Diş Sağlığı İçin Beslenme Tüyoları - Son Dakika

Diş Sağlığı İçin Beslenme Tüyoları

6 yıl önce

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın sağlıklı dişler ve iyi bir ağız hijyeni için çok pratik tüyolar verdi.

1
Her besin grubundan dengeli olarak tüketilmesi gerektiğini belirterek, belli başlı yiyecekleri şöyle sıraladı: “Karbonhidrat (ekmek v.b), sebze, meyve, et, süt, yoğurt, peynir"
2
Ara öğünleri azaltın, öğünler sıklaştıkça gün içinde dişler sürekli asitle mücadele

halinde olacağından çürük oluşumunda artış olur.

3
Ana öğünler serbest, besin çiğnenme fonksiyonu sırasında salgılanan tükürük miktarında artış olduğunu belirterek, tükürük artışı ile birlikte dişlerin üzerinde besin birikimi ve asit ortamın yaratacağı etkilerin azalır.
4
Süt ürünleri mucizesi, süt ürünleri içindeki Kazein proteininden dolayı çürük engelleyici özelliğe dişleriniz asit ortama maruz kalacaktır.

5
Yemekler arasında acıktığınızda, çiğ sebze, meyve, peynir, sade yoğurt yemeyi tercih edebilirsiniz.
6
Günde 3 kez dişlerinizi florürlü bir diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak, mutlaka yapılması gerekenler listesinde 1. sıradadır.
7
Sakız deyip geçmeyin, yapılan araştırmalar yemeklerden sonra 20 dakika boyunca şekerli sakız çiğnenmesinin çürük oluşumunu azalttığını göstermiştir.
8
Sakız çiğneme sırasında tükürük miktarında artış görülür ve besinler dişlerden uzaklaşmış olur.

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:29 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Çöpçatan sitesinde tanıştığı genci cinsel ilişki oyuncağıyla boğarak öldürdü! 24 yaşında emekli oldu! Genç adamın büyük sırrı ortaya çıktı Bu işi yaparak 300 bin dolar kazanıyorlar! İşte dünyanın en ilginç meslekleri Hababam Sınıfı Uyanıyor'daki kaçış planı krokisinin sırrı ortaya çıktı! Fenomen güzelden ilginç yardım kampanyası! Çırılçıplak soyunup 24 saat canlı yayın yaptı