Çörek Otunun Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika

Çörek Otunun Bilinmeyen Faydaları

05.11.2014 09:13

1
Çörek otunu yalnızca poğaçalarınızı süslemek için kullanıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Çünkü çörek otu bünyesinde önemli besin maddeleri barındırır. İşte çörek otunun 'mucize' gibi faydaları...

2
Çörek otu tohumları binlerce yıldır baharat ve gıda koruma maddesi olarak kullanılmıştır.

3
Hastalıklara etkisi üzerine yüzlerce deney yapılmıştır ve onlarcası da halen devam etmektedir.

4
Peygamber efendimiz ''Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın'' hadisinde çörek otunun önemine değinmiştir.

5
Çörek otu çeşitli kanser ve mikroorganizmalara karşı anti–kanser ve anti–mikrobiyal özellikler göstermektedir.

6
Toksik ajanlara maruz kalmış kolon dokusunda DNA hasarını azaltmakta, karsinogfenezin yani sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmeye başlamasını önlemektedir.

7
Bağışıklık sistemini düzenleyici ve diyabeti tedavi edici özelliği vardır.

8
Ayrıca kalp ve damar sağlığını korumada etkilidir. Kolestrolü düşürü ve ishal kesici özelliği vardır.

9
Mikrop aktivitelerini ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen mucize bir gıdadır.

10
Şiddetli baş ağrılarında alın ve kulaklara yakın yüz kısımları çörek otu yağı ile ovulur ve kafa bandajlanır. Aynı zamanda bir çay kaşığı çörek otu kahvaltıdan önce alınır.

11
Sağlıklı cilt için bir çorba kaşığı çörek otu yağı ile bir çorba kaşığı zeytin yağı karıştırılır. Bu karışım ile yüz ovulur ve en az bir saat böyle devam edilir. Sabunla yıkanır ve durulanır.

12
Grip ve burun tıkanıklığı her bir burun deliğine 3-4 damla çörek otu yağı akıtma, burun tıkanıklığını ve kafanın soğuk algınlığı ızdırabını giderebilir.

13
Egzama gibi rahatsızlıklarda çörek otu iyi bir iyileştiricidir.

14
Çörek otunu düzenli olarak uzun süre kullanmak gereklidir. Ki bunu Peygamber Efendimiz (sav) çörek otunun ölümden başka her şeye şifa olduğuna işaret ederken "Çörek otuna devam ediniz..." tavsiyesinde bulunarak çörek otunun bu olumlu etkilerinden faydalanabilmek için çörek otu kadar çörek otuna uzun süre ve düzenli olarak devam etmenin de çörek otu kadar önemli olduğunu bildirmişlerdir.

15
Çörek otu yorgunluk halini giderip zindelik verir.

16
17
18

YORUMLAR
500

Son Dakika Çörek Otunun Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika


Advertisement