Devlet Başkanları 20'li Yaşlarında Ne Yapıyordu - Son Dakika

Devlet Başkanları 20'li Yaşlarında Ne Yapıyordu

27.02.2014 17:29

Devlet başkanlarının 20'li yaşlarda ne yaptıkları ve şu anki konumlarına nasıl ulaştıkları her zaman merak edilen konulardan biridir. İşte siyasi liderlerin 20'li yaşlardaki uğraşları.

1
Tüm dünyanın bildiği, adını kitaplara yazdıran devlet başkanlarının bugünlere nasıl geldikleri, nerede nasıl yaşadıkları her zaman merak edilen konulardan biriyken, yapılan araştırmalar şaşırttı.

2
David Cameron, İngiltere Başbakanı: Oxford'daki Brasenose College'dan mezun olduktan sonra, Cameron sağcı partiler üzerine araştırmalar yaptı. Merkez Sağ Ofisi'nde çalışkanlığıyla tanınan Cameron, okulda gece hayatına düşkünlüğü ve haylazlıklarıyla tanınıyordu.

3
Cameron'ın içinde olduğu takım, çok içki içmesi, vandal ve kötü tavırlarıyla biliniyordu ve Cameron bunun hakkında konuşmayı hep reddetti.

4
Vladimir Putin, Rusya Devlet Başkanı: Sık sık spor yaparken ya da halkın arasında tek başına dolaşırken görülen kendi şahsına münhasır devlet başkanı Putin, üniversite yıllarında çalışmaya hevesli bir gençmiş.

5
Leningrad Devlet Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra güvenlik ajanslarında çalışmış. Müdür sekreterliği, istihbarat birimi, personel eğitimi gibi işlerde çalıştıktan sonra yabancı istihbarat biriminde çalışanlar onun farkına varmaya başladılar. 10 yıldan daha uzun bir süre istihbarat subayı olarak çalıştı. Putin'in 20'li yaşları birazcık gizli kalıyor. Ama üniversite yıllarında judoyla ilgilendiği biliniyor.

6
Barack Obama, ABD Başkanı: 1983 yılında Columbia Üniversitesi politika biliminden mezun olduktan sonra Chicago'ya taşınan Obama, 1988 yılında Harvard Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu.

7
Fakat Harvard'dan önce manevi düşüncülerle ilgilendi ve seyahatler yaptı. Chicago'daki bir kiliseye üye oldu ve Kenya'daki akrabalarını ziyaret etti. New York'taki Columbia Üniversitesi'nden önce Los Angeles'taki Occidental College'da iki yılını geçiren Obama'nın kara defteri de boş değil. Obama'nın gençlik yıllarında sorunlarıyla savaşmak için alkol ve uyuşturucukullandığı belirtiliyor.

8
Beşar Esad, Suriye Devlet Başkanı: 20'li yaşlarının başında Şam Üniversitesi'nde tıp okuyan Beşar Esad, 1988 yılında mezun oldu. Şam'ın dışında bir hastanede göz doktoru olmak için çalışmalarına devam eden Esad'ın planları arasında politika hiç yoktu.

9
Şam'da ordu doktoru olarak görev yaptıktan sonra Londra'ya giden Esad, abisinin araba kazasında ölmesinin ardından aniden Suriye'ye dönmek zorunda kaldı. Ve babası Hafız El-Esad'ın devlet başkanlığı görevini aldı.

10
Angela Merkel, Almanya'nın İlk Kadın Başbakanı: Merkel henüz 20'lerindeyken ilk eşi Ulrich ile Leipzig Üniversitesi'ndeki fizik derslerinde tanıştı. 1974 yılında tanışan çift 1977 yılında evlilik kararı aldı.

11
O yıllardaki rejimin kurallarına göre birlikte yaşamak için evlenmek gerekiyordu. Mezun olduktan sonra barmenlik yapan Merkel'in eşiyle birlikte yaşadığı ev ise oldukça küçüktü. Merkel ilk eşinden 1982 yılında boşandı ve bir sonraki evliliği 1998 yılında kimya profesörü olan Joachim Sauer ile oldu.

12
Benjamin Netanyahu, İsrail Başbakanı: Netenyahu daha 20 bile olmadan İsrail Savinma Kuvvetleri'nde göreve başladı. Aralarında izotoplarında olduğu sayısız harekata katılan Netanyahu, 1972 yılında kaçırılan bir yolcu uçağını kurtardı.

13
20'li yaşlarının geri kalanını Amerika'da geçiren Netanyahu, MIT'de mimarlık ve işletme okudu. Netanyahu daha 30'una varmadan çok sayıda komando harekatına ve ve Suriye'ye baskınına katılmıştı.

14
Kim Cong-ın, Kuzey Kore Ulusal Lideri: Sembolik nedenlerden dolayı doğum tarihi 1982 olan Kuzey Kore Lideri, gizemlerin arasına saklanmış durumda. Bazı kaynaklar İsviçre'de eğitim aldığını söylese de tabii ki de gerçek olup olmadığını bilemiyoruz.

15
Bildiğimiz şey Kim ll-sung Askeri Üniversitesi'nde eğitim aldığı ve babasının yanında yetiştiği. 2011 yılında babasının vefatının ardından başa gelen Kim Cong-ın, koyu bir Chicago Bulls taraftarı. Dennis Rodman'ı çok seven devlet başkanı, basketbolcunun Kuzey Kore'ye yaptığı bir ziyaret sırasında tanıştığı söyleniyor.

16
Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı: 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. üniversiteyi Marmara üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

17
Lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı. Aynı zamanda futbol oynamayı çok seven başbakan, profosyonel anlamda da futbol oynamıştır. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olarak da bilinmektedir.

18
Xi Jinping, Komünist Çin Partisi Genel Sekreteri: Komünist Parti'nin kurucularından Xi Zhongxun'un oğlu xi Jinping, 20'lerine kadar Liangjiahe'nin dışında bir kasabada yaşadı.

19
Köyün en entellektüel gençleri arasında olan politikacının mağarada yaşadığı ve köylülerden sürekli bir şeyler öğrenmeye çalıştığı söyleniyor. Pekin'de kimya mühendisliği okuyan Xi, Marxist teoriler üzerine de eğitim aldı. Xi, 22 yaşına kadar çiftçilik yaptı.

20
Hasan Ruhani, İran Devlet Başkanı: Tahran Üniversitesi'nde yargı hukuku eğitimi aldıktan sonra, Ruhani Şah karşıtı, Humeyni yandaşı gezilere katıldı. Paris'te sürgünde olan Humeyni'ye katılmak için ülkeyi terk etti.

21
20'lerinin sonlarına doğru Ruhani birçok defa Humeyni yandaşı söylemleri nedeniyle tutuklandı. İlginç olanlarsa Ruhani'nin İskoçya'da okuması; Farsça'nın yanında iyi derecede İngilizce, Arapça ve biraz Fransızca, Almanca ve Rusça konuşabilmesi.

Son Dakika Devlet Başkanları 20'li Yaşlarında Ne Yapıyordu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Görev başındaki polis bahçede üstsüz güneşlenen modeli helikopterden kayda aldı 93 kilo veren Pelin Öztekin isyan etti: 100 kilo olan biri aşık olmaz mı? Maradona'nın son günlerini geçirdiği evdeki kimsenin bilmediği detay ortaya çıktı Seren Serengil'in "Bekaretimi anneme inat olsun diye verdim" itirafı sosyal medyada yeniden gündem oldu 32 yaşındaki kadın "Su vereceğim" diye kandırdığı 14 yaşındaki çocuğu evine götürüp istismar etti