Darbecilerin Kullandığı İncirlik Üssü'nün Bilinmeyenleri - Son Dakika

Darbecilerin Kullandığı İncirlik Üssü'nün Bilinmeyenleri

20.07.2016 15:44

1
15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ile beraber hakkında zaman zaman tartışmaların yaşandığı İncirlik Üssü bir kez daha gündeme geldi. Darbe girişiminde İncirlik Üssü'nün de kullanıldığı iddiasının yanı sıra, dış basında üssün güvenliği de tartışma konusu oldu ve "bomba" bir iddia da dış basından geldi. İşte darbecilerin İncirlik'i kullanış amacı, dış basından gelen iddia ve İncirlik'in bilinmeyenleri...

2
Darbe girişimi esnasında İncirlik Üssü'nden kalkan tanker uçakların yakıt ikmali yaptığı öne sürülmüştü.

3
Bu sebeple Adana'da gözaltına alınanlardan aralarında İncirlik Üssü'nün Türk komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın da bulunduğu 11 asker ile 1 emniyet müdürü tutuklandı.

4
Peki ABD için son derece önemli bir üs olan İncirlik hakkında neler biliyoruz?

İncirlik Türkiye'ye ait olmakla birlikte NATO standartlarında ve NATO operasyonlarında kullanılan, ABD ordusunun çok yakından tanıdığı bir üs.

5
1951 yılında inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1954'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı

Adana şehir merkezinin 8 km doğusunda ve Akdeniz'e 56 km mesafede bulunan İncirlik Üssü, birincil olarak Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmakta ayrıca Kraliyet Hava Kuvvetleri (Birleşik Krallık) tarafından da kullanılmaktadır.

6
İncirlik Soğuk Savaş sırasında ve sonrasında kilit rol oynadı. 1950'lerin ikinci yarısı 1960'lar sırasında ABD'nin Sovyetler Birliği üzerindeki keşif uçuşlarında kullandığı üs, 1990'larda ABD'nin Irak'ın kuzeyinde uçuşa yasak bölge uygulamasını denetlemek ve daha sonra Afganistan ve Irak savaşları için lojistik merkezi olarak işlev gördü. Şimdi de IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarda önemli bir merkez konumunda.

7

Peki İncirlik Üssü'ndeki yaşam nasıl? Kısa zaman önce Türkiye'den ayrılmalarına karşın, üste askerlerin aileleri de bulunuyordu ve askerler ile aileleri her türlü eğitim ve sosyal imkana sahipti.

8
Üssün içinde Amerikan tarzı müstakil konutlar var ve askerler aileleri ile birlikte bu evlerde yaşıyorlardı kısa süre öncesine kadar.

9
Okullar

10
Toplantı salonları

11
Spor alanları

12
Sosyal donatılara kadar her şey mevcut...

13
Hatta ara ara ABD'li sanatçılar ve müzik grupları İncirlik'e gelip konserler veriyorlar.

14
Kısacası askerler ve aileleri ortalama bir Amerikan yaşamını İncirlik Üssü'nde sürdürebilme fırsatını buluyorlar.

15
Ancak tüm bunlara karşın, doğal olarak bir "sivil" hayatı yaşanmıyor İncirlik'te.

16
ABD askerleri Orta Doğu'daki operasyonlarından birçoğuna İncirlik'ten katıldıkları gibi, eğitim ve tatbikatlarına da Üs'te devam ediyor.

17
Bu tatbikatlardan bir kare...

18
Her türden hava aracı bulmak mümkün İncirlik Üssü'nde.

19
Devasa askeri kargo uçakları

20
İnsansız hava araçları'na (İHA)

21
Erken uyarı uçakları

22
Savaş uçakları

23
Ancak belki de İncirlik Üssü'nün tüm envanteri içinde en önemlisi hidrojen bombaları; yani nükleer silahlar! Öyle ki, İncirlik Üssü NATO'ya ait en fazla nükleer bombanın depolandığı üs. Tamamı B-61 tipi hidrojen bombası olan bu nükleer silahların NATO emrindeki bombaların %25'i olduğu iddiaları bulunuyor. Farklı kaynaklara göre İncirlik'te 50 ila 90 adet arasında hidrojen bombası bulunuyor ve bunların bir bölümünün kullanımı da Türkiye'ye ait. Ayrıca bombaların güvenliği de, hangi ülkede bulunuyorsa o ülkenin sorumluluğunda.

24
15 Temmuz gecesi başlayan darbe girişimi ise yabancı basında bir soruyu gündeme getirmiş gibi duruyor.

25
Yaşananların ardından Amerikan Bilimciler Federasyonu'nun (Federation of American Scientists) nükleer silah uzmanlarından Hans Kristensen "nükleer silahların Türkiye'den çekilmesi gerektiğini" dile getirdi.

26
15 Temmuz akşamı bir gurup askerden oluşan darbe girişimi başarısız olurken, çok sayıda darbeci de öldürüldü, onlarla çatışmaya giren emniyet güçleri ve ateş hattında kalan çok sayıda vatandaş da şehit oldu.

27

Bu 'kalkışmadan' geriye sanki savaş alanına dönmüş cadde ve sokaklar kaldı.

28

Kanlı girişimden geriye ise el konulmuş demir yığını tanklar kaldı.

29

Dün gece saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nı abluka altına alan tanklar, havaalanından çıkarken TEM Otoyolu ve E-5 Karayolunu birbirine bağlayan Basın Ekspres Yolu üzerinde polisler tarafından durduruldu.

30

Yaklaşık 200'er metre aralıklarla çok sayıda tanka ve askeri personel taşıyan ciplere burada el konuldu. El konulan tanklara vatandaşlar tarafından Türk bayrakları asıldığı görülürken her ele geçirilen askeri aracın başında silahlı polisler bekledi.

31

İstanbul Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerini bağlayan Eskiedirne Asfaltı'nda da benzer görüntüler vardı

32

İşte kanlı girişimden geriye kalan o karelerden bazıları;

33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64

Son Dakika Darbecilerin Kullandığı İncirlik Üssü'nün Bilinmeyenleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ronaldo'nun sevgilisi Georgina Rodriguez 5. çocuğu istiyor Etle şov yapan Nusret, bu kez takipçilerinin hiç alışık olmadığı bir paylaşım yaptı Cani adam denizde boğmaya çalıştığı eşini, diri diri kuma gömerken yakalandı Metin Yüncü'nün eski eşi, gizemli mesajı yıllar sonra ifşa etti: Kocan seni Songül Karlı ile aldatıyor Alemin Kralı Oben, sabahlığının düğmesini açıp pembe iç çamaşırıyla poz verdi