Deniz Bir Anda Renk Değiştirdi! Dünyada Gerçekleşen 15 Tuhaf Doğa Olayı - Son Dakika

Deniz Bir Anda Renk Değiştirdi! Dünyada Gerçekleşen 15 Tuhaf Doğa Olayı

10.02.2018 13:46

Görüntüleri Photoshop zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Hepsi de dünyamızda gerçekleşen, yaşanmış şeyler. İşte dünyada gerçekleşen 15 tuhaf ve eşsiz doğa olayı...

1
Sudaki planktonlar
Sudaki planktonlar
Hareket yeteneğini olmayan, tek hücreye sahip canlılar olarak tanımlanan planktonlar Kaliforniya açıklarında fotoğrafçı George Krieger tarafından görüntülendi.

2
Mikroskobik ortamlarda görülebilen planktonlar, denizlerdeki akıntılar sayesinde hareket edebiliyor. Boyutu oldukça küçük olan planktonların mikroskoplar sayesinde görüntülenebiliyor.

3
İstisnai olarak üreme dönemlerinde milyarlarca plankton dünyadaki okyanusların belirli alanlarında toplanıyor ve görüntüleri bu sayede kayda alınabiliyor.

4
Planktonların üreme döneminde havadan bakıldığında suyun renk değiştirdiği dahi görülebiliyor.

5
Nehirlerin üzerindeki buz daireleri
Nehirlerin üzerindeki buz daireleri
Muazzam yuvarlak şekle sahip olan ve yavaşça dönen buz daireleri, nehirlerdeki türbülent akıştan ötürü şekilleniyor. Bir parça buz dönmeye başlıyor, köşelerini etrafındaki buza bastırıyor ve mükemmel bir daire şekline bürünüyor. Bu doğa olayının şimdiye dek İskandinavya, Kuzey Amerika, Almanya, İngiltere ve Rusya'da görüldüğü bildirildi.

6
Antarktik volkanının mükemmel görüntüsü
Antarktik volkanının mükemmel görüntüsü
Dünyanın en büyük ve en aktif volkanlarından birinin bulunduğu yerdir Erebus Dağı. Kardan bacalarla kaplıdır ve çatlaklardan yükselen donmuş buharlar görmeniz an meselesidir.

7
Işıkların dansı
Işıkların dansı
Bu büyüleyici olay güneş, ay veya şehir ışıkları, havada bulunan buz parçacıklarından yansıdığında gerçekleşiyor.

8
Finlandiya'da bulunan göllerden birinden "spagetti" şeklinde karlar
Finlandiyada bulunan göllerden birinden spagetti şeklinde karlar
Finlandiya'da bir adam, evinin yakınında bulunan gölün üzerindeki karın spagetti şeklinde olduğunu fark etti. Bunlardan kar topları yapabileceğini de sonradan öğrendi. Bu iplik şeklindeki kar oluşumu ise kar erimeden evvel rüzgar ve su hareketleri sonucunda şekillenmiş olabilir.

9
Düşen kuşlar vadisi
Düşen kuşlar vadisi
Hindistan'da bulunan Jatinga Vadisi'ndeki kuşlar yüzyıllardır çok alçaktan uçuyorlar. Hatta bazen yarı bilinçli bir halde yere bile düştükleri oluyor. Kuşlar yollarını genellikle güneş ve dünyanın manyetik alanı ile bulurlar. Bu davranışların sebebi, jeofiziksel anomaliler olmalı.

10
Baltık Denizi Anomalisi
Baltık Denizi Anomalisi
Baltık Denizi'nin dibinde, UFO'ya benzeyen yabancı bir madde bulundu. Bilim adamları bu konuda henüz bir fikir birliği sağlayamadılar. Maddenin bazalt taşından olduğu gözlendi, dolayısıyla uzay gemisi değil. Buzulların erimesinin sonucu olabileceği veya 2. Dünya Savaşı'nda Nazilere ait olan bir şey olabileceği yönünde teoriler var.

11
Naga ateş topları
Naga ateş topları
Tayland'da bulunan Mekong Nehri'nde bazen yüksekliği 10-20 metreyi bulan ateş topları görünüyor ve kayboluyor. Genellikle ekim ayında göründükleri için, bu duruma adanan bir festival bile yapılıyor. Bilim adamları ise bunun nehirden yükselen gazın alevlenmesi olduğunu söylüyorlar. Yerliler ise bu topların nehirde yaşayan ve yarı yılan yarı insan olan Naga tarafından gönderildiğine inanıyorlar.

12
Dans eden orman
Dans eden orman
Bu ilginç ağaçlar Rusya'da bir ormanda bulunuyor. Bilim adamları henüz bu konuda bir sonuca varamadılar. Bazıları parazitlerin sebep olduğunu düşünürken, bazıları da deniz rüzgarlarını suçluyorlar. Kıdemli kişiler ise bu yerin lanetli olduğunu düşünüyorlar.

13
Aziz Elmo Ateşi
Aziz Elmo Ateşi
Genellikle fırtına zamanı, kule uçları ve direk kenarları ruhani alevlerle aydınlanır. Orta çağda Avrupalılar, bu dans eden ışıkların denizcilerin koruyucu azizi olarak bilinen Aziz Elmo tarafından bahşedilen bir hediye olduğuna inanırlardı. Efsaneye göre ise Aziz Elmo, onlar için dua edeceğine ve onlara bu şekilde ışıklarla uyarılarda bulunacağına söz vermiş.

14
Körfez kıyısına vuran deniz anaları...
Körfez kıyısına vuran deniz anaları...
Avustralya'nın Queensland Eyaleti Deception Körfezi kıyılarına vuran çok sayıdaki deniz anası, çevreden geçenlerin ilgi odağı oldu.

15
Planktonlar üzerinde bilim adamlarınca yapılan birçok araştırma onların tek hücreli yapıda olduğunu gösteriyor. Yosunlar ve deniz analarından kopan parçalar da günümüzde plankton sınıfına eklendi.

16
Kızıl gel-git
Kızıl gel-git
Kızıl gel-git denilen doğal olay, suyun yüzeyinde bulunan fazla sayıdaki küçük kırmızı alglerden ötürü gerçekleşiyor. Kızıl gel-git, deniz canlıları için fazlasıyla tehlikeli bir durum. Çünkü suyun içerisindeki oksijen azalıyor, hidrojen sülfat ve amonyak artıyor. Bir grup bilim adamı da Nil Nehri'nin renginin kırmızıya döndüğü ve balıkların öldüğü, Mısır'ın ilk doğal afetinin de bununla bir ilgisi olduğunu düşünüyor.

17
Bazıları, bu mavi ve kırmızı ışıklar içerisinde görünen devasa boyuttaki şeylerin uzay gemisi olduğunu düşündüler. 1989'da görüntüler kameraya alındıktan sonra bunların yıldırım benzeri bir şey olduğunu kanıtlandı.

18
Brocken hortlağı
Brocken hortlağı
Dağlardaysan ve gözünü güneşten başka tarafa çevirirsen, gökkuşağı halesi ile çevrelenmiş bir devin gölgesini görebilirsin bazen. Bu aslında bakan kişinin kendi gölgesidir. Işığın küçük kırılmaları gölgenin etrafındaki haleyi oluşturur. Bu doğal olay genellikle Almanya'da bulunan Brocken Dağı'nda gerçekleşiyor. Eskiden 30 Nisan Gecesi cadılarının yaptığına inanılırdı.

19
Sahile gezmek için gelen vatandaşlar şaşkınlıkların gizleyemedi.

Son Dakika Deniz Bir Anda Renk Değiştirdi! Dünyada Gerçekleşen 15 Tuhaf Doğa Olayı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Gösteriş meraklısı Şeyma iş başında! Milyarder sevgilisi uçak kapattı, o da paylaştı Sevgilisiyle en özel anlarını paylaşan Kourtney Kardashian'a tepki yağdı: Yatak odanız yok mu? Gönül Dağı'nın güzeller güzeli Dilek'i pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor Arka Sokaklar'ın yıldızı aşk sarhoşu! Bu halde yakalanınca utançtan yerin dibine girdiler Burası Brezilya değil, Anadolu'nun bir köyü! Yılanları bu halde görenler donup kalıyor