Cumhurbaşkanı Gül'ün İlkleri ve Enleri - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Gül'ün İlkleri ve Enleri

04.08.2014 12:43

1
Görev süresi 28 Ağustos'ta dolacak Cumhurbaşkanı Gül, veda ziyaretlerine başlıyor. 10 Ağustos Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilk olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret edecek. Veda ziyareti, yarın Çiçek'in TBMM'deki makamında gerçekleşecek.

2
Cumhurbaşkanı Gül, 5 Ağustos Salı günü akşam yemeğinde ise YAŞ üyeleriyle son kez bir araya gelecek.Veda turları düzenleyen ve 7 yıl boyunca makamında bir çok ilke imza atan Gül, en çok ülkeye giden, en hızlı onay veren Cumhurbaşkanı olarak da kayıtlara geçti. İşte Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresindeki ilkleri ve enleri...

3
Onedio.com'dan Burçak Cürül'ün derlediği habere göre; 54.Hükümet'te Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü, 18 Kasım 2002'de kurduğu 58. Hükümet'te Başbakan, 2003-2007 yılları arasında 59. Hükümet'te de Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan dönemin AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, TBMM'de 28 Ağustos 2007'de yapılan oylamada Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

4
Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Gül, bugüne kadar 84 ülkeye 110 ziyaret gerçekleştirdi. 5 ziyaret ile en fazla Kazakistan'a giden Gül Mısır, Türkmenistan ve ABD'ye de 4'er defa gitti. Afrika çıkarmaları medyada ses getirdi.

5
Cumhurbaşkanı Gül'e görevi devreden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 7 yılı aşan görev süresinde 48 yurtdışı gezisi gerçekleştirdi. Süleyman Demirel 57 ülkeye 125 ziyaret gerçekleştirdi. Turgut Özal ise 29 ülkeye 40 ziyaret gerçekleştirdi.

6
Cumhurbaşkanı Gül, 7 yılda 116'sı devlet başkanı düzeyinde olmak üzere 500'e yakın yabancı konuğu ağırladı. Gül, Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk yurtdışı gezisini, 18-19 Eylül tarihlerinde KKTC'ye yaptı.

7
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'den İngiltere'ye 23 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmî ziyareti Kraliçe 2. Elizabeth'in davetlisi olarak 2011 yılında gerçekleştirdi.

8
Gül, koltuğa oturduğu tarihten bu yana aralarında ABD, Hollanda, İngiltere, Brezilya, Hırvatistan,Arjantin, Sırbistan, Senegal, Kazakistan, Katar, Fransa, Rusya Federasyonu, Estonya, İtalya, Suriye, Yemen ve Avusturya gibi 70'in üzerinde ülkeden devlet başkanları ve yöneticilerini konuk etti.

9
Cumhurbaşkanlığı kurumsal web sitesindeki "Cumhurbaşkanına Yazın" uygulaması, Twitter ve Facebook'taki hesaplar ile YouTube'daki kanalın ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün yeni iletişim platformu "Cumhurbaşkanına Sorun" uygulaması ile yepyeni bir iletişim zemini kurarak Türkiye'de bir ilki gerçekleşti.

10
Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olmasıyla birlikte, eşi Hayrünnisa Gül'ün başörtülü olması dolayısıyla gündemi oldukça meşgul etmişti. Cumhuriyet tarihinde ilk olma özelliğini taşıyan bu durum, tartışmaları da beraberinde getirmişti.

11
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in davetlisi olarak Hac ibadetini yerine getirmek için 13 Ekim 2013 tarihinde Hayrünnisa Gül ile birlikte Suudi Arabistan'a giderek, bu konuda da bir ilke imza attı.

12
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile beraber, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde ilk kez Çankaya Köşkü'nde resepsiyon verdi. Daha önceki yıllarda Genel Kurmay Başkanlığı tarafından verilen resepsiyonlara, başörtülü Hayrünnisa Gül davet edilmiyordu. Bu resepsiyon, bu anlamda da bir ilk oldu.

13
Resepsiyonun Köşk'ün bahçesinde verilmesi de bir diğer ilk oldu. Köşk'te gerçekleşen resepsiyona toplam 1600 kişi davet edildi. Davetiyelerin üzerlerindeki isimler hattat tarafından yazıldı.

14
"The Digital Policy Council" adlı bir düşünce kuruluşunun açıkladığı listede Cumhurbaşkanı Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'ı en etkin kullanan devlet liderleri sıralamasında yer aldı.

15
Köşk'e 2007 yıllında çıkan Abdullah Gül bugüne kadar önüne gelen yasaların neredeyse tamamını onayladı.

16
Köşk'e 7 yıllık süre içerisinde ağırlıklı uluslararası sözleşmeler olmak üzere 837 kanun gitti. Cumhurbaşkanı Gül, bunlardan sadece 4'ünü veto etti.

17
Resmi ziyaret için Türkiye`ye gelen devlet başkanlarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyl,a Çankaya Köşkü'nde ilk kez atlı birlikler karşıladı.

Cumhurbaşkanlığı Forsu'nda temsil edilen tarihteki bağımsız 16 Türk devletinin bayraklarını taşıyan süveriler, Çankaya Köşkü'nde ilk kez Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins'ı karşıladı.

18
Cumhurbaşkanı Gül, Tekirdağ ve Kırklareli ziyaretleriyle görev yaptığı 7 yıl süresince 81 ile resmi bir ziyaret gerçekleştiren ilk cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı Gül, ilk yurt içi gezisini 11 Eylül 2007’de Van’'a gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı Gül, Burdur’'a 43 yılın ardından Tunceli'ye ise 14 yılın ardından ziyaret gerçekleştirmişti.

Son Dakika Cumhurbaşkanı Gül'ün İlkleri ve Enleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Maradona'nın cenazesi ülkesinde çatışma çıkarttı! Ortalık bir anda karıştı Temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan atmıştı! İşçilerin ilmek ilmek işlediği kırmızı küre ortaya çıktı Ekmek Teknesi'nin Sonnur'u yıllar sonra ortaya çıktı! Yaptığı itirafla gönülleri fethetti Kalpleri durma noktasına geldi! Survivor'da masaj yaptıracağını sanan ünlüler, ecel teri döktü Biz donarken o açıldıkça açıldı! Alemin Kralı Oben, iç çamaşırıyla dışarı çıkıp poz verdi