Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi Kimdir? - Son Dakika

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi Kimdir?

28.11.2015 12:12

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, kim, nerede doğdu, eğitim hayatı, kariyeri hakkında merak edilen tüm ayrıntıları Tahir Elçi kimdir? galeri sayfamızda. Baro Başkanı Tahir Elçi, baro önündeki bir çatışmada vurularak hayatını kaybetti.

1
Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak'ın Cizre İlçesinde doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini Cizre'de tamamlayan Elçi, 1991 yılında D.Ü.”Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

2
Elçi, 1992 yılından beri Diyarbakır'da serbest olarak avukatlık yapıyor.

3
Türkiye'de gündemde kalan çok sayıda davayı yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde temsil ederek bölgede en çok tanınan avukatlar arasında yerini aldı. Almanya'da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi gördü.

4
1998'ten beridir staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler veriyor.

5
1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yaptı. Halen Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer aldı.

6
Katıldığı bir televizyon programında söylediği, ‘PKK terör örgütü değildir” sözünden dolayı hakkında soruşturma açılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, son dönemin en çok tartışılan isimleri arasında yer alıyordu.

7
Evli ve iki çocuk babası olan Elçi, İngilizce bilmektedir.

8
9
10
11
Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmada zarar gören dört ayaklı minare önünde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukat ile birlikte açıklama yaptı. Açıklamanın ardından saat 11.00 sıralarında çevreden silah ve çatışma sesleri duyuldu. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi çatışmada hayatını kaybederken, 1 polis şehit oldu. 3 polis de yaralandı. İşte Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği saldırıdan görüntüler...

12
Çatışma sırasında Tahir Elçi son olarak böyle görüntülendi.

13
14
15
Doğrudan hedeflenip hedeflenmediği henüz bilinmeyen Tahir Elçi'nin ölümünü ilk olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı Twitter'dan duyurdu.

16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36

Son Dakika Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi Kimdir? - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Utancından dışarıya çıkamaz oldu! Meğer sebebi en sevdiği yiyecekmiş 18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü