Dünyanın En İlginç Meyveleri - Son Dakika

Dünyanın En İlginç Meyveleri

16.09.2014 16:16

1
Ülkemizde birçok ülkeden farklı olarak dört mevsimi bir arada yaşarız. Her mevsimde ayrı sebze ve meyveler tüketiriz. Tüm zenginliğine rağmen ülkemizde yetişmeyen meyveler de bulunmaktadır. Bu meyvelerden bazıları ekmek bazıları tereyağı tadında. İşte ülkemizde yetişmeyen ilginç meyveler...

2
Pitaya ya da ejderha meyvesi adıyla bilinen bu meyvenin görüntüsü bir hayli ilginç. Meyvenin tadının ise kivi ve kavuna benzediği söyleniyor.

3
Kiwano olarak da bilinen boynuzlu kavunun tadı, salatalık, kabak, muz ve limon arasında diye tarif ediliyor. Eğer çok ararsanız Alanya kavunu diye de bulmanız mümkün.

4
Bu mucize meyveyi yedikten sonra, belli bir süreliğine dil, acı ve ekşi tatları algılayamıyor. Tatsız olan bu meyve yendikten sonra meyvede bulunan ve miraculin adı verilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak dilin ekşi ve acı tatları algılamasını önlüyor. Bu da meyvenin ardından yenen her şeyin tatlı olarak algılanmasına neden oluyor.

5
Hint Okyanusu adalarında yetişen ekmek ağacının meyvesi nişasta bakımından o kadar zengin ki, ekmek niyetine dahi yenebiliyor. Ağaçta yetişen patates meyvenin patates benzeri olduğunu düşünüyoruz.

6
Hindistan'a özgü ve kutsal sayılan bu meyve armudu andırsa da, tadının gül kokulu marmelata benzediği söyleniyor. Ayrıca meyvenin kabuğu bıçakla soyulabilecek gibi dursa da aslında oldukça sert ve ancak çekiçle kırılabiliyor.

7
Tadının limon ve domates arasında olduğu söylenen cocona meyvesi Güney Amerika'da yetişiyor.

8
Güney Amerika'nın nispeten serin bölgelerinde yetişen bu meyvenin tadı çilek, papaya ve ananas karışımı olarak tarif ediliyor. Gerçek bir tutti frutti olan çerimoya kesildiğinde bembeyaz ve siyah kocaman çekirdekleri var. Çekirdekler de kabuğu da zehirli. Yenmesi halinde felç edebiliyor.

9
Güney doğu Asya'da yetişen duku, sarımsağı andırsa da tadı üzüm ile greyfurt arasındaymış. Ağacının kabuğu da akrep sokmalarına karşı kullanılıyormuş.

10
Brazilya'nın güneyinde yetişen bu tuhaf bitki inanılmaz bir antioksidan. Üzüme benzeyen meyvelerinden likör ve şarap da yapılıyor. Ama en tuhaf özelliği meyvenin direk ağacın gövdesinde yetişmesi.

11
Bu meyvenin adı da Mammee diğer deyişle Amerika Kayısısı.

12
Marula isimli bu meyve Afrika'da yetişiyor. Dalda kaldığı sürede fermente oluyor ve içindeki alkol %17'ye kadar çıkıyor.

13
Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin dışı tuhaf görünüyor olabilir ama içi yumuşacık ve kremsi.

14
Güneydoğu Asya ve Avustralya'da yetişen Noni, görüntü olarak duta benziyor. Ama hemen ağzınız sulanmasın çünkü meyvenin ağır bir kokusu ve keskin bir tadı var, o yüzden ancak açlıktan ölmek üzereyken yemek isteyebilirsiniz.

15
Güney Amerika ve Hint Adalarında yetişen yıldız şekilli mor elma, güzel kokulu ve tatlı. Bulursanız soğuk tüketin.

16
Amazon ormanlarında yetişen bu meyve tatlı ekşi bir tada sahip, ayrıca fosfor, demir ve C vitamini bakımından oldukça zengin.

17
Deniz kestanesine benzer görünümüyle hayli ilginç olan meyve, Malezya ve Endonezya'ya özgüdür. Bu iki ülkede sokaklarda satılan bu meyve, ayrıca orangutanların favori meyvelerinden biridir.

18
Safou'nun bir diğer adı da tereyağı meyvesi. Çünkü Afrika'ya özgü bu meyve pişirildiğinde tereyağına benzer bir kıvam ve lezzet alıyor. Ayrıca meyvenin %47'si de yağ.

19
Talihsiz ismine rağmen salak aslında lezzetli bir meyve. Endonezya, Malezya be Brunei'de yetişiyor. İçi sarımsak dişleri gibi ama tadının oldukça lezzetli olduğu söyleniyor.

20
Turuncu bir ahududu düşünün, ama ahudududan daha lezzetli ve C vitamini açısından da daha zengin. Üstelik kutup dairesine uzanan kuzey alanlarda da yetişebiliyor.

21
Tuhaf şekillerine doyamadığımız doğanın bir başka mucizesi yıldız meyvesi ülkemizde bazı marketlerde bulunuyor. O tezgahlara da taa Güneydoğu Asya'dan geliyor. Tıpkı muz gibi yeşilken toplanan bu meyve buralara ulaşana kadar sararıyor. Yıldız elması elma, armut ve limon karışımı bir tada sahip diyebiliriz.

22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40

Son Dakika Dünyanın En İlginç Meyveleri - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement