Son Dakika Haberleri: Çöl Tarafından Yutulan Şehir: Kolmanskop

Çöl Tarafından Yutulan Şehir: Kolmanskop

4 yıl önce

1

1900'lü yılların başında Lüderitz'in elmas arayıcılarının akınına uğraması, Namibya çöllerinin zengin olma hayali kuran binlerce kişiyle dolmasına neden olmuştu.


Fakat tükenen ekonomik kaynaklar ve savaş gibi yıkımlar nedeniyle Kolmanskop bugün hayalet bir şehre döndürdü. Şehrin terk edilmesinden sonra da kumullar bir süre sonra zaten kendilerine ait olanı geri almaya başladı.2

Elmas arayıcıları akın etmesiyle sadece iki yıl içinde çölün ortasında bir kent gelişti: Elektrik santrali, okulu, hastanesi, özel konut siteleri, spor, balo ve tiyatro salonları, fabrikaları, Lüderitz'e demiryolu bağlantısı ve hatta bir kumarhane dahi inşa edildi.


3

Fakat Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra düşen elmas talebi, kuruluş nedeni ortadan kalkan kentin sonunu getirdi.


4

1950'li yıllarda tamamen terkedilen Kolmanskop'ta kumullar bir süre sonra zaten kendilerine ait olanı geri almaya başladı.


5

Metal konstrüksiyonlar çürüdü, evler çöktü, bahçe ve sokaklar kumun altına gömüldü.


6

Kalıntıları hala ayakta duran binalarıyla teatral bir görüntüye bürünen Kolmanskop, şimdi hayalet bir kent.


7

Bölgeyi ziyaret eden turistler dizlerine kadar gelen kumun içinde ilerleyerek evleri gezebiliyorlar.


8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21Haber Yayın Tarihi: 19.05.2016 08:21 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Canan Karatay o besini öve öve bitiremedi: Altından daha kıymetli, anne sütü gibi! Başı çok büyük dertte! Fotoğrafını görünce sakın üzerine tıklamayın Ateşli oyuncudan olay itiraf: Bir grup erkek tarafından cinselleştirildim! Cristiano Ronaldo'nun eski sevgilisine çıplak fotoğraf şoku! Topa tuttular Meraklı Köfteci'nin Fatma'sı Gölgen Bengü'ye, bir de şimdi bakın! Mesleğini duyan kulaklarına inanamıyor