Deprem Habercisi Mi - Son Dakika

Deprem Habercisi Mi

22.07.2009 17:01

1
AKSARAY'ın Kutlu Beldesi'ndeki bir tarlada kuraklık nedeniyle 10 yıldan bu yana kullanılmayan su kuyusundan 50 metre yüksekliğinde gaz fışkırdı. Aksaray Jeoloji Mühendisi Odası Başkanı Tayfun Aydın, kuyudan fışkıran gazın karbondioksit olduğunu tahmin ettiklerini, bölgenin, Tuz Gölü Fay hattına yakın olduğunu hatırlatarak bunun deprem habercisi olabileceğini söyledi.

2
Beldede 48 yaşındaki Mehmet Yapılcan'ın tarlasında bulunan ve kurak olduğu için 10 yıldan bu yana kullanılmayan yaklaşık 200 metre derinliğindeki su kuyusundan dün saat 18.30 sıralarında gaz fışkırmaya başladı. Gazın 80 metre yüksekliğe fışkırdığını görenler durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma kuyu çevresinde geniş önlem aldı. Tarlada incelemede bulunan Aksaray Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Tayfun Aydın, su kuyusundan fışkıran gazın karbondioksit olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.
3
Aydın, 'İlk olarak yaklaşık 80 metre yüksekliğinde fışkırma vardı. Daha sonra bu seviye 50 metreye düştü. Metan gazı olabileceğini düşündük. Fakat incelemede fışkıran bunun karbondioksit gazı olduğunu tahmin ediyoruz. Çevreye yayılan malzemenin de kil taşı olduğunu belirledik' dedi. Kuyunun 10 yıldan bu yana kuraklık nedeniyle kullanılmadığını anlatan Tayfun Aydın, şöyle devam etti:

4
'Kuyunun altındaki karbondioksit sıkışma sonucu fışkırarak artezyen oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu fışkırma kuyu tabanında göçme oluşana kadar devam edecek. Bu oluşum 1 günde sürebilir, 10 gün de. Fışkıran karbondioksit gazının Kutlu Beldesi'ne, yakınında bulunan Yapılcan Köyü'ne zararı olmaz. Yapılacak tek şey gazın kendiliğinden durmasını beklemektir.'
5
Karbondioksit gazının şıkışma sonucu fışkırtığını belirten Tayfun Aydın, 'Yer altında hareketlilik olduğu için gazın sıkışıp fışkırdığını tahmin ediyoruz. Çünkü bu bölge Tuz Gölü Fay Hattına yakın bir yerdir. Yeni bir fayın yada depremin habercisi olabilir' diye konuştu.

Su kuyusu çevresinde MTA Orta Anadolu 2'nci Bölge Müdürlüğü uzmanlarının incelemede bulunduğu, çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

6

Son Dakika Deprem Habercisi Mi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu kaya, görünümü kadar neden olduğu batıl inançla da nam salmış Sürpriz bayramda geldi! Bengü, ikinci çocuğuna hamile WhatsApp'ın sözleşme onayı için verdiği süre bugün doldu! Twitter'da yer yerinden oynadı Serenay Sarıkaya, "Arkadaşım" dediği iş adamıyla fena yakalandı İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi
Advertisement