Çölleşmeyi Durdurma Projesi 'Yeşil Çin Seddi'nden 7 Kare - Son Dakika

Çölleşmeyi Durdurma Projesi 'Yeşil Çin Seddi'nden 7 Kare

22.11.2016 10:27

1
Muazzam mimari yapılarıyla bilinen Çin, çölleşmeyi engellemek adına tıpkı Moğol akınlarını durdurmak için inşa edilmiş Çin Seddi gibi bir set yapıyor.

2
1978 yılında Çin hükümeti yeşil alanların çölleşmesini engellemek amacıyla kuzeydeki çöl bölgesini çevreleyen Rüzgar Perdesi Projesi'ni başlattı.

3
Yeşil Çin Seddi olarak da bilinen proje kapsamında 4 bin 500 kilometre uzunluğundaki çöl çevresine 100 milyar ağacın ekilmesi planlanmıştı.

4
Bugün itibariyle çiftçileri belirtilen bölgelere ağaç dikmeye yönlendiren eden para teşvikleri ve havadan tohumlama aracılığıyla 66 milyardan fazla ağaç dikilmiş durumda.

5
Ancak proje için pek çok olumsuz yorum da söz konusu.

Hawaii Üniversitesi-Maona'dan Hong Jiang, Çin'in ağaç dikmekteki aceleciği yüzünden planın başarılı olamayacağını belirterek "doğayı kontrol etmek değil onu takip etmek" gerektiğini söylüyor.

6
1934 yılında Amerikan Başkanı Franklin D. Roosevelt tarafın başlatılan Büyük Ovalar Rüzgar Perdesi projesi, Yeşil Çin Seddi projesine benzer olarak planlanmış, 1942 yılı itibariyle Kanada'yla Brazos Nehri arasındaki 29000 kilometrelik alana 220 milyon ağaç dikilmişti.

7

Son Dakika Çölleşmeyi Durdurma Projesi 'Yeşil Çin Seddi'nden 7 Kare - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı 400 yıldır insanların dilinde! Tarlada yürüyen gizemli varlık tartışmalara yol açtı