Demirel Çiftinin Evlat Acısı! - Son Dakika

Demirel Çiftinin Evlat Acısı!

28.05.2013 14:28

Çocukları yok diye bilinir ama...

1
65 yıllık hayat arkadaşlıkları, Nazmiye Hanım'ın vefat etmesiyle sona eren Demirel çiftinin beraberliklerine dair ayrıntılar, dinleyenlerin yüreğini burkuyor.
2
Zaman Gazetesi'nden Ömer Şahin'in ortaya attığı iddiaya göre siyaset dünyasında "Baba" lakabıyla tanınan Süleyman Demirel'in, çocuğunun olmadığı gerçek değil.
3
Habere göre Türk siyasetinin en önemli kişiliklerinden Demirel, Nazmiye Demirel ile olan evliliğinin ilk yıllarında bir kız çocuğu sahibi oldu, ancak bu çocuk doğumundan iki sene sonra hayatını kaybetti. Çocuğun neden öldüğü ise hala sır perdesinin ardında gizli.
4
1948 yılında evlenen ve 65 yıl evli kalan Nazmiye-Süleyman Demirel çiftinin çocuklarının olmama sebebi Nazmiye hanımın 1951 yılında geçirdiği ateşli hastalık olarak gösteriliyordu.
5
Nazmiye Hanım'ın, Isparta'da başlayıp, Ankara'ya uzanan yaşam öyküsü de dikkat çekiyor...
6
Isparta İslamköy'de 1927 yılında doğan Nazmiye Şener, kardeş torunu ve 'köylüsü' Süleyman Demirel ile 1948 yılında evlendi.
7
Yakın çevreleri, görücü usulüyle gerçekleşmesine karşın bu evliliği bir "gönül izdivacı" olarak niteliyor. Çünkü, iki gencin, İslamköy günlerinde birbirlerine sevdalı olduklarını belirten bu kaynaklar, olayı, 'Aslında platonik bir aşkın vuslata eriş müjdesi' olarak niteliyor.
8
Zeki, esprili, inançlı, gelenekçi ama modern yaşama uyum sağlamış bir Anadolu kadınıydı.
9
1954'te mühendis eşi Süleyman Demirel'le ABD'ye gitti. Fransa, İsviçre, İtalya'da dolaştı. Otomobil kullanmayı çok seviyor, ehliyeti olmayan eşini gezdiriyordu.
10
Yine çok sevdiği sinema ve tiyatroya eşi başbakan olduktan sonra gidemez oldu. Görev icabı gittiği seyahatlerden ise hiç hoşlanmazdı.
11
Evcimen bir kişiliği olduğu için eşi Cumhurbaşkanı seçildiğinde Köşk'e gitmek istememiş, 'Çankaya'ya taşınmamız şart mı, işleri buradan idare edemez misin' demişti. Binada hiçbir önemli değişiklik yapmaması, Köşk'ü sahiplenmemesinin kanıtı sayıldı.
12
Değişmeyen davranışları vardı: Sabah namazını kıldıktan sonra çayı demlemek. Kahvaltıya asla gecelikle oturmamak. Kavaklıdere Güniz Sokak'taki evin giriş katına Demirel'in çalışma mekanı olduğu için girmemek. Eliyle yaptığı gül reçellerini mecliste dağıtmak. Evlilik yıl dönümlerini eşiyle kutlamak...
13
Emel Korukürt, Nazmiye Hanım'ı şöyle anlatmıştı: 'Nazmiye Hanım'ı çok zeki ve esprili bulurum. Bulgaristan Devlet Başkanı Jivkov gelmişti. Kızı refakat ediyordu. Uzun boylu, soğuk, mesafeli bir kızdı. Yabancı dil de bilmiyor. Yemek bitti. Bir ara baktım Nazmiye Hanım, Jivkov'un kızı ile bir köşede gülüşüp duruyor. Nasıl olur? Yanlarına gidip 'Hanımefendi nece anlaştınız?' diye sordum. 'Gözce' dedi."
14
1993 yılında Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle 'First Lady' olan Nazmiye Demirel, 2005 yılından bu yana Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyordu.
15
16
17
18
19
20
21

YORUMLAR
500

Son Dakika Demirel Çiftinin Evlat Acısı! - Son Dakika


Advertisement