Son Dakika Haberleri: Dahiler Ne Yerdi?

Dahiler Ne Yerdi?

5 yıl önce

Leonardo da Vinci, Mevlana, Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Albert Einstein nasıl beslenirdi?

1
İnsanlık tarihine yön vermiş, pek çok farklı işi başarmış ve yenilikler açmış dahi kişilerin en çok tercih ettikleri gıdaları hiç merak etmiş miydiniz?
2
Bu konu hakkında ülkemizde kapsamlı bir araştırmaya rastlamadık. Ancak, yurtdışı kaynaklı bazı araştırmalar mevcuttur.
3
Leonardo da Vinci, Mevlana, İskender, Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Albert Einstein, Ludwig van Beethoven, Pablo Picasso, Alexander Johnann Sebastian Bach, Nikola Tesla, Wolfgang Amadeus Mozart ve Napolyon neler yediler?
4
Leonardo da Vinci: Rivayetler vejetaryen olduğunu iddia etmekle birlikte; başka kaynaklar hayvansal gıdaları (et dâhil olmak üzere) tükettiğini bildirmektedir.
5
Mevlana: Bademli helva, sirke – bal ve su ile yapılan bir çeşit şerbet, tutmaç çorbası.
6
İskender: Balık, peynir ve meyveler.
7
Mustafa Kemal Atatürk: Peynirli omlet, sahanda yumurta, kuru fasulye, pilav, yoğurt, taze bamya, karnıyarık ve kuşkonmaz.
8
Fatih Sultan Mehmet: Zengin bir mutfak; et ve deniz ürünleri ağırlıklı olmak üzere, tarihçiler en sevdiği yemeğin “Mutancana” adlı; koyun eti, soğan, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, badem ile yapılan ve keşkekle yenilen bir yemek, meyveler.
9
Albert Einstein: Spagetti ve fettuccine sevdiği bilinmektedir. Ancak, başka kaynaklarca hayatının son birkaç yılına kadar vejetaryen olduğunu ifade etmesine et ve hayvansal gıda tükettiği söylenmektedir.
10
Ludwig van Beethoven: Peynirli makarna, bol yumurtadan yapılan bir çeşit çorba, balık ve et.
11
Pablo Picasso: Zeytin, peynir, ıspanak, balık ve makarna.
12
Johann Sebastian Bach: Peynirli makarna ve elmalı turta.
13
Nikola Tesla: Çeşitli sebzeler ve patates püresi.
14
Wolfgang Amadeus Mozart: Ciğer çorbası ve lahana turşusu.
15
Napolyon: Soğanlı ve patates kızartmalı ızgara tavuk.
16
Bu kişilerin beslenme tarzlarında dikkatimizi çeken şey ise aşırılığa kaçmadıklarını görmek olmuştur. Bilim, sanat ve sosyal konularda tutkularını; bazı yiyecekler için de göstermişlerdir. Ancak, az miktarlarda; olabildiğince farklı türleri kapsayacak ve besin ögelerince yeterli olacak şekilde…
17
İsmail Hakkı Tekiner ve Hayrettin Mutlu

-İstanbul Aydın Üniversitesi

Gıda Mühendisliği Doktora Programı

-Başkent Üniversitesi

Beslenme ve Diyetetik Doktora Programı
18
Kaynak: www.diyetonline.com

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Trans Birey Olduğuna Kimse İnanamıyor, Güzelliğiyle Baş Döndürüyor! Hocaları Fikirlerini Delice Buluyordu, 13 Yaşında Kendi Şirketini Kurdu Şimdi Paraya Para Demiyor 21 Yaşındaki Genç Modelin, Angelina Jolie'ye Olan Benzerliğini Gören Şoke Oluyor! İyileşmek İçin Koluna Kendi Spermini Enjekte Etti! Herkes Şaşkına Döndü Cinsel İlişki Adası'na Giden 16 Yaşındaki Gencin Son İsteği Şoke Etti