Daha Önce Görmediğiniz İlginç Meyveler - Son Dakika

Daha Önce Görmediğiniz İlginç Meyveler

10.08.2014 16:26

1
Kimisi üzüme benziyor kimisi kavuna...Renkleri, özellikleri, tatları ile ilginç meyveler merak uyandırıyor.

2
Pitaya: Başka bir adıyla ejderha meyvesi. Sırf görüntüsü için satın alınabilecek bu meyvenin tadı kiviye ya da kavuna benziyor.

3
Kaktüs meyvesidir. İki çeşit pitaya vardır, ekşi olanı Amerika taraflarında bulunurken, tatlı olanı Asya`da bulunur. Kırmızı, sarı ve bir de Kosta Rika pitayaları vardır. Kırmızı pitayaların içi sarıdır. Sarı pitayanın içi de dışı da sarıdır. Kosta Rika pitayaların içi ve dışı pembemsi kırmızıdır. Kokusu çok güzeldir.

4
Bael: Armudu andıran bu meyve Hindistan'a özgü ve kutsal sayılıyor. Öyle kabuğunu bıçakla soyabilecekmişsiniz gibi dursa da aslında yemek için bir çekice ihtiyacınız var. İçi yumuşacık ve tadı da gül kokulu marmelata benziyor.

5
Taş elma olarak da bilinen meyvenin anavatanı Hindistan`dır ama daha çok Asya`nın güneydoğusunda bulunur. Tahtamsı bir kabuğu olan meyvenin eti yumuşaktır. Tahtamsı kabuk sarı, yeşil ya da gri olabilir. Bu kabuk o kadar serttir ki çekiçle kırmak gerekir. İçinde ise aromatik sarı özü bulunur. Birden fazlaçekirdeği vardır. Bu öz taze yenebilir ya da kurutulabilir. Taze meyvenin sadece birinden, su ekleyerek 6 litre şerbet elde edilebilir.

6
Jabuticaba: Brezilya'nın güneyinde yetişen bu tuhaf bitki inanılmaz bir antioksidan. Üzüme benzeyen meyvelerinden alkol yapımında yapılıyor. Ama en tuhaf özelliği meyvenin direk ağacın gövdesinde yetişmesi. Jabutica ağacının dalları böcek basmış gibi görünüyor.

7
Kiwano/ Boynuzlu Kavun: Bu meyve kiwano olarak da biliniyor. Tadı salatalık, kabak, muz, limon arasında diye tarif ediliyor ve eğer çok ararsanız Alanya kavunu diye bulmak mümkün.

8
Afrika salatalığı olarak da bilinen kavun, yılda bir kere meyve veren bir asma türüdür. Afrika anavatanıdır ama Kaliforniya, Avustralya, Yeni Zellanda ve Şili`de de bulunur. Olgunlaştığında kalın sivri kabuğu oluşur. Eti parlak yeşil, jöle kıvamındadır. Tadı muza benzesede de çekirdekleri bakımından domates ve salatalığı andırır. Sivri çıkıntılı kabuğu yenebilir, C vitamini ve lif bakımından zengindir.

9
Rambutan: Deniz kestanesinin meyve olanı. Malezya ve Endonezya'ya özgü Rambutan bu ülkelerde sokaklarda satılıyor. Orangutanların da favori meyvesiymiş kendisi.

10
Bread Fruit/ Ekmek Meyvesi: Hint Okyanusu adalarında yetişen ekmek ağacının meyvesi nişasta bakımından o kadar zengin ki ekmek niyetine yeniyor. Ağaçta yetişen patates gibi bir şey olduğunu düşünülüyor.

11
Noni/ Şeker Elma: Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin dışı tuhaf görünüyor olabilir ama içi yumuşacık ve kremsi.

12
Yaklaşık bir patates büyüklüğünde ve oldukça sert kabuklu

olan Noni meyvesi olgunlaştıkça acılaşıyor, ağır bir peynir

kokusuna sahip oluyor. Tropik meyvelerin en şifalısı olarak

bilinen Noni, yılın her mevsimi nemli ve sıcak iklimde, volkanik topraklarda yetişmesi sayesinde benzersiz bir enzim zenginliği sunuyor. Polinezya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde 2 bin yıldan fazla zamandır kullanılan bu bitki, halk arasında "eskilerin aspirini" olarak biliniyor.

13
Salak: Talihsiz ismine rağmen salak aslında lezzetli bir meyve. Endonezya, Malezya ve Brunei'de yetişiyor.

14
Yılan meyvesi olarak da bilinen salak, Endonezya`ya has bir palmiye türünden gelir. Palmiyenin alt kısımlarında meyve verir. İsmini kırmızımsı kahverengi pullu kabuğundan alır. Kabuğu çabuk soyulur. İçinde 3 ayrı bölüm bulunur. Her bir bölgede bir çekirdek bulunur ve çekirdekler yenmez. Hafif asitli ama tatlı bir meyvedir.

15
Synsepalum-dulcificum/ Mucize Meyve: Bu meyveye mucize denmesinin gerçek bir sebebi var. Bu meyveyi yedikten sonra belli bir süre için arkasından acı, ekşi ne yerseniz tatlı olarak algılıyorsunuz.

16
Romanescu: Karnabahara benzeyen bu bitki brokoliyi de andırıyor.

17
Safou: Safou'nun bir diğer adı tereyağı meyvesi. Çünkü Afrika'ya özgü bu meyve pişirildiğinde tereyağına benzer bir kıvam ve lezzet alıyor. Zaten %47si de yağ. Tam ekmeğe sürülecek meyve.

18
Marula: Amarula içkisiyle tanışıyorsanız bu meyve hakkındaki şehir efsanesini de duymuşsunuzdur. Dallarda bekleyen marula meyvelerini yiyen filler sarhoş olup pata küte yerlere düşüyor.

Son Dakika Daha Önce Görmediğiniz İlginç Meyveler - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Canlı yayında bilerek göğüslerini gösteren jüri üyesi kızlarıyla birbirine girdi! Sebep yine aynı Çıplak fotoğraflarını satan modeli şaşırtan talep! En çok o pozu istiyorlar "Her seferinde yıkıyorum" demişti! Cardi B, taharet temizliği için asistan tutmuş Sorumsuzca davrananların eseri! İstanbul'un bir ilçesinde kediler 'Şirinler'e döndü Boyları 12 metre kiloları 50 ton! 2 bin yıldır öylece duruyorlar