DEAŞ hapishane ve kampları ilk kez görüntülendi! - Son Dakika

DEAŞ hapishane ve kampları ilk kez görüntülendi!

12.10.2019 08:32

BBC muhabiri Quentin Sommerville, DEAŞ'lıların kaldığı cezaevleri ve kampları ilk kez görüntüledi. Sommerville'in girdiği kamp ve cezaevi tesisleri arasında, en kalabalık kamp olan El Hol da yer alıyor.

1
Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG/PYD hedeflerine  karşı düzenlediği Barış Pınarı Harekatı sonrası üzerinde en çok konuşulan şeylerden biri de bu bölgede yer alan DEAŞ cezaevleri geliyor.
2
DEAŞ kapalı kapılar ardında kuruldu. Bu cezaevleri ise örgütün üreme ve adam toplama merkezlerinden biri.
3
Binlerce DEAŞ'lı Sıriye'nin kuzeyindeki cezaevlerinde tutuluyor.
4
Bu erkekler yalnızca mahkum değil aynı zamanda yeniden dirilmeye hazır DEAŞ ordusu.
5
Cezaevlerinin dışında ise DEAŞ'lıların ailelerinin kaldığı kamplar var. Burası El Hol Kampı.
6
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kampların ya da hapishanelerin güvenli bölge sınırıları içinde kalması halinde Türkiye olarak gerekeni yapacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Bizim oluşturacağımız güvenli bölgenin güneyinde kalanlardan Amerikalılar ve diğerleri sorumludur." şeklinde konuştu.

7
Ana gövdesini PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri adına yapılan açıklamada ise DEAŞ'lı mahkumların kaçma risklerini mevcut durum nedeniyle arttığı uyarısı yapıldı.
8
Reuters'a konuşan üst düzey bir Suriye Demokratik Güçleri yetkilisi olan Jia Kurd, Türkiye'nin operasyonu için, "Bu saldırı kesinlikle cezaevinde bulunan DEAŞ militanlarına yönelik güvenlik önlemlerini zayıflatacak." dedi.
9
BBC el Hol kampına girdi
BBC el Hol kampına girdi
Suriye Demokratik Güçleri, kontrolü altında olan bölgede 60 ülkeden, aileler ve çocuklar da dahil olmak üzere 70 bin yabancının gözetim altında olduğunu açıklıyor.
10
ABD'li yetkililer cezaevlerinde olan mahkumların 2 bin kadarının yabancı cihatçılardan oluştuğunu kaydediyor.
11
BBC muhabiri Quentin Sommerville, bu cezaevlerindeki son durumu haberleştirdi. Sommerville'in girdiği kamp ve cezaevi tesisleri arasında, en kalabalık kamp olan el Hol da yer alıyor.

12
Barış Pınarı Harekatı kapsamında değil!
Barış Pınarı Harekatı kapsamında değil!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Gülnur Aybet, DEAŞ militanlarının tutulduğu en büyük kampın Barış Pınarı Harekâtı'nın kapsamı dışında olduğunu söyledi.
13
14
15
16

YORUMLAR (7)
  • gfg: bize vermesinler biz bunlara el bebek gül bebek bakarız günde 3 çeşit yemek temiz yataklar görüş izinleri cafetarya televizyon seyretme izni hastane izni en iyisi abd baksın ne güzel bir yere tıkmışlar hepsini Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika DEAŞ hapishane ve kampları ilk kez görüntülendi! - Son Dakika


Advertisement