Daha İyi Bir İlişki İçin Nelere Dikkat Edilmeli - Son Dakika

Daha İyi Bir İlişki İçin Nelere Dikkat Edilmeli

05.02.2014 12:40

Aile ve Çift Terapisti Nur Karaman, çiftlerin ilişkilerini gözden geçirmek için sevgililer gününü bir fırsat olarak değerlendirebileceğini belirterek iyi bir ilişki için olması gerekenleri açıkladı.

1
Evli çiftlerin bekarlara göre daha uzun yaşadığı ve karşılaştıkları zorluklarla daha kolay baş ettiği, sağlıksız evliliklerde ise çiftlerin kronik hastalıklara yakalanma riskinin daha yüksek olduğu biliniyor.
2
Aile ve Çift Terapisti Nur Karaman, çiftlerin ilişkilerini gözden geçirmek için sevgililer gününü bir fırsat olarak değerlendirebileceğini belirterek iyi bir ilişki için olması gerekenleri açıkladı. İşte sağlam bir ilişki için yapılması gerekenler...
3
Önce kendinize sonra ilişkinize bakın. Fiziksel sağlığınız için vücut temizliğinize dikkat edin, dengeli beslenin ve egzersiz yapın. Duygusal sağlığınız için ise keyif aldığınız etkinlikleri yapın, size iyi gelen insanlarla görüşün.
4
İçinizden geldiği gibi davranın. Duygularınızı ve düşüncelerinizi açık, net bir şekilde partnerinizle paylaşın. İçinizden geliyorsa partnerinize yaklaşmaktan, sarılmaktan ve dokunmaktan çekinmeyin. Bunu bir görev olarak yapmayın. Eğer bunu bir görev gibi değerlendiriyorsanız ilişkinizle ilgili tehlike sinyalleri ortaya çıkabilir.

5
Birlikte eğlenebileceğiniz keyifli etkinliklere katılın. Sinemaya, tiyatroya, konsere veya alışverişe gidin. Partneriniz için kıyafetler seçin. “Bu sana çok yakışıyor”, “Sende bunu görmek istiyorum” gibi yorumlar yapmaktan çekinmeyin.
6
Hangi yaşta olursanız olun tıraş olmaktan, rujunuzu sürmekten vazgeçmeyin. Hafta sonu evdeyken bile en güzel kıyafetlerinizi giyin. Birbirinize güzelliklerinizi gösterin. Fiziksel, duygusal ve cinsel yakınlığınızın tadını çıkarın.
7
Yakınlık çiftlerin ilişki doyumunu artırır. Evlenince coşkunun biteceğini düşünmeyin. Coşkunuz eksildiyse ilişkinizi bir uzmanla birlikte değerlendirmekten çekinmeyin.
8
Kendinize ait zamanlarınız olsun. Çiftlerin belirli ölçüde birlikte bireysel olabilmesi hem benliklerini korumalarını hem de birlikteliklerini beslemelerini sağlar. Bireysel olarak kendinize özel olan ve ilişkinizin ortak alanlarını birbirinden ayırın.
9
İyi bir ilişki bireylerin hem tek başına hem de bir arada olma ihtiyaçlarını tatmin eder. Bireylerin özel yaşamlarının olmadığı, her şeyin birlikte yapıldığı ilişkilerde yıllar geçtikten sonra bireylerin ilişkiden önce nasıl biri olduklarını; kimlerle görüştüklerini, ilişki yokken nasıl zaman geçirdiklerini unutma tehlikesi ortaya çıkabilir.
10
Tamamen bireysel hareketler ise çiftlerin birbirlerinden kopuk yaşamasına neden olabilir. Bu noktada çiftlerin birlikte keyifli etkinlikler yaparken aralarında belirli bir mesafe bırakmaları, birbirlerini özlemelerine fırsat vermeleri ilişkileri besler.
11
Bazı etkinliklere partnerinizle katılmak, bazen arkadaşlarınızla yalnız görüşmek çözüm olabilir.
12
Doya doya tartışın. Tartışmak kavga etmek değil; fikirlerin, beklentilerin farklı olması, birbirine uymaması ve bunların konuşulabiliyor olmasıdır. Tartışabilmeniz kendinizi, partnerinizi ve ilişkinizi önemsediğiniz, ilişkinizi canlı tuttuğunuz anlamına gelir. Tartışırken birbirinizi suçlamayın ve karşılıklı olarak birbirinizin niyetiyle ilgili peşin hükümlü olmayın.
13
Bunlar yerine karşılıklı bir şekilde ne hissettiğinizi ne istediğinizi anlamaya çalışın. Çiftlerin problemlerini çözebilmesi ilişkilerinden aldıkları doyumu artırırken, geri çekilmeleri ve problemlerle ilgili konuşmaktan kaçınmaları doyumu azaltıyor.
14
Sorumluluklarınızı unutmayın. Evi partnerinizle paylaşırken ev içindeki işlerle ilgili sorumluluk paylaşımı yapmanız gerektiğini unutmayın.
15
Kadın-erkek işi diye ayırdığınız işleri gözden geçirin ve bir ev arkadaşıyla yaşıyor olsaydınız görevleri nasıl paylaşırdınız, payınıza neler düşerdi. Onu düşünerek harekete geçin.

Son Dakika Daha İyi Bir İlişki İçin Nelere Dikkat Edilmeli - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement