Çöldeki mezarlığın altından 5 bin yıllık alkol fabrikası çıktı - Son Dakika

Çöldeki mezarlığın altından 5 bin yıllık alkol fabrikası çıktı

15.02.2021 15:02

Amerikalı ve Mısırlı arkeologlar, Mısır'da Nil Nehri'nin batısında alkol fabrikası keşfetti. Dünyanın en eski alkol fabrikasına ait olduğu belirtilen kalıntıların, 5 bin yıl öncesine ait olduğu ifade edildi.

1
Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, yaklaşık 5 bin yıllık alkolfabrikasının Kahire'nin 450 kilometre güneyinde Nil Nehri'nin batısındaki çölde bulunan eski bir mezarlık olan Abydos'ta bulunduğunu söyledi.
2
Mısır'da hüküm süren Birinci Hanedanlık Dönemi'nin (MÖ 3150 ile MÖ 2613) başında eski Mısır'ı birleştirmesiyle tanınan Kral Narmer zamanına dayandığını açıkladı. Arkeologlar, her biri 20 metre uzunluğunda ve 2,5 metre genişliğinde sekiz büyük üretim alanı bulunduğunu, her alanda alkol üretmek amacıyla tahıl ve su karışımını ısıtmak için kullanılan iki sıra halinde 40 kadar çömlekten havuz içerdiğini söyledi.

3
Ortak çalışmaya, New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nden Dr. Matthew Adams ve Princeton Üniversitesi'nde Eski Mısır Sanat Tarihi ve Arkeolojisi Yrd. Doç. Deborah Vischak başkanlık yaptı.
4
Adams, eski Mısırlıların kurban törenlerinde alkol kullandığını gösteren kanıtlar bulduklarını ve fabrikanın bu bölgede birayla kraliyet ritüelleri yapmak için inşa edildiğini ifade etti.
5
Diğer yandan Mısır Eski Eserler Bakanlığı, 1900'lerin başlarında bu fabrikanın varlığından ilk söz edenlerin İngiliz arkeologlar olduğunu, ancak yerini belirleyemediklerini söyledi.

Son Dakika Çöldeki mezarlığın altından 5 bin yıllık alkol fabrikası çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (2)

Diğer Galeriler

Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu 2 kadın öğretmen, 18 yaşındaki öğrenciyi eve davet edip üçlü ilişkiye girdi Bu yıl kırmızı halı bambaşkaydı! İşte 2021 Altın Küre Ödülleri'nin en şık ünlüleri