Dev Markaların İsim Hikayeleri - Son Dakika

Dev Markaların İsim Hikayeleri

27.09.2014 21:25

1
Dünyaya mal olmuş, milyarlarca insan tarafından benimsenmiş markaların isim hikayeleri nereden geliyor? İşte Pepsi'den Audi'ye Nokia'dan Vodafone'a ünlü markaların isim hikayeleri...
2
Spor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler'ın takma adı "Adi" ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

3
Adını şirketin ürettiği ilk kamera olan "The Kwanon"dan alıyor. 1935'te dünyaca tanınabilmesi için ismi "Canon" olarak değiştirildi.

4
Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock'un evinin arkasındaki koyun isminden alıyor.
5
Almanya'nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi'nin kurucusu August Horch'un ismi latincede "dinle" anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Semboldeki 4 daire araba şirtetlerinin birliğini gösteriyor: AUDI VE DKW, HORCH ve Wanderer.

6
Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını istedi. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon'da karar kıldı; çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

7
Almanlar'ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca'da 'halkın arabası' anlamına geliyor.
8
Fin asıllı cep telefonu üreticisi ismini Finlandiya'daki Nokia şehrinden aldı.

9
Japonya'nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi 'Nikon'un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku'nun kısaltılmasından geliyor.

10
'Echo Bay Technology Group' adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısalttı ve ortaya 'ebay' çıktı.
11
İçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran 'Coca' yaprakları ve 'Kola' fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola'daki K'yi C'ye çevirdi.
12
Bilgisayar devi 'IBM'in açılımı 'International Bussiness Machines' yani Uluslararası İş Makineleri.
13
Oyuncak üreticisi 'Lego'nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna' anlamına gelen ‘legt godt' deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum' anlamına geliyor. Ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor.
14
Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi 'Nike'nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası olarak bilinen ‘Nikea' dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Türkiye'de çinileriyle ünlü İznik kentinin de eski ismi 'Nikea'ydı.
15
Şirketin eski ismi Nippon Sangyo'nun kısaltılmış hali.
16
Dünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan 'Pepsin'den aldı.
17
Spor ürünleri üreticisi Reebok'ın ismi Afrikalıların bir tür Afrika anitlopuna "Rhebok" demesinden esinlenerek konuldu.

18
Elktronik devi Sony'nin ismi Latince ses (sonus) ve ingilizce 'evlat' (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor.
19
İnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE'ta karar kılındı.
20
İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.
21
Porsche amblemindeki siyah at, Almanya'nın Stuttgart şehrinin armasından. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya'nın Württemberg köyünün flamasından alıntı.

22
Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden 'intel' ismini 'Integrated Electronics'in kısaltılmış halinden alıyor.
23
Starbucks, Herman Melville'in Moby Dick romanındaki bir karakterden alıntıdır.

24
"IKEA" farklı harflerin birleşimi. 'IK' harfleri kurucu Ingvar Kamprad'ın isim ve soyisminden 'EA' ise büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd'ın baş harflerinden geliyor.

25
Nintendo, Japoncadaki Nin kelimesi emniyete alınmış, ten-dou ise cennet anlamına gelmektedir.

26
Sharp, markanın ilk ürünü olan keskin kalemden yola çıkarak ortaya çıkmıştır. Sharp kelimesi İngilizcede keskin anlamına gelir.

27
3M, firmanın orijinal ismi "Minnesota Mining and Manufacturing" (Minnesota Madencilik ve İmalat), şirket faaliyetlerinin ürün inovasyonuna odaklanmasının ardından "3M" olarak değiştirilmiş

28
Taco Bell, adını kurucusu Glen Bell'den almaktadır.

29
Wendy's, markanın kurucusu Dave Thomas'ın kızı Melinda'nın kısaltılmış adıdır.

30
Sprint, Southern PAcific Railroad Internal Communications'ın baş harflerinden oluşmaktadır.

31
Arby's, kurucusu olan Raffel Brothers yani Raffel Kardeşler'in baş harflerinden oluşmuştur.

32
Google'ın Ocak 1998'de kurulduğu ilk kurumsal logosuna bakacak olursak, arkasında ne bir tasarımcı ne de bu işe yatırılan bir bütçe vardı.

33

Logo, Google'ın kurucularından Sergey Brin tarafından tasarlanmıştı. Brin, ilk logo hazırlarken, işe ücretsiz grafik programı GIMP'den indirerek başladı. Brin logosunun Yahoo'nunkine benzemesini ancak daha dikkat çekici olmasını istiyordu.

34
Brin 2009'da Ruth Kedar yeni logo için el sıkıştı. Yeni logo ancak 2010'da resmi logo olarak kabul edildi. Google'ın logo tasarımcısı Ruth Kedar, "Yeni logoyu tasarlarken en çok renk konusunda zorlandım. İlk logo o kadar rekliydi ki, renklerden vazgeçmeden logoyu sadeleştirmek için ben de renk denizine daldım." dedi.

35
Kedar, sonunda "L" dışındaki tüm harfleri ana renk "L" harfini ise ara renk yaptı. Logoda "L"de ara renk olan yeşilin kullanılmasının ana fikri ise "Google kuralları takip etmez" sözü...

36
Peki Google'ın ofisini hiç merak ettiniz mi?

37
Dünyanın en büyük internet sitesi Google, çalışanlarına fazlasıyla değer veriyor.

38
Dinlenme odaları, masa tenisleri, bilardolar, mini barlar ve daha niceleri... İşte Google ofisinden fotoğraflar...

39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62

Son Dakika Dev Markaların İsim Hikayeleri - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement