Denizanalarının Bilinmeyen Dünyası - Son Dakika

Denizanalarının Bilinmeyen Dünyası

7 yıl önce

Fotoğrafçı ve dalgıç Alexander Semenov Denizanalarının muhteşem görüntülerini belgeledi.

1
Fotoğrafçı ve dalgıç Alexander Semenov, Rusya'nın kuzey batısındaki Beyaz Deniz'in derinliklerinde yaşayan denizanalarını belgeledi.
2
Semenov, "Bu soğuk denizdeki yaşam çok muhteşem ve sıcak denizlerdeki yaşama benzemez" diyor.
3
Denizanaları akıntıya karşı yüzemez. Bu nedenle plankton hayvanları kategorisine konulurlar. Aslanbaş denizanaları gibi boyları 35 metreyi aşsa bile.
4
Aslanbaş denizanası dünyanın en büyük canlısıdır. İki metre çapına ulaşabilen bu yaratıkların metreler boyu uzayan dokunaçlarında bulunan milyonlarca batıcı hücre acı verse de öldürücü değildir.
5
Denizanaları hassas bir yapıya sahiptir; okyanusun akıntısı ile sürüklenir. Bunlara ay denizanası da denir. Tabak şeklindeki şeffaf gövdelerinin ortasında yer alan parlak mor renkli dört yuvarlak oluşum üreme organlarıdır.
6
Çok masum görünseler de sıkı avcılardır. Yumuşakçalar, kabuklular ve solucanlarla beslenirler. Sümüksü salgısını ya da ısırıcı dokunaçlarını kullanarak avlanırlar.
7
Denizanaları ısırdığında insan derisini delmediği için hissedemeyiz. İngiltere kıyılarında, Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarında da yaygın olarak görülürler.
8
Semenov, en yakın köye 14 km uzaklıkta bulunan Beyaz Deniz Biyoloji Merkezi'ndeki ekibe başkanlık ediyor. İki yıldır Beyaz Deniz'deki canlıları fotoğraflıyor.
9
"Birçok bilim adamı heyecan verici çalışmalar yürütüyor, ama sonuçlarını görsel olarak yansıtamıyor. İşimin bir parçası olarak onlara görsel malzeme sağlıyorum. Bunlar aynı zamanda sanatsal fotoğraflarsa ne ala!" diyor Semenov. Fotoğraflar: Alexander Semenov/ Barcroft Media

Haber Yayın Tarihi: 09.05.2013 02:11 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İdlib'de şehit düşen Kayserili Ali Taşöz'ün 'canım anam' paylaşımı yürekleri dağladı Göçmenler gece yarısı yollara düştü! İşte sınırdan manzaralar Şehit haberleri ciğerimizi yaktı! İşte ünlülerin İdlib şehitleri için attığı tweetler New York ile New Jersey'deki camilerde eller, İdlib şehitleri ve Mehmetçiğe dua için kalktı! 2 yaşındaki kızını küvette boğarak öldüren cani anneye 18 yıl hapis cezası