Divriği Ulu Camii'nde 'Namaz Kılan İnsan' Silüeti - Son Dakika

Divriği Ulu Camii'nde 'Namaz Kılan İnsan' Silüeti

14.07.2014 07:43

1
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) "Dünya Kültür Mirası Listesi"nde yer alan Sivas Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nı gezmeye gelenler, eşsiz eserde ortaya çıkan "namaz kılan insan" silüetleri ile diğer gölgeleri hayretle izliyor.

2
Asırlar önce, güneşin doğuşundan batışına, yıldızların çıkışından kayboluşuna kadar birçok konuda ince hesaplamalar yapan mimar ve ustalarca inşa edilen Ulu Camii ve Darüşşifası, mimari yapısıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor.

3
Avrupalı bazı bilim adamlarınca "Anadolu'nun El-Hamrası" olarak nitelendirilen eserde, ışık ve gölge oyunları güçlü şekilde hissediliyor.

4
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın cennet kapısında, güneşin geliş açısına bağlı olarak Saat 07.00 sıralarında ortaya çıkan "namaz kılan kadın silüeti" ve batı kapısında (taç kapı) ikindi vakti görülen yaklaşık 4 metre uzunluğundaki "namaz kılan erkek silüeti" bulunuyor.

5
Şah kapısında da saat 09.00 sıralarında oluşan ve eseri yaptıran Ahmet Şah'ın başını temsil ettiğine inanılan gölge, eseri gezen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

6
İşte hayran bırakan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın fotoğrafları...

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Son Dakika Divriği Ulu Camii'nde 'Namaz Kılan İnsan' Silüeti - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor