Son Dakika Haberleri: "Derin Mavi"nin En Garip Canlıları

"Derin Mavi"nin En Garip Canlıları

4 yıl önce

1
Deniz altındaki yaşam büyüleyici olduğu kadar korkutucu da görünüyor. Denizin garip canlılarını sizin için derledik...

2

Dünyanın en tuhaf ve ürkütücü balıklarından Fener balığı ilk kez kameralara böyle yakalandı


3
ABD'li deniz yaşamı araştırmacıları, 2 bin metre derinlikte çok nadiren görülen Fener balığına bu kez California eyaletinin Monterey Bay açıklarında sadece 580 metre derinlikte rastladı.

4
Uzaktan kumandalı özel yapım denizaltı Doc Ricketts'in kameraları insanı ürküten görüntüsüyle ava çıkmış Fener balığının eşsiz görüntülerini an be an kaydetti.

5
Monterey Bay Akvaryumu Araştırma Enstitüsü'nden deneyimli bilim adamı Bruce Robinson, "İlk kez Fener balığını yaşam alanı içinde görüntüleyebilmeyi başardık...

6
Fener balığı derin denizlerde çok nadir görülen bir balık türüdür." dedi.

7
Vücudu çok yassıdır, büyük bir kafası ve çok büyük bir ağzı vardır. Sırtında iki yüzgeci ve dikenleri vardır. Bu dikenlerin birisi diğerlerinden çok daha uzundur ve ağzının önüne kadar sarkar.


Fener balığı Türkiye'de Akdeniz, Ege denizi ve Marmara denizinde bulunur. Ayrıca Atlas Okyanusunda da bulunur.

8
Bu sevimli görünen canavar dünya genelindeki tüm okyanusların ılık sularında, özellikle adalara yakın kesimlerde yaşar. Ayrıca 3.7 km derinliğe kadar indikleri kayda geçmiştir.

9
Latince adı, Isistius brasiliensis'tir, buradaki isis bildiğimiz ski Mısır ışık tanrısından, brasillens ise sıklıkla bulunduğu Brezilya sahillerinden gelir.

10
Cookiecutter (hamur kesici) denmesinin sebebi ise kurbanlarının üzerinde açtığı yaraların şeklinin kurabiye gibi yuvarlak görünmesidir.

11

Bazıları bu şekilden dolayı ona "puro köpekbalığı" da der ama aslında açtığı yara konik şekillidir ve bazı uzmanlara göre "dondurma külahı köpekbalığı" dense yeridir.12

Bu sevimli şey, derisinin hemen altında bulunan ışık yayan organlar ve fotofor denilen derisi sayesinde parıl parıl parlar.13
Bazı bilim insanları köpekbalığının ay ışığından da istifade ederek karanlıkta kurbanlarına alttan yaklaşmayı başardıklarını söylemektedir.

14

Beslenme alışkanlıkları da son derece yaratıcı, vantuzlu dudaklarıyla avına yapışıp, vücudunu döndürüp keskin dişleriyle delerek yiyorlar.15
Bir nevi konserve açacağı gibiler yani. Isırıkları ölümcül değildir.

16

Vücutları dikkate alındığında, cookiecutter tüm köpekbalıkları arasında en geniş dişlere sahiptir.17
Bu dişler sayesinde kendilerinden kat kat büyük balinalar, yunuslar, beyaz köpekbalıkları, ton balıkları, vb. balıklar üzerinde delikler açıp beslenebilmektedirler.

18

Dişleri aşındığında, kırıldığında, köreldiğinde bu dişleri kalsiyum kaynağı olarak yiyip, sindirirler.19

Alt çenelerinde 25-31 arasında geniş üçgen dişler, üst çenelerinde ise 30-37 arasında ince, keskin, kesici dişler bulunur.20
Cape yağmur kurbağası: Bu hayvan elleri olan bir kayaya benzer. Yaşam alanı Güney Afrika'dır. Sokakta ya da kamusal alanlarda karşınıza çıkabilirler.

21
Deniz gergedanı ya da boynuzlu balina olarak da bilinen narval balinasının en dikkat çekici özelliği, erişkin erkek bireylerde dışarı doğru mızrak gibi uzayan 2-3 metrelik spiral dişler.
22

Nadir de olsa dişi bireylerde de görülen bu dişler, narval balinalarının üst çenelerinin sol tarafından spiral yaparak uzar.


23

Bu dişin düşünüldüğü gibi dişilerin ilgisini çekme, rakibini korkutma gibi bir işlevi yok.


24

Harvard Üniversitesi Diş Bilimi Bölümü'nden Martin Nweeia'nın araştırmasına göre bu mızrak dişler bir duyu organı aslında.


25

Dişin yüzeyindeki 10 milyondan fazla sinir hücresi bir tünelle merkezi sinir sistemine bağlı.Bu sayede narvallar sudaki sıcaklık ve basınç değişimlerini algılayabiliyor. Dişlerin bir diğer özelliği de kırılmadan yarım metre kadar esneyebilmeleri.


26

Narval balinalarının yaşam alanı Kuzey Buz Denizi'nde Kanada'nın Baffin Körfezi, Davis Boğazı ve Hudson Körfezi'dir. Kış mevsimi dahil yaşamlarını sürekli arktik bölgede geçiren tek balina türüdür onlar.


27
28

Yeni Zelanda Reglan plajında kıyıya vuran 2 metre uzunluğundaki yaratık görenleri şaşkına çevirdi.


29

Görüntüsüyle şaşırtan esrarengiz yaratık görenleri korkuttu.


30

Uzunluğu 2 metreyi aşan ve tamamen ahtapot kolları gibi hareketli uzantılardan oluşan tuhaf "deniz canlısı"nın aslında tek bir canlı değil, yüzlerce canlının oluşturduğu bir "koloni" olduğu anlaşıldı.


31
32
Uzmanların açıklamasına göre, ender görülen bir deniz yaratığı olan Barnacle, genelde denizin dibinde yaşıyor ve planktonlarla besleniyor. İspanya ve Portekiz'de bu deniz canlıları, midyeler kadar çok tüketiliyor. Uç kısmındaki kabukla birlikte servis ediliyor.

33

Bırakın yemeyi bakmaya bile cesaret edemeyeceğiniz ilginç deniz canlıları...


34
35
36
37
38
39
40

Lamprey cinsi balıklar dünyanın en garip balık türlerinden biri...


41

Bu çok nadir bulunan kan-emici yaratıklar bir o kadar da tehlikeliler...


42

Büyük Britanya Krallığı tarihinde Lamprey'ler, savaştan galip gelerek nehirden sarayına dönmek isteyen 2 İngiliz Kralının ölümüne sebep olmuşlardır...


43

Bugün yalnızca 3 Lamprey türü hayatta kalmayı ve yok olmamayı başarabilmiş.


44

Kanadalı balıkçılar bu tuhaf canlıdan yılda 4.5 milyon dolar kazanıyor...


45

Geoduck adı verilen bu ilginç deniz canlısı özellikle Asya'nın lüks restoranlarında yüksek fiyata satılıyor...


46

Farklı bir midye türü olan geoduck, deniz tabanında yaşıyor...


47
20 santime kadar uzayabilen bu yumuşakça, dünyanın en garip görünümlü canlılarından birisi durumunda...

48

Kanadalı balıkçılar her sene tonlarca geoduck yakalayıp bu ülkelere ihraç ediyor...


49
Hong Kong, Pekin ve Tokyo 'daki lüks restoranlarda oldukça rağbet gören geoduckun kilosu 30 dolardan satılıyor.

50
51
52

Ağzının tavanını bile kaplayan keskin dişleri bulunan bu yaratık bir köpekbalığı değil.


53

Bu ağız 'Leatherback Kaplumbağası'nın


54

2 metreye ulaşabilen boyu ve 600 kilograma varabilen ağırlığıyla, yaşayan en büyük deniz kaplumbağasıdır.55
56
57

Yeni Zelanda'da balık tutmak için denize açılan Stewart Fraser yakaladığı balığı görünce gözlerine inanamadı.


58

Yeni Zelanda'daki Stewart Fraser adlı balıkçının yakaladığı ilginç yaratık görenleri hayrete düşürdü.


59
Yeni Zelanda'nın 43 mil kuzeyinde Karikari Peninsula bölgesinde balık tutmayan giden Stewart Fraser oltasına takılan balığı çekmek için makarasına asıldığında şok geçirdi. Oğlullar ile balık tutan Stewart Fraser saydam bir karidese rastladı. Şaşkınlık içerisinde olan Stewart Fraser suyun üzerindeki değişik nesneyi almak ile almamak arasında kararsız kaldığını fakat merakına yenilerek daha yakından bakmak için ilginç cismi sudan çıkarmaya karar verdi.

60

Stewart Fraser şeffaf yaratığı eline aldığında yüzeyinin sanki balık pulları ile kaplıymış gibi olduğunu ve jölemsi ama oldukça sıkı bir forma sahip bir canlı olduğunu belirtti. İçindeki turuncu dilden başka bir organı görünmediğini belirten balıkçı saydam canlının ne olduğunu anlamaya çalıştı.


61
Araştırmacılar tarafından Stewart Fraser ve arkadaşlarının çektiği fotoğraflar incelenirken resimlerdeki canlının Salpa Maxima aldı bir balık olduğu belirtildi ve türlerine nadir rastlanan bu canlılar Güney okyanusunda sadece soğuk sularda yaşadıkları belirtildi. Jelimsi vücuduna su toplayarak ve daha sonra topladığı suları püskürtme kuvveti ile ilerliyormuş.

62

İspanya'nın Almeria kenti yakınlarındaki Luis Siret plajında bir kadının bulduğu korkunç canlı, görenleri dehşete düşürdü...


63

İnsanları dehşete düşüren bu 4 metre boyundaki canlının ne olduğuna dair kesin bir bilgi henüz açıklanmadı...


64

Mavi sularda yaşayan, en ilginç deniz canlıları görenleri şaşırtıyor.


65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81

Bu inanılmaz su altı fotoğrafları derinlerdeki yaşamı gözler önüne seriyor. Hem büyüleyici hem de fazlasıyla ürkütücü... Dev deniz anası, bir adamın iki katı büyüklüğüne ulaşabiliyor ve arkasında devasa bir çıkıntıyla..


82

Kendisi Pasifik Okyanusu'nun California kıyısındaki Channel Adaları'ndan dokungaçlarının tehlikesiyle ünlü bir deniz anasa türü.


83
Meksika'daki Cortez denizinde bir dalgıç ve devasa mürekkep balığı.

84
California'da kocaman bir ayı balığı.

85

Nadir bulunan bir balina türü. Arjantin.


86

Silah ve kocaman bir açık deniz deniz anası.


87

Deniz altındaki gizemli dünyada yaşayan ilginç canlılar her zaman için ideal fotoğraf konusu olmuşlardır.


88
İşte "derin mavi"den büyüleyen kareler...

89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123Haber Yayın Tarihi: 17.12.2015 10:46 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü şarkıcıdan çıplak protesto! Bir anda ceketini açıp, göğüslerini gösterdi Cinsel ilişkiye girdiğiniz kişiye dikkat! Korkunç hastalık Türkiye'de sinsi sinsi yayılıyor 10 yaşındayken 'Küçük Ceylan' olarak ünlenmişti! Yeni imajı sosyal medyayı salladı Burnunun ucunda çıkan noktayı ben sanmıştı! Gerçeği öğrenince dünyası başına yıkıldı Latin güzeli Jennifer Lopez, uğradığı cinsel tacizi anlattı: Göğüslerini aç!