CPR mankeni Resusci Anne, aslında intihar eden bir kız çocuğu! - Son Dakika

CPR mankeni Resusci Anne, aslında intihar eden bir kız çocuğu!

02.08.2019 12:07

Günlük hayatta sıkça kullanılan, vazgeçilmezler arasına giren nesnelerin ortaya çıkış hikayelerini duyduğunuzda muhtemelen anlık bir şok yaşayacaksınız. Bugün tıp eğitimi verilen okullarda, eğitim kurumlarında ve daha birçok yerde karşımıza çıkan CPR mankeninin hayatımıza giriş hikayesi tüylerinizi ürpertecek.

1
Elimiz ayağımız olan bazı araçların icat şekilleri komik olduğu kadar tedirgin edici de olabilir. Mesela stetoskop, zaman içerisinde doktorların uzvu haline geldi, ancak nasıl icat edildiğini biliyor musunuz? Komik bir hikaye ile ortaya çıkan stetoskop, doktor olan René Laennec, bu kadar yakın kadın bir hastayı incelemekten rahatsızlık duyar ve bu yüzden bir kâğıt alır, sarar. Böylelikle ilk stetoskop hazırlanmış olur.
2
Peki, her gün hayat kurtaran ilk yardım mankenleri nasıl ortaya çıkmış olabilir?
3
Kesin kökenleri bilinmeyen ölüm maskesinin aslı olan genç kadının büyük olasılıkla intihar kurbanı olduğu düşünülüyor. Hikaye, 1880'lerin sonunda Seine Nehri'nden çıkarılan ve vücudunda hiçbir şiddet belirtisi olmayan, dolayısıyla intihar iddiasını ortaya koyan küçük bir kızdan doğuyor. Bedeni incelenen kızın yaşının 16 yaşından büyük olmadığı tahmin ediliyor.
4
Paris Morg'undaki patolog ise kadının güzelliğinden çok etkilendiği için balmumu ölüm maskesi yaptığı biliniyor. Patolog, ölüm maskesinin sayısız kopyası yapıldığı için sakinliği ve güzelliği ile büyülenen tek kişi değildi.
5
Ünlü yazar Albert Camus, kızın gülüşünü Mona Lisa'nın gülüşüyle karşılaştırır ve ona 'Suda boğulmuş Mona Lisa'der. Küçük kızın yüzü, birçok sanat eserine, hikayeye ve romana ilham vererek, zamanla geniş çapta yayılma alanı buldu.

6
İlk yardım mankeni Resusci Anne'nin yaratıcıları Peter Safar ve Asmund Laerdal, gizemli bir şekilde ölen kızın yüzünü, ölüm maskesi CPR'ın yüzü olarak seçti. Manken birçok CPR kursunda kullanıldığından, "L'Inconnue de la Seine", tüm zamanların "en çok öpülen yüzü" olarak adlandırıldı.
7
Hiçbir anlam yüklenmeden, binlerce kez binlerce kişi tarafından öpülen CPR mankeninin gerçek bir insandan esinlenilerek yaratılması korkunç bir düşünce. Öyle ki onun aslında, ne kadar ölü olduğu anlaşılmayan yüz ifadesi ise tüyler ürpertici.
8
9
10

Son Dakika CPR mankeni Resusci Anne, aslında intihar eden bir kız çocuğu! - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Canlı yayında bilerek göğüslerini gösteren jüri üyesi kızlarıyla birbirine girdi! Sebep yine aynı Çıplak fotoğraflarını satan modeli şaşırtan talep! En çok o pozu istiyorlar "Her seferinde yıkıyorum" demişti! Cardi B, taharet temizliği için asistan tutmuş Sorumsuzca davrananların eseri! İstanbul'un bir ilçesinde kediler 'Şirinler'e döndü Boyları 12 metre kiloları 50 ton! 2 bin yıldır öylece duruyorlar