Dahiler Ne Yerdi? - Son Dakika

Dahiler Ne Yerdi?

11.04.2014 18:49

Leonardo da Vinci, Mevlana, Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Albert Einstein nasıl beslenirdi?

1
İnsanlık tarihine yön vermiş, pek çok farklı işi başarmış ve yenilikler açmış dahi kişilerin en çok tercih ettikleri gıdaları hiç merak etmiş miydiniz?
2
Bu konu hakkında ülkemizde kapsamlı bir araştırmaya rastlamadık. Ancak, yurtdışı kaynaklı bazı araştırmalar mevcuttur.
3
Leonardo da Vinci, Mevlana, İskender, Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Albert Einstein, Ludwig van Beethoven, Pablo Picasso, Alexander Johnann Sebastian Bach, Nikola Tesla, Wolfgang Amadeus Mozart ve Napolyon neler yediler?
4
Leonardo da Vinci: Rivayetler vejetaryen olduğunu iddia etmekle birlikte; başka kaynaklar hayvansal gıdaları (et dâhil olmak üzere) tükettiğini bildirmektedir.
5
Mevlana: Bademli helva, sirke – bal ve su ile yapılan bir çeşit şerbet, tutmaç çorbası.
6
İskender: Balık, peynir ve meyveler.
7
Mustafa Kemal Atatürk: Peynirli omlet, sahanda yumurta, kuru fasulye, pilav, yoğurt, taze bamya, karnıyarık ve kuşkonmaz.
8
Fatih Sultan Mehmet: Zengin bir mutfak; et ve deniz ürünleri ağırlıklı olmak üzere, tarihçiler en sevdiği yemeğin “Mutancana” adlı; koyun eti, soğan, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, badem ile yapılan ve keşkekle yenilen bir yemek, meyveler.
9
Albert Einstein: Spagetti ve fettuccine sevdiği bilinmektedir. Ancak, başka kaynaklarca hayatının son birkaç yılına kadar vejetaryen olduğunu ifade etmesine et ve hayvansal gıda tükettiği söylenmektedir.
10
Ludwig van Beethoven: Peynirli makarna, bol yumurtadan yapılan bir çeşit çorba, balık ve et.
11
Pablo Picasso: Zeytin, peynir, ıspanak, balık ve makarna.
12
Johann Sebastian Bach: Peynirli makarna ve elmalı turta.
13
Nikola Tesla: Çeşitli sebzeler ve patates püresi.
14
Wolfgang Amadeus Mozart: Ciğer çorbası ve lahana turşusu.
15
Napolyon: Soğanlı ve patates kızartmalı ızgara tavuk.
16
Bu kişilerin beslenme tarzlarında dikkatimizi çeken şey ise aşırılığa kaçmadıklarını görmek olmuştur. Bilim, sanat ve sosyal konularda tutkularını; bazı yiyecekler için de göstermişlerdir. Ancak, az miktarlarda; olabildiğince farklı türleri kapsayacak ve besin ögelerince yeterli olacak şekilde…
17
İsmail Hakkı Tekiner ve Hayrettin Mutlu

-İstanbul Aydın Üniversitesi

Gıda Mühendisliği Doktora Programı

-Başkent Üniversitesi

Beslenme ve Diyetetik Doktora Programı

18
Kaynak: www.diyetonline.com

Son Dakika Dahiler Ne Yerdi? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Fiyatıyla Ferrari'yi solladı! 14 milyon TL'ye satılan güvercinin tek bir özelliği var Bunu da gördük! 51 yaşındaki şarkıcı kızına taşıyıcı annelik yapmak için damadından hamile kaldı Gözümüzün önünde büyüdü! Bez Bebek'in Pompisi son haliyle büyüledi İzleyiciler bunu beklemiyordu! TV yıldızı, sahnede bir anda ellerini göğüslerine attı Halkla son buluşması oldu! 31 yaşındaki politikacı kadının üzerine ağaç düştü