Depremden Sonra Yapılan Bin 276 Dükkan Boş Duruyor - Son Dakika

Depremden Sonra Yapılan Bin 276 Dükkan Boş Duruyor

17.08.2010 12:56

1
17 Ağustos 1999 depreminden sonra iş yerleri yıkılan hak sahipleri için yapılan bin 276 dükkan, yanlış yer ve proje seçimi sebebiyle aradan 9 yıl geçmesine rağmen boş duruyor. Bugünkü bedelle 50 milyon TL harcanarak yaptırılan çok katlı ve hücre tipi iş yerleri çürümeye terk edildi.
2
Tinerci, fuhuş sektörü ve sokak köpeklerinin mekanı haline gelen iş yerleri sebebiyle çevrede oturan vatandaşlar büyük tedirginlik yaşıyor.

Dönemin koalisyon hükümetinin MHP'li Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından depremde iş yerleri yıkılan hak sahipleri için yeni yerleşim bölgesi Camili ve Karaman bölgesinde yaptırılan konutlar bitirilemedi. Yaklaşık 50 milyon TL harcanarak yapılan bin 276 iş yerinden sadece 50-60 iş yerinin dolu olması,yer ve proje seçiminin yanlışlığını ortaya koydu

3
İnşaatı 9 yıl önce tamamlanan dükkanlar tinerci, fuhuş sektörü ve sokak köpeklerinin mekanı haline geldi. Sahipsizlik sebebiyle kapıları, asansörleri, diğer demir aksamları sökülerek götürülen iş yerleri terk edilmiş harabe haline geldi. Kalıcı konutlarda oturan vatandaşlar ise ihtiyaçlarını yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki şehir merkezinden gidermeye çalışıyor.
4
Yer seçimindeki yanlışlık, 3-4 katlı ve hücre tipi, birbirinin aynısı dükkanlar, sahiplerinin yüzünü güldürmedi. Depremde iş yeri yıkılarak hak sahibi olan demir doğrama, teknik servis gibi işle uğraşan kişi ile pastane işleten kişiye üçüncü katta yan yana dükkan çıkması gibi nedenlerle iş yeri sahipleri dükkanlara taşınmadı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Depremden Sonra Yapılan Bin 276 Dükkan Boş Duruyor - Son Dakika


Advertisement