Deprem çantası nasıl hazırlanır? İşte AFAD'a göre çantada mutlaka bulundurulması gerekenler - Son Dakika

Deprem çantası nasıl hazırlanır? İşte AFAD'a göre çantada mutlaka bulundurulması gerekenler

29 gün önce

Uzmanlar, olası bir depreme karşı muhakkak bir deprem çantası bulundurulmasını gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor. İşte deprem çantasının içinde mutlaka bulunması gerekenler...

1
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından ilk akla gelen soru enkaz altında kalırsak yardım ekipleri bizi bulana kadar nasıl hayatta kalırız? Deprem sonrası ilk 72 saatte, acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir.
2
Muhakkak deprem çantası yapın!
Muhakkak deprem çantası yapın!
Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.
3
Deprem çantasında neler olmalı?
Deprem çantasında neler olmalı?
İşte AFAD'ın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre 'Afet ve Acil Durum Çantası'nın içerisinde olması gerekenler...
4
Gıda
Gıda
Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).
5
Önemli belge fotokopileri
Önemli belge fotokopileri
Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.) - Tapu - sigorta - ruhsat belgeleri - Zorunlu Deprem Poliçesi - Diplomalar - Pasaport - banka cüzdanı vb. - Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)
6
Giyecekler
Giyecekler
İç çamaşırı - Çorap - Yağmurluk - İklime uygun giysiler
7
Su
Su
Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.
8
İlk yardım çantası
İlk yardım çantası
9
Hijyen malzemeler
Hijyen malzemeler
Sabun ve Dezenfektanlar - Diş fırçası ve macunu - Islak mendil - Tuvalet kâğıdı - Hijyenik ped
10
Diğer malzemeler
Diğer malzemeler
Uyku tulumu veya battaniye - Çakı, düdük, küçük makas - Kâğıt, kalem - Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)
11

Haber Yayın Tarihi: 25.01.2020 11:45 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Yıldız şarkıcı Katy Perry, program çekimi sırasında bir anda yere yığıldı Ünlü şarkıcı Hadise, koronavirüse karşı maske takarak önlem aldı İkinci el otomobil fiyatına satılan safranın fiyatı düşünce talepler arttı Askeri okulu birincilikle bitiren Barbie lakaplı Amerikalı güzel başarısıyla takdir topladı Pedofili ev sahibini yakalatan hırsızın hayatı tamamen değişti!