Damat Kaçıran Gelenekler - Son Dakika

Damat Kaçıran Gelenekler

14.11.2014 12:59

1
Hayatnızın aşkını buldunuz ve evlenmeye karar verdiniz. Yerine getirilmesi gereken geleneklere hazır mısınız? Bu gelenekler sizi düğünden vazgeçirebilir veya 'bu kadarı olmaz' dedirtebilir. Şimdi adım adım evlilik öncesini inceleyelim. Öncelikle teklif için bir yüzük (tektaş opsiyoneldir) almalısınız. Zamanınız varsa kuyumculardan pırlantanın tarihini bile öğrenebilirsiniz.

2
Evlilik teklifi. Bu aşama erkek açısındanen önemli aşamadır. Hazırlıklar aylar öncesinden başlayabilir. Ve kız arkadaşınızın sizden güzel bir konsept beklentisi olabilir. Bu kısımda da google ile bir hayli içli dışlı olunur. İlginç bir teklifle şaşırtmak isteyen damat adayı kıvranıp durur.

3
Tanışma-İsteme-Söz Bu etkinlikleri aynı günde bitirebilen damat adayı şanslıdır. Çünkü tanışma ayrı bir gün, isteme ayrı bir gün, söz de ayrı bir gün olabilir. Çiçek, çikolata ve yüzüğünü alır gidersin.

4
Sonra meşhur tuzlu kahve gelir. "Gelenektendir" diyerek damat adayı yapılan bu zulüm'ü hoş görür, sineye çeker, mideye indirir. Yüzükler takılır (Makas kesmez), fotoğraflar alkışlar olay biter.

5
Nişan alışverişi. Damata saçma gelen ne varsa bu alışverişte alınır. İstanbulda ki çoğu kişi için tek yer Eminönü'dür. Net olarak 1 gün sürer. Gelin için nişanlık bakmak ise 1-2 hafta sürebilir. Maliyet değişkendir.

6
Nişan alışverişinde, "kalanı da düğün alışverişinde alırız" denilen kısımdır. Yine bir karmaşa içine girilir.

7
Nişan. Bu aşamada damat biraz daha rahattır. Çünkü genelde nişanı kız tarafı yapar. Damadın nişan töreninde bulunması ve ilk kalabalık sınavına hazır olması yeterlidir.

8
Nişan Fotoğrafı. Mümkün oldukça dış çekim olarak yapılır. Nişanlınız sizi sakin tutar ve bu çekimlerin gerçekten gerekli birşey olduğuna sizi bir şekilde inandırır.

9
Sıra çeyiz alışverişinde alınan eşyaları ve kayınvalidelerin el emeği göz nuru hediyeleri eve götürmeye gelir. Bu çok basit nakliye işlemi bile törenle gerçekleşir. Genellikle gelinin erkek kardeşisandığın üzerine oturur ve damat elini cebine atana kadar kalkmaz. Bir de bunun sergi olayı var.

10
Ev araştırması halihazırda bir ev yoksa en ızdıraplı kısım budur. Çünkü işletmenin kurulacağı yerdir. Emlakçılık mesleğine ısınabilir ve bu işe de atılma eğilimine girebilirsiniz.

11
Düğün için davetye bakmak evlilik teklifiyle başlayan sürecin en kolay kısmıdır. Hatta gün boyu dolaşmazsanız keyifli bir hal alabilir.

12
Düğün alışverişi, nişan alışverişinde, "kalanı da düğün alışverişinde alırız" denilen kısımdır. Yine bir karmaşa içine girilir.

13
İmam Nikahı. Bunun zamanı kişilere kalsa da genelde nikah yada düğünden sonra yapılır. "Mehir" diye bir kavramla karşılaşırsınız. Vadeli borçlanma diyebiliriz. Genellikle damadın geline altın almasıyla sonuçlanır.

14
Kına Gecesi. Evlenene kadar bir erkek için kına gecesi kadın etkinliğidir. Ama evlenen kişi siz olduğunuzda mecburi intikaliniz gerekir. Başınızda dönerler gelini ağlatmaya çalışırlar. Siz gülersiniz.

15
Mutlu ve yorgun son kuaförün haince planının kurbanı olduğunuzu burada anlarsınız. Gelin başına koyulan toka sayısı o kadar çoktur ki rapunzel gibi görünen saçtan tokaları çıkarınca(çıkarabilirseniz) gelin kel gibi kalır. Geline duymak istediği sözleri söylemek durumunda kalırsınız. Zira en özel gününüzde söyleceğiniz tek kelime bile bütün hayatınız boyunca kötü sonuçlar doğurabilir. Aman dikkat.

16
Düğün için mekan bakmak.Damat için yeniden stres dolu bir süreç başlar. Çünkü davetli sayısı, damatlık, mekan konsepti vs çok önemlidir. Damat için para dağıtma safhası başlamıştır artık.

17
Düğün, Bunaltan takı töreninde gülümsemekten yüzünüz ağrır. Garsonlar sizi parçalayabilir. Ama finale yaklaşmanın sevinci ile o 3 - 4 saati eğlenerek kutlayabilirsiniz.

18
Resmi nikah damat adayını bir kez daha bitiren aşamalardan biridir. Çünkü gelin hanımın çok beğenerek aldığı topuklu gelin ayakkabısı merasim sırasında kullanılacaktır. Damat bir kez daha acılar içinde kıvranır. Çünkü ayağına güçlü bir darbe alır.

19
Düğün Sonrası. 'Artık bırakın da evime gideyim' dersiniz ama kimse sizi bırakmaz yakın arkadaşlarla bir şeyler içmeye bir mekana gidilir. Tabi ki bu da opsiyoneldir. Kişi ve yöresel değişkenlik gösterir.

20
Düğün Fotoğrafı. Nişanda çekilenin gelinlikle olanıdır. Düğün hatırası nedeniyle biraz mantığa yatkındır.

21
Bu kısıma en çok damat adayının ihtiyacı vardır. Sakin ve huzur dolu yerleri tercih etmekte fayda var.

22
23

Son Dakika Damat Kaçıran Gelenekler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement