Deprem anında ne yapılmalı! Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan önemli uyarılar - Son Dakika

Deprem anında ne yapılmalı! Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan önemli uyarılar

2 ay önce

Türkiye dün gece Elazığ'dan gelen haberle sarsıldı. Kandilli'nin 6.5, AFAD'ın ise 6.8 olarak duyurduğu deprem birçok çevre ilde şiddetli şekilde hissedildi. Elazığ depremi sonrası alınacak tedbirler gündemin ilk sıralarına yerleşti.

1
Depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy, deprem anında yapılması gerekenleri anlattı. Deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenlere dair önemli bilgiler paylaştı.

2
Ersoy, "Deprem anında hemen başımızı koruyacak şekilde kapanmalıyız. Merdivenlere doğru hareket etmemeliyiz. Sarsıntı geçtikten sonra da evden dışarı çıkarken, doğal gaz, elektrik ve su şebekelerinin akışını kesmeliyiz" dedi.

3
Kandilli Rasathanesi, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 20.55'te meydana gelen depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından AFAD, 16'sı Elazığ, 4'ü Malatya'da olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1030 kişinin yaralandığını duyurdu.
4
İşte Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un vatandaşlara yaptığı uyarılar!
İşte Prof. Dr. Şükrü Ersoyun vatandaşlara yaptığı uyarılar!
Birincisi esas olan evin sağlam olması. İkinci olarak da evin içindeki eşyaların tasarımını depreme göre yapılması gerekiyor. Örneğin bebeğinizin karyolasını pencerenin önüne koymamanız gerekiyor.

5
Deprem esnasında pencereler en çabuk kırılabilecek yerler. Üzerinize kitaplığın düşmemesi için sabitleminiz gerekiyor.

6
Her şeyi güzel yaptınız ailece depremden sonra dışarı çıkacaksınız ancak ayakkabılığı sabitlememişsiniz dışarı çıkamıyorsunuz. Bu kapıyı engeller ve paniklersiniz.

7
Bu da yetmiyor dışarıda nerede toplanacaksınız onları önceden konuşmak gerekiyor. Ayrıca deprem sırasında zaten dışarı çıkamayız.
8
Çıkarken de aile reisinin görevlerinden bir tanesi, doğal gazı, elektriği, suyu yanıcı ve parlayıcı tüm şalterleri kapatması gerekiyor." dedi .
9
Deprem esnasında önemli olanın küçülmek olduğunu belirten Prof. Ersoy çök kapan tutun duruş modelinin deprem sırasında yapılması gerektiğini belirtti.

10
11

Haber Yayın Tarihi: 25.01.2020 11:10 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

2 yaşındaki kızını küvette boğarak öldüren cani anneye 18 yıl hapis cezası Öfkeli adam 'Duam kabul olmadı' deyip kilisedeki Meryem Ana tablosunu kırdı Hayranı olduğu şarkıcıya özenip gözlerine dövme yaptıran 25 yaşındaki genç kız kör oldu! Survivor'da yarışmacıyla yakınlaşan Ivana Icardi'nin görüntüleri olay oldu Bu fotoğrafa çok dikkatli bakın, kayalıklara gizlenen leoparı kimse bulamıyor!