Darbeyle Giden Liderler - Son Dakika

Darbeyle Giden Liderler

05.07.2013 11:28

Dünyada askeri darbe ile yönetimden indirilen liderler

1
Mısır'da ordunun yönetime el koyması dünya gündemine bomba gibi düştü. Geçmişte darbe acısı çekmiş ülkeler anında tepkilerini dile getirip bunun kabül edilemez bir olay olduğunu söylediler. Darbe ile devrilen lider Mursi akıllara onunla aynı kaderi paylaşan başka liderleri getirdi O liderlerin kimisi sadece devrilmedi bir de darağacında hayatlarına son verildi. İşte o talihsiz liderler:
2
Adnan Menderes: 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbeyle indirilen Başbakan.
3
27 Mayıs darbesini yapan cuntacıların özel olarak kurdukları mahkeme ile yargılanan Adnan Menderes 17 Eylül 1961'de idam edildi.
4
Libya-Kral İdris: 1969'da, ordunun genç subaylarından Muammer Ebu Minyar El-Kaddafi bir grup subayla birlikte Kral İdris'e karşı bir darbe yaptı. Monarşi sona erdirildi ve Libya Arap Cemahiriyesi kuruldu.
5
1969 yılında yapmış olduğu darbe sonucu iktidara gelen Kaddafi'yi kaderin cilvesine bakın ki aynı yöntemle devrilerek linç edilip öldürüldü.
6
Şili-Salvador Allende: Göreve başladıktan üç yıl sonra askerler, 11 Eylül 1973'te onun başkanlığını sürdürdüğü sosyalist iktidarı bir darbe ile ortadan kaldırdı.
7
Pakistan-Zülfikar Ali Butto: 1977 Seçimleri sonunda Pakistan iç savaşın eşiğine gelince kansız bir darbeyle 5 Temmuz 1977'de, seçimle yönetime gelen Zülfikar Ali Butto'yu devirdi. Ekim 1977'de tüm muhaliflerin politik aktivitelerini yasakladı.
8
Türkiye-Süleyman Demirel: 12 Eylül 1980'deki askeri müdahaleyle başbakanlığı sona erdi ve Hamzakoy'da (Gelibolu) bir süre gözetim altında tutuldu.
9
Burkina Faso-15 Ekim 1987'de Blaise Compaoré'nin yönetiminde yeni bir darbe gerçekleştirildi. Darbe sırasında çıkan çatışmalarda Sankara da darbeciler tarafından öldürüldü.
10
Myanmar-Saw Maung: General Than Shwe tarafından 23 Nisan 1992 tarihinde iktidardan indirilmiştir. Than Shwe devlet başkanı, Savunma Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı olarak onun yerini aldıktan sonra Burma olan ülkenin ismini Myanmar olarak değiştirmiştir.
11
Mısır- Muhammed Mursi: Mısır'ın 5. cumhurbaşkanı olan siyasetçisi olan Mursi 3 Temmuz 2013 tarihinde Silahlı kuvvetlerin yönetime el koymasıyla birlikte görevinden alınmıştır.
12
Darbeyi yapan asker kökenli El Sisi oldu.
13
Tunus'ta Zeynelabidin Bin Ali.

Son Dakika Darbeyle Giden Liderler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement