Darwin'in Dehşete Düşüren Deneyi - Son Dakika

Darwin'in Dehşete Düşüren Deneyi

22.05.2012 18:59

1
İngiltere'nin dünyaca ünlü Cambridge Üniversitesi, evrim teorisinin öncüsü Charles Darwin'in "akşam yemeği aktivitelerinden" birini inceledi.
2
Yüzü şekilden şekle giren bir adamın fotoğraflarını misafirlerine gösteren Darwin, bu ifadeleri tanımlamalarını istiyordu. Evrim teorisinin babası böylece yüz ifadelerinin evrensel olup olmadığını belirlemeye çalışıyordu.
3
Fransız nörolog Duchenne de Boulogne'un çektiği fotoğraflarda, yüzündeki çeşitli kasları ufak miktarda elektrikle uyarılan bir erkek görülüyor. Darwin'in arkadaşları bu ifadenin “kederlenerek ağlamak” olduğunu söylüyordu. Ancak günümüz insanları bu ifadeyi “kafası karışmış” olarak tanımladı.
4
Boyun deri kası ile çenenin ön kısmının uyarıldığı bu ifadeyi Darwin “korku” olarak tanımladı. Bugün fotoğrafa bakanlar ise “korkmuş veya şaşırmış ve korkmuş” birini gördüklerini söylediler.
5
Bu fotoğrafta da “corrugator supercilii” adı verilen, kaşların altında bulunan kaslar uyarılarak, “acı çekme” ifadesi yaratılmaya çalışılıyor. Modern insanlar bu ifadenin “üzgün, endişeli ve ümitsiz” birine ait olduğunu söyledi.
6
Darwin'in “acı çekmek, işkence görmek ve korkmak” olarak tanımladığı ifadelere günümüz insanları “kızgın/şok olmuş” dediler.
7
Fotoğraftaki adamın “korkmuş ve acı çeker” şekilde göründüğünü söyleyen Darwin'e karşılık, modern gözler bu ifadeyi “korkmuş ya da şok olmuş” olarak değerlendirdi.
8
Darwin bu ifade için “kahkaha” derken, günümüz insanları bunu “mutluluk” olarak tanımladı.
9
Fotoğraf deneyini yapan Duchenne de Boulogne adamın kaşlarını kaldırıyor. Hem Darwin hem de modern insanlar bu ifadeyi “şaşırmış” olarak tanımladı.

Son Dakika Darwin'in Dehşete Düşüren Deneyi - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sauna keyfi yapan 42 yaşındaki şarkıcı kağıt kadar ince bikinisiyle poz verdi Çıplak poz veren ünlü sporcu Paige VanZant hırsızlık kurbanı oldu! Video ile verdiği tavsiye şaşırttı Gözlerini gökyüzünden alamadılar! Şehir halkı telefon ellerinde dakikalarca bu halde kaldı Yaptığı tek şey paylaşmak! 15 milyon takipçisine yine can alıcı pozuyla teşekkür etti Sular çekilince gün yüzüne çıktı! Köylüler gördükleri manzara karşısında isyan etti