Görünüşte hepsi masumdu? Bu akımlara uyanlar bedelini canlarıyla ödedi - Son Dakika

Görünüşte hepsi masumdu? Bu akımlara uyanlar bedelini canlarıyla ödedi

20.10.2021 11:14

Bir moda akımı nasıl olur da insanı canından edebilir? Tarihin her döneminde insanlar üzerinde etkili olan moda akımları birçok kişinin hayatlarını riske atmasına neden oldu. İşte havalı olmak uğruna ortaya çıkmış ve ölümcül sonuçlar doğurmuş 6 moda akımı.

1
Daha güzel görünmek için hayatınızdan vazgeçer miydiniz? Hepimiz bu soruya yüksek ihtimalle "Hayır" cevabını verir. Ancak gelin görün ki tarih, güzel görünmek pahasına canlarından vazgeçmiş insanların hikayeleriyle dolu.
2
Krinolin (Çemberli Etek)
Krinolin (Çemberli Etek)
19. yüzyılda ortaya çıkan "Crinoline", kadınların eteklerinin altına giydiği bir tür çember. At kılından dokunmuş kumaş ve tel veya çelikten yapılan bu devasa aparatın tek amacı ise, kalçayı büyük, beli ince göstermekti. Bu giysi tasarımından dolayı rüzgara karşı oldukça dayanıksızdı.

3
Özellikle çelik krinolinler insanın hayatını tehdit edecek boyuttaydı. Nasıl mı? Bazı kadınlar iskeleden denize savrularak, bellerinin etrafındaki çelik kafes nedeniyle boğuluyorlardı. Krinolinleri içinde, uçurum ve yüksek binalarda takılan kadınların kaderi de ölümle bitiyordu. Tarih, bu eteklerin at arabalarına takılıp kadınların yolda sürüklendiği, şamdanları devirip alevler arasında kaldığı hikayelerle dolu.

4
Korse
Korse
Korse, vücudu daha estetik göstermek ve formda tutmak için giyilen, uzun yıllarca tartışmalara sebebiyet vermiş olan bir giysi. Orta Çağ Avrupa'sında kalın belli kadınların saray halkı arasında yer almasını yasaklaması sonucunda, birçok kadının dar korseler giymeye başlamasıyla bu çılgın akım başlamış.

5
Nasıl öldürebilir?
Nasıl öldürebilir?
Bağcıkları sıkılmadığı takdirde çok da tehlikeli olmayan korse, ipleri daha sıkıl hale getirilmek istendiğinde ölümcül bir silaha dönüşebiliyor.
6
Bağcık sıkma akımı kadınların iyi nefes alamamaya başlamasına sebep oldu. Korsenin içinde düzgün nefes alamamak kaburga kemiklerinin kırılmasına ve iç kanama nedeniyle ölüme sebep verebiliyordu.
7
Ayak bağlama
Ayak bağlama
Ayak bağlama ya da lotus ayak geleneği küçük yaşta kız çocuklarının ayak kemiklerini kırarak çok ufak boyutta ayakkabılara sokmak ve ayak büyümesini engellemek amacıyla yapılan insanlık dışı bir uygulama. Bir Çin geleneği olan bu uygulama 8. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar sürdü.
8
Bir odalığın imparatorun önünde ayakları ipek kumaşla bağlanmış şekilde dans etmesiyle başlayan gelenek, ayakların yapısını bozarak kadınların bir süre sonra yürüyememesine neden oluyor.
9
Ayak bağlamak, ayak parmaklarındaki kan dolaşımını kesiyor ve kangrene ya da başka ölümcül enfeksiyonlara sebep olabiliyordu.
10
Fontange
Fontange
17. ve 18. yüzyılda kadınların saç süsü olarak kullandığı aksesuardı. Kurdele, dantel ve bazen de küçük bir başlıktan oluşan saç süsü kulağa pek de öldürücü gelmiyor.

11
Fontage'lar 17. yüzyılda gün geçtikçe daha da büyümeye ve ağırlaşmaya başladı. Başka bir müdahale olmadığı sürece öldürmez, yalnızca sakatlayabilirdi. Ancak başa sıkıca tutturulan bu saç süsü, şamdanlarla dolu bir odada ölümcül oalbiliyordu. Mrs. von Ilten ismindeki soylu bir kadın, fontage'ı alev alınca yere yığılmış ve boynu, yüzü ve elleri yanmıştı.
12
Peki bu akım nasıl çıktı! Kralın metreslerinden biri olan Angelique de Fontanges, bir gün ata binerken başlığını kaybetti. Saçının açık kalmasının tehlikeli olacağını düşünerek, hemen bir kurdele bağladı. Bu hareketten çok hoşlanan kral, Fontages'ı düşes yaptı. Fransa'daki tüm kadınlar onun kadar havalı olmak istedikleri için bu trend de başlamış oldu.

13
Kurşun bazlı makyaj
Kurşun bazlı makyaj
Eski Yunan'dan 1920'lere kadar, yüzü bembeyaz yapan kurşun bazlı pudra ve losyonlar çok popülerdi. Bu makyaj ürünlerinin insana etkisi yıllar alıyordu. Farklı semptomlar gösteren kurşun zehirlenmesi kişilerde; beyin veya sinir sisteminde hasar, baş ağrıları, iştahsızlık, anemi, ağızda metalik bir tad, felç, uykusuzluk ve el bileklerinde sakatlık olarak kendini gösteriyordu.
14
1760 yılında güzelliği ve porselen gibi cildiyle ünlü olan Marie Gunning ismindeki soylu bir kadın, kozmetik kurşun zehirlenmesinin bilinen ilk kurbanı oldu.1878'de ise kurşun bazlı makyaj malzemeleri satan Madam Rachel, kurşun zehirlenmesinden hayatını kaybetti.
15
Kolalı yüksek yaka
Kolalı yüksek yaka
Kolalı yüksek yaka, özellikle 19. yüzyılda popüler olan çıkarılabilir bir yüksek yaka türü. Erkeklerin gömleklerine yaka düğmeleri ile bağlanan bu yaka, adeta kurşun geçirmez oluncaya dek kolalanır ve soluk borusunu tamamen örterdi.

16
Kan dolaşımını durduran yaka, bir adamın kafası öne düştüğünde uykusunda boğulmasına neden olabilirdi. Asfiksi veya beyin apsesine yol açabilir; hazımsızlığın yol açtığı boyun şişmesi sonucu bu yakayı takan bir kişi hayatını kaybedebilirdi. Yani sessiz ve sinsi bir katildi. Kaynak: Onedio

Son Dakika Görünüşte hepsi masumdu? Bu akımlara uyanlar bedelini canlarıyla ödedi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement