Dalgalara Başkaldıran Deniz Feneri; La Jument - Son Dakika

Dalgalara Başkaldıran Deniz Feneri; La Jument

26.10.2017 08:36

Lacivert ve gri gecelerde titreyen bir ışık. Denizciyle fenercinin ortak ışığı. Okyanus ve denizlerin en ihtiyar bekçileri, deniz fenerleri... Şimdi sıkı durun birazdan göreceğiniz fener çok farklı. İşte Avrupa'nın en tehlikeli denizlerinden birinde yer alan ‘La Jument' isimli deniz feneri...

1
‘La Jument' Fransa'nın Atlantik Okyanusa doğru uzanan batı kıyısında, Ushant adasının 300 metre açıklarında yer alıyor.

2
Bu alan, şiddetli fırtına, dev dalgalar ve güçlü akıntılar ile Avrupa'nın en tehlikeli denizlerinden biridir. (Iroise Denizi)

3
1888-1904 yılları arasında 30 gemi bu dalgalar arasında kaybolmuş. Bunun sonucu olarak da 18. yy'da Fransa'daki deniz fenerlerinin üçte birinden fazlası bu kıyıya inşa edilmiştir.

4
20 Şubat 1904 tarihinde bir bakanlık kararnamesiyle somut bir kaya üzerine kule inşa etme kararı alınmıştır. Ve bu karar ilk olarak Paris Coğrafi Derneği üyesi Charles Eugene Potron'un vasiyetnamesinde geçmektedir. Aynı zamanda vasiyetnamede 400.000 Frank masrafın karşılanacağı da belirtilmiştir.

5
Yapının inşası 1904 yılında başlamış, 1911 yılında bile tamamen tamamlanmamıştır. Bunun sebebi deniz ve havanın zorlu koşullarıdır.

6
Yapının kaba inşasının bitmesi 7 yıl sürmüş (15 Ekim 1911) ancak bunun üzerinden 3 yıl da iç mekanı tamamlamak için geçmiştir.

7
Yapım sırasında gördüğü zarar sonucu yapılan onarımlar da düşünülerek toplam maliyetin 850.000 Frank olduğu tahmin edilmektedir.

8
Zemin 7m çapında, yükseklik 48m, 7 katlı yapı; Fener ve sekizgen taş kule şeklindeki galeri dairesel beton taban üzerine monte edilmiştir.

9
1940 yılında tamamen sağlam bir temele oturtulabilmiştir.

10
1989 yılının Aralık ayında çok büyük bir fırtına çıkmış ve dalgalar öyle yükselmiş ki, La Jument fenerinin camlarını paramparça ettiği gibi o sırada orada görevli olan Théodore Malgorn'u ölümle burun buruna getirmiş.

11
Dalgalar bekçinin kaldığı odadaki neredeyse tüm eşyaları sürükleyip götürmüş.

12
Malgorn, çaresizce ne yapacağını düşünürken helikopter seslerini duymuş. Kurtarma helikopterinin geldiğini düşünerek helikoptere kendini göstermek için fenerden dışarıya baktığı esnada dev bir dalga adeta feneri yutarcasına gelmiş.

13
Ve o an fırtınanın fotoğrafını çekmek için gezintiye çıkan Jean Guichard'ın kadrajına girmiş.

14
Fotoğrafta yakalanan bu anda, deniz feneri 20-30 metre dalgayla kaplı. Théodore Malgorn'u merak ediyorsanız yardım ekipleri tarafından kurtarıldı ve hayatta.

15

Son Dakika Dalgalara Başkaldıran Deniz Feneri; La Jument - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünya sustu o susmadı! Çocukların öldüğü savaşa Rihanna'dan tepki İsrail'in hain saldırılarına direnen Mescid-i Aksa'da tekbirler göğü inletti! 100 binler bayram sabahı kıyama durdu Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi
Advertisement