Deprem Anında Ne Yapılmalı? - Son Dakika

Deprem Anında Ne Yapılmalı?

24.10.2011 15:45

1
İşte meydana gelebilecek bir deprem anında yapılması gerekenler...
2
1-2 Katlı Ev İçerisinde: * Günlük hayatta kullandığımız birçok eşya (tv, buzdolabı, gardırop, raf vb.) kişilerin üzerlerine devrilip düşebilirler. En tehlikelisi de tavanın çökmesi ya da evin tamamen yıkılmasıdır.
3
* Uykuda deprem olursa ve yataktan kalkmak güç olursa şiltenin altına girin.
4
* Varsa masanın altına girin ve çök-kapan-tutun hareketi ile üzerinize düşen eşyadan korunun.
5
* Kapılara yakın devrilebilecek eşya koymayın; depremde devrilebilir ve dışarı çıkmak güçleşebilir.
6
* Merdiven, asansör veya balkonlara gitmeyin. Çünkü en çok hasar oralarda olur.
7
* Gazla ve elektrikle çalışan ev aletlerini (soba ve ocak gibi) mümkünse hemen kapatın. Kapatamıyorsanız bunlara yakın olanlara kapatmaya çalışmalarını söyleyin.
8
* Evinizi terk ederken eşyalardan çok canınızı düşünün. Her şeyi bırakın çıkın.
9
* Tuvalet ya da banyoda iseniz kendinizi aynadan ya da raflardan düşebilecek eşyalardan koruyun. Genellikle tuvalet ve banyo küçük hacimli olduğu için daha dayanıklı olabilir.
10
* Banyoda iken başınızı yumuşak bir şeyle korumaya çalışın. Banyo ve tuvalet küçük olduğu için güvenlidir ve orada kalınması daha doğru olur.
11
* Bulunduğunuz mahalleden uzaklaşmak şehir dışına çıkmak için arabanızı kullanmayınız. Çünkü bu tür çok sayıda araba olduğu için trafik sıkışıklığı olur. Kurtarma ve yangın söndürme araçları gereken yerlere ulaşamazlar.
12
* Televizyon ve radyo dinleyerek deprem ile ilgili bilgileri sürekli izleyin. Söylentilere itibar etmeyin. Onları kesin bilgi olarak görmeyin. Deprem sırasında radyo telefon ve televizyona göre daha kullanışlıdır.
13
* Telefon sadece acil durumlarda kullanılmalıdır.
14
* Fişleri prizden çekin, ocakları söndürün, eğer olanak varsa ana musluğu kapatın ve ana sigortayı gevşetin.
15
* Bebek ve yaşlıların güvenliklerini sağlamaya çalışın.
16
Apartmanlarda: Yangın merdivenleri vb. tahliye yolunu açık tutun.
17
* Ortak tehlike çıkışının (koridordaki) kapısını açık tutun.
18
* Binayı boşaltırken asansörü kullanmayın.
19
* Asansörde iseniz bütün düğmelere basın durduğu ilk katta asansörden inin.
20
* Birinci kattaysanız kapıyı açamıyorsanız ve zemin katta yangın çıkmışsa zemin kata yatak vb. attıktan sonra üstüne atlayın. Bu davranış çok katlı yapıların üst katları için geçerli değildir.
21
İş Merkezlerinde ve Sokaklarda; En tehlikeli şeyler dökülen, kırılmış cam parçaları, ilan levhalarıdır. Açıkta duran kahve, hafif içki satan (parayla çalışan) makineler, ilan levhaları ve direkleri devrilebilir. Buralardan uzaklaşın. Kendinizi çök-kapan-tutun hareketi ile koruyun. Geniş açık alanlara gidin ya da güvenliğinden kuşku duymadığınız yapı varsa içeri girin.
22
* Geniş bir yol varsa ve trafik yoğun değilse yolun ortasındaki refüje kaçın orada durun.
23
* Meşrubat makinelerinden, reklâm levhalarından ve bahçe duvarlarından uzak durun.
24
* Elleriniz boşsa başınıza koyun ve koruyun. Eğer çanta, paket ve torba varsa başınıza koyun. Hiçbir şey yoksa ellerinizi kullanın.
25
* Yolun kenarındaki ağaçlardan direklerden, duvarlardan vb. mümkünse uzak durun.
26
Yüksek Katlarda: * Üst katlar alt katlara göre çok daha fazla sallanır. Daha çok dikkatli olmak gerekir.

Masaya yakınsanız altına girin.

27
* Başınızı çanta, minder, kitap, klasör gibi şeylerle koruyun. Dolap, kahve makinesi ve sebil gibi şeylerden uzak, kolonlara yakın durun.
28
Büyük Market ve Mağazalarda: * Büyük kolonların yanında durmaya çalışın. Raflardan ve dolaplardan uzak durun.

Yangın çıkışlarına merdivenlere ve yürüyen merdivenlere koşmayın.

29
* Anonsları dinleyin. Mağaza güvenlik personelinin uyarı ve önerilerini yerine getirin. Onlara uyun ve dediklerini yapınız.

Satın aldığınız şeyleri bırakın ve dışarı çıkarken elleriniz boş olsun.

30
Tiyatro, Sinema, Stadyum Vb. Yerlerde: * Gösteri sırasında salon karanlık olabilir. Panik yapmayın. Güvenlik görevlilerine ve yetkililere dikkat edin ve onları dinleyin. Tavanda büyük bir aydınlatma armatürü veya avize varsa bunların altından uzaklaşın.
31
* Stadyumda iseniz en güvenli yer sahanın ortasıdır. Sahanın ortasına gitmeye çalışın. Yangın çıkışına doğru hemen koşmayın. Anonsları dinleyin ve onlara uyun.
32
Metro, Tramvay, Tren, Otobüs Vb. Araçlarda; * Raflara konulmuş eşyalar düşebilir. Başınızı kollayın ve koruyun. Ellerinizle direklere ve tutunacak yerlere sıkıca tutunun.
33
* Araç durunca herhangi bir anons yapılmadan dışarı çıkmayın. Yakınlarda yüksek voltaj hatları olabilir. Ters yönden gelebilecek araçlara dikkat edin. Ters yönden araç gelmediğinden emin olun.

Elektrikler kesilmiş ise bir anda çok karanlık olabilir. Kısa bir süre sonra acil durum ışıkları yanar. Paniklemeyin.

Görevlilerin sözlerine uyun.

34
Yeraltı Çarşısında veya Geçitinde; * İstasyon yöneticilerini dinleyip onlara uyun. Köprünün yıkılma ve devrilme olasılığı olsa da parmaklıklara tutunmak daha güvenlidir.
35
* Kendi kendinize bir şey yapmaya kalkışmayın, yetkililerin sözlerine uyun.

Parmaklıklara ve trabzanlara tutunun.

İstasyondaki hoparlörlerde yapılan yayınları dinleyin, deprem haberlerini alın.

Sarsıntının dinmesini bekleyin.

36
Araba Kullanırken: * Yavaşlayın sağa yanaşıp durun. Motoru durdurun. Kontak anahtarı yerinde kalsın, pencereleri kapatın ve kapıları kapatın ve kapıları kilitlemeden çıkın.
37
* Eğer otoyolda iseniz yolun kenarındaki aydınlatma direklerine ve eğer varsa ses yalıtım duvarlarına dikkat edin devrilebilir.

Tünel giriş ve çıkış yakınlarında durmayın buralarda yamaç kaymaları ve kaya düşmeleri olabilir.

38
* Radyodan yoldaki hasar ve diğer durumlar hakkında bilgi almaya çalışın.

Büyük kamyon ve tankerlerden uzak durun.

Otoyol da araç sürerken yoldaki anormal durumları ve yangınları cep telefonu ya da yol kenarındaki acil telefon ile ilgililere haber verin.

Son Dakika Deprem Anında Ne Yapılmalı? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu Dünya sustu o susmadı! Çocukların öldüğü savaşa Rihanna'dan tepki İsrail'in hain saldırılarına direnen Mescid-i Aksa'da tekbirler göğü inletti! 100 binler bayram sabahı kıyama durdu 16 karısı, 151 çocuğu var! Ailesini genişletmek isteyen yaşlı adam her gece dört eşiyle ilişkiye giriyor Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları
Advertisement