Didier Drogba 40 Yaşında Futbolu Bıraktı! İşte Yıldız Futbolcunun Unutulmayanları - Son Dakika

Didier Drogba 40 Yaşında Futbolu Bıraktı! İşte Yıldız Futbolcunun Unutulmayanları

09.11.2018 13:58

Bir dönem Galatasaray'da da top koşturan Fildişi Sahilli futbolcu Drogba, futbolu 40 yaşında bıraktığını açıkladı. İşte, Drogba'nın unutulmayanları..

1
FUTBOL İÇİN AİLESİNİ GERİDE BIRAKTI
FUTBOL İÇİN AİLESİNİ GERİDE BIRAKTI
Drogba futbolcu olabilmek için küçük yaşlardan itibaren Fransa'ya yerleşti ve Fildişi Sahili'ndeki ailesinden uzakta yaşamak zorunda kaldı. Böylece Fransa, Drogba'nın ikinci vatanı oldu.

2
2004 yılında 26 yaşındayken o dönemin en iyi takımlarından, son iki yılın Şampiyonlar Ligi yarı finalisti Chelsea'den teklif aldı ve Fransa'dan ayrıldı. Drogba kendisiyle ilgili bir belgeselde o günleri 'Umarım bir sağlık kontrollerinde bir sakatlığım çıkar' diye dualar ederek geçirdiğini anlatıyor.
3
2005 yılında Fildişi Sahili'nin Sudan'ı yenerek tarihinde ilk kez Dünya Kupası'na katılma hakkı elde etmesinin ardından takımın kaptanı Didier Drogba, tüm ülke tarafından canlı izlenen kutlamalarda efsane bir konuşmaya imza atmıştı. Oynanan futbola dair konuşması beklenen Drogba adeta insanlığa ders veren şu cümleleri sarf etmişti:
4
"Bayanlar baylar, Fildişi Sahili'nin kuzeyindekiler, güneyindekiler, merkezindekiler, batısındakiler! Biz bugün tüm Fildişi halkının bir arada var olabileceğini, tek bir amaç uğruna oynayabileceğini gösterdik. Biz kutlamaların insanları birleştireceğinin sözünü verdik. Size dizlerimizin üzerinde yalvarıyoruz. Affedin! Affedin! Affedin! Afrika'da bunca zenginliğe sahip bir ülke savaşa sürüklenmemeli. Lütfen silahlarınızı bırakın. Seçimlere gidin. Hepimiz kardeşiz. Birlikte yaşayabiliriz ve 1 kişinin daha ölmesine tahammülümüz yok."
5
Transfer gerçekleştikten sonra Drogba, dünya futboluna damga vurmaya başladı. Ünlü Rus iş adamı Roman Abramovich, Chelsea'yi 2003 yılında satın aldıktan sonraki tek isteği takımı Şampiyonlar Ligi şampiyonu olarak görmekti.

6
8 senedir Chelsea'de oynayan ve artık bir Chelsea efsanesi olan 34 yaşındaki Drogba'nın kariyerinde Premier Lig şampiyonlukları, İngiltere'nin yerel kupaları, Fildişi Sahili'yle Dünya Kupası macerası, ülkesindeki iç savaşı bitirmek gibi başarılar vardı fakat Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yoktu. 2011-2012 sezonu Chelsea ve Drogba için felaket geçmişti. Chelsea ligte 6. olurken Drogba da yaşının verdiği yorgunlukla sadece 24 maçta oynayabilmiş ve ancak 5 gol atabilmişti.
7
Ancak şans Chelsea'nın yanında oldu ve 2012 yılında kupayı kaldırdı. Drogba 2012 yılında Şampiyonlar Ligi şampiyonu da olunca, ani bir kararla Çin'e transfer oldu.
8
GALATASARAY'A TRANSFERİ
GALATASARAYA TRANSFERİ
2012-2013 ve 2013-2014 sezonunda Galatasaray'a transfer olan Drogba, Galatasaray'la çıktığı ilk maçta Akhisarspor'a karşı oyuna girdikten 4 dakika sonra, topla buluştuğu ilk topu göle çevirdi.

9
METİN OKTAY SELAMI VERDİ
METİN OKTAY SELAMI VERDİ
Drogba, her Galatasaray taraftarının gönlünü fetheden 'Metin Oktay selamı'nı vermeyi ihmal etmedi. Özellikle 'We have Drogba, they don't' (Bizim Drogba'mız var, onların yok) sloganıyla beraber tişörtlere bastırılmış ve büyük ilgi görmüştü. Drogba'yla ilgili bir diğer slogan ise 'Çare Drogba' sloganıydı.
10
27 Temmuz 2015 tarihinde, Drogba, Amerika Birleşik Devletleri'nin Major League Soccer takımlarından Montreal Impact ile sözleşme imzaladı. Kulübe ortak da olan Drogba, Hem futbolcu olup hem de takım sahibi olan ilk isim olarak tarihe geçti.
11
EFSANE VEDA ETTİ
EFSANE VEDA ETTİ
Ve bugün, Drogba 40 yaşında futbolu bıraktığını açıkladı.

Son Dakika Didier Drogba 40 Yaşında Futbolu Bıraktı! İşte Yıldız Futbolcunun Unutulmayanları - Son Dakika Spor


YORUMLAR
500
Advertisement