Dev Tuğlanın İnanılmaz Sırrı - Son Dakika

Dev Tuğlanın İnanılmaz Sırrı

5 yıl önce

1
Dünya'nın en büyük gizemi! Bu dev tuğlanın inanılmaz bir sırrı var. Bu dev tuğla uygarlığın en büyük gizemlerinden biri.

2
Lübnan 'ın Baalbek şehri yakınlarındaki işlenmiş dev kaya blokları.

3
Baalbek dünyanın en büyük tapınak kentlerinden biri olarak biliniyor.


4
"tapınak-kent” yeryüzündeki en büyük yekpare (monolitik) taş bloklarından inşa edilmiş.


5
Yaklaşık bin 500 ton ağırlığındaki taşlarla yapılan 3 ayrı tapınak (Jüpiter, Baküs ve Venüs tapınakları) en az Mısır piramitleri kadar şaşırtıcı büyüklükte.


6
Baalbek taş ocağında çıkarılan antik parçanın bugüne kadar bulunan insan eliyle oyulmuş en büyük taş parçası olduğuna inanılıyor.


7
M.Ö. 334 yılında Büyük İskender'in kurduğu Heliopolis'teki dev taşların nasıl yapıldığı ve taşındıkları halen kesin olarak bilinmiyor.

8
Baalbek'teki dev taşların ne tür bir mühendislik organizasyonu ile 30 metre yüksekliğe çıkarıldığı ve üst üste yerleştirildiği arkeoloji biliminin hâlâ önemli bir araştırma konusu.

9
Arkeologlar, taş bloklar sayesinde geçmişin mimarisi ve inşaat yöntemleri hakkında yeni bilgiler elde etmeyi umuyor.


10
Örneğin, Hajjar al-Hibla'nın taş kalitesinin beğenilmediği için taş ocağında bırakıldığı çünkü taşındığı esnada çatlayabileceğinden endişe edildiği düşünülüyor.


11
Mabedin yapımında kullanılan ve modern teknolojiyle bile hareket ettirilmesi çok zor olan taşların, oraya nasıl taşındığı ise hala muamma.


12
Modern bilim ise Baalbek'i görmezlikten gelmeye devam ediyor.


13
ZENGİNLER İÇİN FELAKET REZİDANSI/ Kansas'ta yer altına inşa edilen devasa bir sığınak, Amerikalı milyonerlere ekonomik çöküntü, güneş patlamaları, terörist saldırılar, kıtlık ve küresel felaketlerde sağ kalma garantisi veriyor.

14
Yeraltına inşa edilmekte olan lüks “Kıyamet Sığınağı”, müşterilerine havuz, sinema salonu, tıp merkezi ve kütüphane gibi hizmetler de sunuyor.

15
Yaklaşık 7 milyon dolarlık kat satışı yapan binanın geliştiricisi Larry Hall, halihazırda 4 alıcı ile anlaştıklarını açıkladı.

16
Felaket senaryoları için hazırlık yapan müşterilerinin güvenli bir barınak arayışı içerisinde olduğunu söyleyen 55 yaşındaki Hall, kendisinin de güneş patlamaları neticesinde zarar görebilecek elektrik şebekesinin devre dışı kalmasıyla birlikte oluşabilecek kaosun en büyük korkularından biri olduğunu söyledi.

17
Atom bombası infilakına dayanacak şekilde inşa edilmiş siloyu bir barınağa çevirmekte olan Hall, felaket senaryolarından paranoya derecesinde endişe eden insanların dahi 9 feet kalınlığında ve 53 metre yer altına uzanan çelik ve beton duvarlar içerisinde kendilerini güvende hissettiklerini söylüyor.

18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
TEKNEYİ GÖRKEMLİ BİR EVE DÖNÜŞTÜRDÜLER/ İlk fotoğraflara üstünkörü baktığınızda zevkli döşenmiş bir salon görüyorsunuz.

42
Ancak işin aslı başka. Yan duvarlardaki yuvarlak pencereler ipucu olabilir.

43
Evet, aslında bu ev 1909 yapımı bir tekne! Teknenin yeni sahibi ciddi bir tadilata giderek teknenin alt katını bir eve çevirmiş.

44
Bu hacme mutfak da içeren geniş bir salon, iki yatak odası, banyo ve tuvalet sığdırılmış.

45
Fotoğraflara bakınca tüm hacimlerin ferah ve aydınlık olduğunu görüyoruz.

46
Konforuna düşkün birisi olarak bu tekne eve bayıldım; daralmadan bütün zamanınızı geçirebileceğiniz, rüya gibi bir ev ortaya çıkmış... Siz ne dersiniz?

47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
Hurdaya çıkarılmış olan bu uçağı 23 bin dolara satın alan Cambell yılın 6 ayı bu evde, 6 ayı da Japonya'da yaşıyor.

58
Uçağı sanki doğal olarak oraya düşmüş gibi ağaçların arasına yerleştiren ve 1999 yılından beri bu 10 dönümlük arazide yaşayan Cambell, ahşap malzemeden üretilmiş bir evde oturmayı kesinlikle istemediğini dile getiriyor.

59
Kokpiti çalışma odası olan bu dünyanın en çılgın evi şimdi sınırları zorlamayı seven ziyaretçilerini bekliyor.

60
61
62
63
64
65
66
67
68

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2015 12:03 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İmdat çağrısına cevap veren bikini modeli polis memuru vurularak öldürüldü Futbolcu Javier Hernandez'in eşi Sarah Kohan hem güzelliği hem yeteneğiyle büyülüyor Hadise işi abarttı! Ayna önünde mayosuyla dans edip kalçasını gösterdi Buz hokeyinin kalça kraliçesi Andreja Rituper, Ferrari benzetmesiyle olay oldu! Donan göl üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdiler! Ortaya birbirinden ilginç kareler çıktı

Son Dakika Haberleri