Çöl Tarafından Yutulan Şehir: Kolmanskop - Son Dakika

Çöl Tarafından Yutulan Şehir: Kolmanskop

19.05.2016 08:21

1

1900'lü yılların başında Lüderitz'in elmas arayıcılarının akınına uğraması, Namibya çöllerinin zengin olma hayali kuran binlerce kişiyle dolmasına neden olmuştu.

Fakat tükenen ekonomik kaynaklar ve savaş gibi yıkımlar nedeniyle Kolmanskop bugün hayalet bir şehre döndürdü. Şehrin terk edilmesinden sonra da kumullar bir süre sonra zaten kendilerine ait olanı geri almaya başladı.

2

Elmas arayıcıları akın etmesiyle sadece iki yıl içinde çölün ortasında bir kent gelişti: Elektrik santrali, okulu, hastanesi, özel konut siteleri, spor, balo ve tiyatro salonları, fabrikaları, Lüderitz'e demiryolu bağlantısı ve hatta bir kumarhane dahi inşa edildi.

3

Fakat Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra düşen elmas talebi, kuruluş nedeni ortadan kalkan kentin sonunu getirdi.

4

1950'li yıllarda tamamen terkedilen Kolmanskop'ta kumullar bir süre sonra zaten kendilerine ait olanı geri almaya başladı.

5

Metal konstrüksiyonlar çürüdü, evler çöktü, bahçe ve sokaklar kumun altına gömüldü.

6

Kalıntıları hala ayakta duran binalarıyla teatral bir görüntüye bürünen Kolmanskop, şimdi hayalet bir kent.

7

Bölgeyi ziyaret eden turistler dizlerine kadar gelen kumun içinde ilerleyerek evleri gezebiliyorlar.

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Son Dakika Çöl Tarafından Yutulan Şehir: Kolmanskop - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tiktok'ta en çok para kazanan fenomenler belli oldu Küçük Gelin'in Zehra'sı öyle bir değişti ki! Gören bakmaya doyamıyor Ormanda pusuya yatıp yaklaşanı öldürüyorlar! İşte dünyanın en izole kabilesi: Sentinelese Aldatılan kadının intikam şeklini duyan küçük dilini yuttu! Kestiği cinsel organı klozete atıp sifonu çekti 18'ine girer girmez soyundu, 6 saat içinde rekor kırdı