Dikkat günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu nesneler ölümcül koronavirüse yol açabilir! - Son Dakika

Dikkat günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu nesneler ölümcül koronavirüse yol açabilir!

28.02.2020 14:06

Amerikalı bilim araştırmacısı Pulitzer ödüllü Laurie Garrett, enfekte olmuş bir koronavirüs hastası tarafından dokunulur veya kullanılırsa ölümcül koronavirüsü barındıran ev eşyalarını sıraladı.

1
Dış İlişkiler Konseyi'nde küresel sağlık için eski bir kıdemli akademisyen olan Pulitzer ödüllü Laurie Garrett, halkın koronavirüse yakalanmasını nasıl önleyebileceğine dair uyarılarda bulundu. Garrett, "Çin ve Hong Kong'un her yerine seyahat ettim, virüs bulaşmış insanlarla, hastalığı tedavi eden doktorlarla ve hemşirelerle, hükümet yetkilileriyle, polisle herkesle görüştüm. Hasta bireylerle odada olmamıza rağmen enfeksiyon kapacağımdan hiç endişelenmedim. Çünkü ne gibi önlemler alacağımı biliyordum." dedi.

2
Garrett, dışarıdayken yüz maskeleri gibi koruyucu kıyafetler giymenin kişiyi tamamen korumayacağını belirterek, virüsün evimizdeki nesnelere de bulaşabileceğini söyledi.
3
Garrett, koronavirüse ev sahibi olabilecek en kötü günlük nesnelerden birinin havlu olduğunu söyledi.

4
"Evinizin içinde, banyolarınızdaki ve mutfağınızdaki tüm havluları derhal çıkarın ve yerine her bir aile üyesinin adını taşıyan temiz havlular koyun" diye uyardı.
5
Kapı tokmağını döndürmek ya da açmak için eldiven giyin ya da dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
6
"Evinizdeki herkese sadece kendi havlularını kullanmalarını söyleyin ve asla başka bir aile üyesinin havlusuna dokunmayın. Tüm havluları haftada iki kez yıkayın. Nemli havlular, soğuk algınlığı ve koronavirüsler gibi virüsler için müthiş konaktır."
7
Sık sık temas ettiğimiz bir diğer zararlı şey, kapı tokmakları.

8
Evinizdeki herhangi biri hastalanırsa, kapı kollarını düzenli olarak temizleyin.

9
Benzer şekilde, avuç içinizin temas edeceği diğer nesneler; merdiven korkulukları, klavyeler, cep telefonları, oyuncaklar, dizüstü bilgisayarları kullanırken sterilize etmeyi ihmal etmeyin.
10
Başka birinin cep telefonunu veya pişirme araçlarını almanız veya başka birinin bilgisayar klavyesini kullanmanız gerekiyorsa, yüzünüze kesinlikle dokunmamaya ve ellerinizi hemen yıkamaya dikkat edin."
11

Son Dakika Dikkat günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu nesneler ölümcül koronavirüse yol açabilir! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement