Dikkat! Siyanürden 50 Kat Zehirli! - Son Dakika

Dikkat! Siyanürden 50 Kat Zehirli!

1
Muğla'nın Bodrum İlçesi Yalıkavak Beldesi'nde, ağ atan balıkçıların ağlarına sürüler halinde takılan dev balon balıkları tedirginliğe neden oldu.
2
Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Birimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, "Bu balık siyanürden 50 kat daha zehirli. Yenirse öldürücü olur" uyarısında bulundu.
3
Yalıkavak Beldesi'nde ağ atan balıkçıların ağlarına dev balon balıkları takıldı. Bodrumlu kaptan ve balıkçı 56 yaşındaki Halil Aktaş, ağları çekerken ardı ardına gelen 20'ye yakın balon balığını görünce gözlerine inanamadı.
4
Ağırlıkları yaklaşık 5 kilo, boyları da 90 santimetreye yakın balon balıklarınının sürüler halinde dolaştığını belirten Aktaş, "Geçmiş yıllarda da ağlarımıza tek tük balon balığı takılırdı. Ama sayıları giderek arttı ve sürüler halinde dolaşmaya başladılar."
5
"Balon balıklarının Hint Okyanusu'ndan geldiğini ve ölümcül oranda zehirli olduğunu biliyorum. Yörede bilinmeyen balık olduğu için yenmemesi konusunda gerekli uyarılar sık sık yapılmalı" dedi.
6
Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Birimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tarkan da Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de son yıllarda sıklıkla görülmeye başlanan balon balığının Hint Okyanusu kökenli bir balık olduğuna belirterek şunları söyledi:
7
"Bu balıkla yüzerken karşılaştığınızda hiçbir tehlikesi yok. Yanyana yüzebilir, dokunabilirsiniz. Tehlike bu balığın iç organlarındadır."
8
"Pişirilme sırasında balığın iç organlarındaki zehir tehlike oluşturur. Balon balığı üreme zamanlarında tetrodoksin denilen bir zehir salgılıyor. Bu siyanürden 50 kat daha tehlikeli bir zehir."
9
"Çok lezzetli bir balık olmasına karşın, pişirilmeden önce dikkatle temizlenmesi gerekiyor. İç organlarındaki zehiri balığın etine bulaştırır da yerseniz, ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir."
10
Prof. Dr. Tarkan, balon balığının Marmaris ve Gökova bölgelerinde kendilerine uygun ortam bularak popülasyonunu arttırdığını, diğer balık türleri için de tehlike oluşturduğunu belirtti.

11
12
13
14
15

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kıvrak danslarıyla hayran bırakan fenomen gelin adayı Solmaz'ın son hali, takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı Depp gözünü kararttı! Eşiyle yasak aşk yaşayan Musk'ı cinsel organını kesmekle tehdit etti Güzel tenisçi Eden Silva, ateşli paylaşımlarıyla modellik ajanslarını peşine taktı Ünlü oyuncu Demi Moore'dan bomba etkisi yaratacak proje! Cinsel ilişki dersleri verecek Eliyle balık tutan kadın neye uğradığını şaşırdı! Balığın içinden küçük balık çıktı