Çocuklarda Alt Islatma Sorunları - Son Dakika

Çocuklarda Alt Islatma Sorunları

11.04.2014 18:18

Gece altını ıslatma, gece uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlanabilir.

1
Gece kalkıp tuvalete gitme bir hedef olarak benimsetilmelidir. Tuvalete ulaşmak kolaylaştırılmalıdır. Karanlık koridorları loş ışıkla aydınlatmak faydalı olabilir.

Akşam yemekleri hafif olmalıdır. Sindirimi zor olan besinler uyku ritmini bozar. Düzensiz uyku içinde de çocuk altını ıslatabilir.

2
Alt ıslatan çocukların bedensel nedenleri olabilir. Altını ıslatan çocukların %2-3'ünden şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi sorunlar saptanmaktadır.
3
Gece altını ıslatmanın iki tipi vardır. Eğer çocuk hekime getirilinceye kadar devamlı altını ıslatıyorsa Primer (birincil) tip, en az 6 ay kuru kaldıktan sonra altını ıslatmaya yeniden başlamışsa Sekonder (ikincil) tip altını ıslatmadan söz edilmektedir. Altını ıslatan çocukların büyük çoğunluğu birincil altını ıslatma gurubunda toplanmaktadır.
4
Alt Islatma Davranışına Çözüm Bulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?
5
Hemen en önemle üzerinde durulması gereken konu altını ıslatmanın çocuktan çok, bu çocuklara ailelerin ve toplumun yanlış tutumları zarar vermektedir. Bu ise ileride çözülmesi çok zor sorunlara neden olmaktadır.
6
Altını ıslatan çocukların en geç 6 yaşında konuyla ilgilenen bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bir tedavi planı yapılması gereklidir.
7
Gece altını ıslatma, gece uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlanabilir. Çocuklar genellikle 2-3 yaşlarına kadar altlarını ıslatırlar. Zamanla önce gündüz kontrolü, daha sonra gece kontrolü gelişerek bu durum kaybolur. Çocuklarda mesane kontrolü beş yaşına kadar gelişimini sürdürür ancak 5 yaşından büyük bir çocuk altını ıslatmaya devam ediyorsa "enüresis" yani "altını ıslatma sorunu" araştırılmalıdır.
8
Çocuğun altına kaçırmasına neden olan birçok dış faktör vardır.Bunlar; Yaşamakta olduğu strese bir yanıt olabilir. Ailede ve kan bağı olan akrabalarında benzer sorunun olması riski arttırır.

Son Dakika Çocuklarda Alt Islatma Sorunları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

65 yaşında ikiz bebek doğuran kadının çocuklarını elinden aldılar Komşularının taciz mesajı ekmeğine yağ sürdü! Çıplak fotoğraf krizi sonrası milyoner oldu Sahada başka Instagram'da başka! Ateşli hakem son yaptığıyla hayranlarının aklını başından aldı Kolombiya'nın Kim Kardashian'ı, takıntılı hayranları yüzünden yedi kez ev değiştirdi Su içmek için nehir kenarına geldi! Muhtemel sonu bekleyen fotoğrafçı olanlar karşısında dondu kaldı