Dikkat! Yazın Bu Hastalıklar Kol Geziyor - Son Dakika

Dikkat! Yazın Bu Hastalıklar Kol Geziyor

10.06.2012 11:47

1
Yazın, sıcağa dayanamayıp kendimizi evlerden dışarı atarız. Bu yüzden yaz aylarında sık görülen bazı sağlık sorunları, doğrudan doğruya açık havada bulunmakla ilgilidir: Böcek ısırması, yılan sokması, güneş veya sıcak çarpması gibi.
2
Vücudu açıkta bırakan kısa kollu ve şort biçiminde giysilerin tercih edilmesi; tatarcık, arı, sivrisinek gibi eklembacaklıların sokmasını ve bunlar aracılığıyla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini artırır.
3
Bu hastalıkların bir kısmı sadece alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkabilir. Ama sıtma, tatarcık humması gibi hastalıklar, özgün tedavi gerektirir.
4
Artan sıcaklık nedeniyle yiyeceklerin daha çabuk bozulması ve daha fazla sıvı ihtiyacı içinde temizliğinden emin olunmayan sıvıların tüketilmesiyse bağırsak enfeksiyonunun, yaz aylarında artmasının sebebidir.
5
Özellikle piknik alanlarında pınar veya çeşme sularını içme suyu olarak kullanmak, hastalığa davatiye çıkarır. İçme suyu olarak kullanılmasa bile kirli su ile yıkanmış meyvalara da mikrop bulaşır.
6
Özellikle çiğ olarak ve kabuğu soyulmadan yenilen yiyecekler daha çok risk taşır.

7
Çocuklarda en çok görülen yaz hastalıklarıysa aşırı giydirmeye bağlı aşırı terleme sonucu isilik veya pişikler, ishal sonucu aşırı su kaybı, böcek sokmaları ve hayvan ısırıklarıdır.
8
Astım: Yaz aylarında özellikle hava kirliği, dumanlı ve sisli hava, artan polen miktarı, astım ataklarınn tetikler. Astıma yatkın olan kişiler özellikle polenlerin ve havaların daha dumanlı ve kirli olduğu günlerde korunmalıdır.
9
Kulak enfeksiyonları: Kulak içine su kaçıp bir enfeksiyona yol açmaması için yüzmeden veya duştan sonra kulağın tamamen kurutulması gerekiyor.
10
Bunun için de bir havlu yardımıyla kulak kurutulabilir. Eğer kulak içine su kaçtıysa öncelikle kafa, bir yana doğru eğilerek su, dışarı çıkarılır. Su tamamen çıkmadıysa bbir fön makinesi yardımıyla kulak içi kurutulabilir.
11
Gıda zehirlenmesi: Gıda zehirlenmesi vakalarında da özellikle yaz aylarında 2 kat artış olur. Çünkü bakteriler sıcak ve nemli havaları seveler.
12
Sıcak ve nemli havalarda bakteriler daha hızlı çoğalırlar. Artan bu bakteriler, besinler yoluyla insanda gıda zehirlenmelerine yol açar.

13
Gıda zehirlenmeleri vakalarına çocuklar, yaşlı insanlar ve bağışıklık sitemi zayıf olan kişiler daha yatkındır.
14
Yaz aylarında gıda zehirlenmelerini azaltmak için öncelikle yapılması gereken yiyeceklerin temizliğini gayet iyi yapmak ve özellikle çabuk bozulabilecek yiyecekleri buzdolabında uygun koşullarda saklamaktır.

15
Hipertermi: Hipertermi bir tür sıcak çarpması hastalığıdır. Sıcak havalarda vücut ısının çok fazla olmasıyla birlikte gelişir. Yaşlı insanlar buna daha yatkındır. Çünkü sıcak, yaşlıların enerjisini daha fazla tüketir.
16
Diğer yandan obez kişileri, kalp hastalıkları olanları ve dolaşım bozukluğu sorunu yaşayan kişileri de ciddi etkileyebilmektedir.

17
Hipertermi durumunda kişi bitkinlik, aşırı terleme, güçsüzlük, mide bulantısı, baş dönmesi ve sersemlik hisseder.
18
Sıcak çarpmasına karşı özellikle çok sıcak saatlerde dışarıda bulunmamak veya dışarıdayken daha serin yerlerde bulunmak ve günde 8-9 bardak su içmek gerekir.
19
Lyme hastalığı: Bu hastalığa lyme kenesi olarak adlandırılan bir kene türü sebep olur. Yaz aylarında oldukça aktif hale gelir. Bu kene türü ormanlık ve ağaçlıklı alanlarda daha yaygındır.

20
Kenenin ısırması sonucu kişide ateş, baş ağrısı, vücut ağrısı, felç, eklem iltihabı, deride tahriş ve döküntü gibi belirtiler görülür. Kene ısırığından sonra hemen hekime görünmek gerekir.
21
Bu kene ısırığına maruz kalmamak için özelikle ormanlık, ağaçlıklı ve yeşilin bol olduğu yerlere gidilecek ise vücudun açıkta kalan yerlerini mümkün olduğunca kapatmakta fayda vardır.

YORUMLAR
500

Son Dakika Dikkat! Yazın Bu Hastalıklar Kol Geziyor - Son Dakika


Advertisement