yönleri var mı? İşte bu tartışmalara uzmanlardan yanıt...
3
Değişim Psikoloji ve Terapi Merkezi'nden Psikolog Ayşe Yanık Knudsen bu konudaki görüşlerini bildirdi. İşte Knudsen'in görüşleri...
4
Zekanın tek başına başarı sağlayacağını düşünmek oldukça yanlıştır. Çocukların başarısında temel kriter çalışmaktır. Burada sahip olunan yetenek ise, başarıyı taçlandıracaktır.
5
Zeka testleri gerek duyulmadığı takdirde kullanılmamalıdır. Çocuklar doğdukları andan itibaren, gelişim süreçlerinde yüksek ya da düşük seviyede zeka belirtileri gösterebilir.
6
Gözle görülebilen ve şüphe yaratan bu durumlar, elbette testlerle ortaya çıkarılabilir. Düşük zeka çok değiştirilemez iken, üstün zeka için farklı değerlendirmeler yapılabilir.
7
Üstün zeka, her konuda çok başarılı olma ve her şeyin üstesinden gelme becerisi olarak algılanmamalıdır. Buradaki temel kriter, çocuğun sahip olduğu üstün yetenekleri ortaya çıkarmak ve zayıf olduğu alanları da tespit etmek olmalıdır
8
Wechsler zeka testinin güvenilir bir yöntemdir. Günümüzde okul çağı olan 6-16 yaş grubunu değerlendirmede en sık kullanılan Wechsler zeka testi, klinik bulgular verdiği için ayrıcalıklı bir ölçüm olarak kabul ediliyor.
9
Bu test zekaya sadece elde edilecek bir skor olarak bakmıyor. Çünkü test, bilgilendirmenin işleyişiyle ilgili süreçler arasındaki etkinin farklılıklarını da inceliyor.
10
Son zamanlarda bu test yaş sınırı gözetmeksizin ticari amaçlar kullanılmaya başlandı. Bu test ancak doğru şekilde, gerektiği zaman ve tecrübeli uzmanlarca değerlendirildiğinde bizlere rehber olabilir.
11
Yine de bir çocuğun zekasını değerlendirmede tek başına yeterli bir rota çizeceği düşünülmemelidir. Aileler çocuklarının yeteneklerini öğrenmek için, sadece bir teste bakarak değerlendirme yapmamalıdır.
12
Genel olarak elde edilen skorlar, çocukların eğitim hayatına başlarken sınıflandırılmalarına sebep olmakta ve bu onların tüm hayatları boyunca taşıyacakları bir etiket olabilmektedir.
13
Oysaki hayatta başarı için, üstün yeteneklere sahip olmak temel koşul değildir. Her çocuğun mutlaka sahip olduğu yetenek ya da yetenekler mevcuttur.
14
Diğer taraftan, iyi yönetilemeyen üstün zeka tahmin edilenin aksine pozitif değil, negatif sonuçları da beraberinde getirebilir.

Son Dakika Çocuklara Zeka Testi Yaptırılmalı mı? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement