Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, '2020'yi Patara yılı ilan ettik' dediği Patara hakkında bilmeniz gereken her şey! - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, '2020'yi Patara yılı ilan ettik' dediği Patara hakkında bilmeniz gereken her şey!

12.02.2020 13:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti grup toplantısında 2020'yi 'Patara yılı' ilan ettiği antik kent Patara merak konusu oldu. İşte 'Enlerin' ve 'İlklerin' Antik Kenti Patara...

1
İlklerin ve enlerin olduğu antik kent!
İlklerin ve enlerin olduğu antik kent!
Fransa, Yunanistan, Tayland, Karayipler, Kenya ve Avustralya'daki bir çok sahili geride bırakan Patara, aynı zamanda ilklerin ve enlerin olduğu antik kent. Dünyanın en güzel plajı, Akdeniz'in en temiz noktası, dünyanın ilk meclis binasının içinde bulunduran yer, dünyanın en eski deniz fenerinin bulunduğu yer, Türkiye'nin en uzun plajı…
2
Romalılar döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Patara, Bizanslılar döneminde de bu önemini sürdürdü.
3
Ardından Roma Zafer Takını, kutsal alanları ve eski hamamları görürsünüz sırasıyla.
4
Likya Birliği'nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olan Patara, Büyük İskender'in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara'yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon'un oğlu Paturus'un kurduğu belirtiliyor.
5
Noel babanın doğduğu yer!
Noel babanın doğduğu yer!
Yamaca doğru yaklaştıkça Patara tiyatrosu karşılar sizi. 10 bin kişilik tiyatronun birçok bölümü kumlar altında kalmış ve bölgede kazı çalışmaları halen devam ediyor. Hristiyanlarca önemli sayılan yerlerden biri olan Patara, Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da doğduğu yer olarak biliniyor.
6
Patara Plajı nerede?
Patara Plajı nerede?
Sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Patara Plajı, Muğla'nın Seydikemer ilçesi ile Antalya'nın en batısındaki Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer alıyor.
7
Patara Plajına nasıl gidilir?
Patara Plajına nasıl gidilir?
Patara Plajı, Kalkan'a 15 kilometre mesafede bulunmaktadır. D400 karayolu'nu kullanarak Kaş'tan 45, Fethiye'den 81, Antalya'dan 376 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Plajı'na şahsi aracınız ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fethiye-Kaş arasında sefer yapan otobüsler ile Ovaköy mevkiinde inerek yaklaşık 3.5 kilometrelik bir yürüyüş veya taksi yolculuğu ile de Patara'ya gitmek mümkün.
8
Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşıyordu, bu nedenle doğu Akdeniz'de bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara'da bulunuyor.
9
Asfalt yolu takip ederek önce yerleşim yeri ile karşılaşıyorsunuz. Burada görebileceğiniz en güzel şey, yerleşim yerinin antik kent kalıntılarının arasında sıkışmış olması. Doğal güzellikler hiç bozulmamış.
10
Caretta carettalara ev sahipliği yapıyor!
Caretta carettalara ev sahipliği yapıyor!
Nesilleri tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta deniz kaplumbağalarının ülkemizdeki en önemli üreme alanlarından birisi olan Patara Plajı, Doğal Hayatı Koruma Vaktfı tarafından koruma altına alınmış durumda.
11
Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yaptı.
12
Bu saatlerde plaja girene para cezası!
Bu saatlerde plaja girene para cezası!
Dünya'nın ender rastlanan canlılarından caretta carettalara ev sahipliği yapan plajda alınan önlemler övülmeye değer. Öyle ki tabelalarda bile "19.00-08.00 saatleri arasında kaplumbağaların kullanım alanıdır, plaja girilmez" yazısı esprili olduğu kadar da önemli. Bu arada yasağa uymayanlar para cezasıyla cezalandırılıyor.
13
Yeşilçam filmleri kum tepelerinde çekildi!
Yeşilçam filmleri kum tepelerinde çekildi!
Çölü andıran ve bazı noktalarda yüzlerce metre yüksekliğe uzanan Patara Plajı'nın kum tepeleri birçok Yeşilçam filminde çöl sahnelerine ev sahipliği yapmıştır.
14
İlkbaharda bile denize girebileceğiniz, çevre kirliliğiyle henüz tanışmamış huzurlu yer, çocuklarınızın da keyifle oynayıp, eski Roma kalıntılarının üzerine kumdan kaleler yapabileceği muhteşem doğa harikası.

YORUMLAR
500

Son Dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, '2020'yi Patara yılı ilan ettik' dediği Patara hakkında bilmeniz gereken her şey! - Son Dakika


Advertisement