Dişlerinizin Sararmasına Engel Olacak Bilgiler - Son Dakika

Dişlerinizin Sararmasına Engel Olacak Bilgiler

30.12.2015 09:03

1
Sararmış dişler genellikle çürüme belirtisi ve plak birikiminin habercisidir. Tüketilen gıdalar dişler üzerine birikir ve plak oluşmasına neden olur. Diş sararması sağlık için sıkıntılı bir durum olduğu kadar estetik ve görünüm açısından da pek te hoş olmayan bir durumdur.

2
Dişlerinizin sararmaması için yapmanız gerekenlerin arasında yeterli su tüketimi de var. Sararmaya sebep olabilecek etmenleri sıralayan Clinic Plus Uzman Diş hekimi Ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, sağlıklı dişlerin formülünü verdi. Eralp, özellikle dişin doğal rengini kaybetmemesi için şu önerilerde bulundu: "Dişlerinizin doğal renginden memnun iseniz, bunu uzun süre korumak için çok basit bazı şeylere dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

3
EĞER FIRÇAYI BASTIRARAK FIRÇALIYORSANIZ / Bunlardan en basit olanı, düzenli ve doğru ağız hijyen alışkanlığının olmasıdır. Günde 3 defa, doğru fırça ve yöntemle dişlerinizi fırçalamak dişlerinizin rengini korumaya yardımcı olacaktır.

4
Fakat çok uzun süre fırçalamak veya bastırarak diş fırçalamak dişlerinizin rengini korumanın aksine dişlerinizin en dışındaki mine tabakasının aşınmasına ve daha da sararmasına sebep olacaktır. Eğer dişlerinizi çok bastırarak fırçalıyorsanız şarjlı ve basınç sensörlü diş fırçalarından faydalanabilirsiniz.

5
PİPET KULLANIN/ Dişlerinizin sararmasına sebep olabilecek bir diğer şey de asitli yiyecek ve içeceklerin çok miktarlarda tüketilmesidir.

6
Asit, dişimizin en dış tabakası olan diş minesine zarar vererek dişlerinizin aşınmasına ve sarı görünmesine sebep olur. Asitli içecekleri tüketirken pipet kullanmak diş minesini korumaya yardımcı olabilir.

7
KARBONATLI SIVI KULLANANLAR DİKKAT!/ Bazı diş beyazlatma ürünlerinin içeriğinde karbonat bulunduğu için, dişlerini kendi el yordamıyla hazırladığı karbonatlı sıvılarla beyazlatmaya çalışanlar olduğunu da görüyoruz.

8
Karbonatlı ürünlerin bilinçsizce kullanımı sonucu diş mineleri tamamen harap oluyor. Sonucunda sararmış, pürüzlü diş yüzeyi, hassasiyet problemleri ve tam tersi kötü bir estetik görüntü oluşuyor. Dişlerimizi temizlemek için sadece piyasada satışa sunulan diş macunlarından faydalanabiliriz.

9
KAHVE, ÇAY, SİGARA/ Bütün bunların yanı sıra, sigara içmek, yoğun çay, kahve kullanımı da dişlerimizin sararmasına sebep olacaktır.

10
Diş minesinin üzerinde plak birikimi artacak ve dişler daha sarı görünecektir. Aşırı yoğun olmayan plak, basit bir diş taşı temizliği ile ortadan kaldırılır ve dişler orijinal rengine döner. Buna ek olarak şekerli yiyecek ve içecek tüketimi de fazla ise dişler üzerinde biriken plak daha fazla olacak ve acil temizlenmediği takdirde dişlerin sararmasının yanı sıra çürük oluşumları da başlayabilir.

11
YETERLİ SU ALINMAZA/ Dişlerimizin sararmasına engel olmak için yapabileceğimiz bir başka madde ise, günlük su ihtiyacımızın karşılanmasıdır.

12
Günlük su ihtiyacımız karşılanmadığı takdirde, tükürük miktarı azalır ve tükürük yoğunlaşır. Sonuçta tükürüğün yıkayıcı etkisi ortadan kalkar ve diş üzerinde plak birikimi kolaylaşıyor. Diş üzerinde biriken plak, dişlerin olduğundan daha sarı görünmesine sebep olur.

13
GÖLGEDE KALAN DİŞLER SARARIR/ Dişlerin çapraşık olması, düzgün bir dizilimde olmaması da dişlerin olduğundan daha sarı görünmesine sebep olur.

14
Gün ışığını tam olarak almayan ve yansıtamayan, gölgede kalan dişler her zaman daha koyu renk görünecektir. Bunu ortadan kaldırmak için, restoratif tedavilerden ya da ortodontiden faydalanabiliriz. Son ve en önemlisi, düzenli olarak diş doktoruna gitmek ve gerekiyorsa diş taşı temizliği yaptırmaktır. Böylece dişlerinizin orijinal rengi ve sağlığının korunması adına doktorunuz size yardımcı olacak ve gerekli tedavileri uygulayacaktır."

15
Şimdi sizlere evde hazırlanabilen doğal diş beyazlatıcı formüller hakkında bilgiler verelim.

1. Fesleğen:

Fesleğen diş beyazlatmak için kullanılan çözümler arasındadır. Ağız sağlığı ve bakımında da kullanılmaktadır.

– Gün içinde birkaç fesleğen yaprağı çiğnenebilir.

– Fesleğen yaprakları kurutularak diş macununa karıştırılıp kullanılabilir. Her gün kullanılması önerilir.

16
2. Tuz:

Sararmış dişler için kullanılan bir diğer çözüm de tuzdur. Tuz dişlerin renginin açılmasına yardımcı olur.

– Biraz tuz ve karbonat karıştırılarak dişler ovulabilir. Tuz granülleri aşındırıcı etkisi ile dişlerin üzerinde bulunan katmanı kaldırmaya yardımcı olur.

– Diş macununa tuz eklenerek dişler fırçalanabilir.

17
3. Portakal kabuğu:

Portakal kabuğu, ağız kokusu ve diş sararması için kullanılmaktadır. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olur.

– Portakal kabuğunun içi ile dişler her gece yatmadan önce fırçalanabilir. Kalsiyum içeriği ve C vitamini ile portakal kabuğu mikropların ağzından ve dişlerden arındırılmasına yardımcı olur.

– Ayrıca nefesi tazeler. Düzenli olarak kullanıldığında etkili sonuçlar vermektedir.

– Diş macununa kurutulmuş ve toz haline getirilmiş portakal kabuğu ve fesleğen tozu da eklenebilir.

18
4. Havuç: Havuç lif içeriği ile dişlerde oluşan sararmanın hafiflemesine yardımcı olur. Dişlerden biriken plak tabakasının arınmasını sağlarken aynı zamanda bakterileri de öldürmeye yardımcı olur. Havuç diş sağlığı kadar göz sağlığı için de önemli bir besindir.

19
5. Neem yaprakları:

Neem yaprakları da diş beyazlatma için kullanılmaktadır. Sarı dişlerden kurtulmak için en iyi çözümlerden biridir.

– Neem yaprakları aynı zamanda kötü nefes kokusu için de kullanılır. Dili temizler.

– Bir damla neem yağı diş macununa eklenerek kullanılabilir.

– Neem doğal anti bakteriyel ve anti septik özellikleri ile dişlerin daha beyaz ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.

20
6. Karbonat:

Karbonat sarı dişler için en iyi ilaçlardan biridir. Ağız boşluğunda bulunan asitleri nötralize eder ve hafif aşındırıcı etki gösterir. Yavaşça dişlere bir miktar karbonat uygulanır. Hafifçe ovulur. Ancak çok sert hareketler yapılmamalıdır. Baskı, dişlerin zarar görmesine neden olabilir. Karbonat aşırı aşındırıcı etkisi nedeniyle çok sık kullanılmamalıdır.

21
7. Limon:

Limon da diş beyazlatma için sık kullanılan çözümler arasındadır. Diş eti iltihabı için de kullanılmaktadır. Tükürük oluşumunu uyarır.

– Eşit oranda su ve limon suyu karıştırılır. Her yemekten sonra bu karışım ile gargara yapılabilir. Bu karılım aynı zamanda ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur.

– Limon içerdiği sitrik asit ile ağartıcıdır. Sararmış dişleri beyazlatır. Sitrik asit bir süre sonra dişleri aşındırabileceği için limon suyunun su ile seyreltilerek kullanılması önerilir.

22
8. Çilek:

Çilek sarı dişlere karşı kullanılan bir diğer çözümdür. Malik asit içeren çilek diş bakımında da etkilidir.

– Birkaç tane çilek ezilerek hamur haline getirilir. İçerisine biraz da karbonat eklenir. Ardında hamur dişlere uygulanır. Biraz bekletildikten sonra ağız su ile durulanır.

23
9. Muz kabuğu:

Muz kabukları da sarı dişleri beyazlatmak için yaygın olarak kullanılır. Diş beyazlatıcı özelliğinin yanı sıra diş etlerini de yumuşatır.

– Muz kabuğu ile dişler yaklaşık 15 dakika kadar ovulabilir. Ardından diş macunu ile dişler fırçalanır. Bu işlem düzenli yapıldığında etkili sonuçlar alınacaktır.

24
10. Elma sirkesi:

– Bir çay kaşığı sızma zeytinyağı ile bir kase elma suyu ve bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırılır. Bu karışım diş fırçası ile dişlere uygulanır ve dişler fırçalanır. Karışım bitene kadar bu işlem tekrar edilir.

25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94

Son Dakika Dişlerinizin Sararmasına Engel Olacak Bilgiler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement