Diyarbakır'da Başbakan Hazırlıkları - Son Dakika

Diyarbakır'da Başbakan Hazırlıkları

03.09.2010 15:55

1
DİYARBAKIR'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün düzenleyeceği miting öncesi, bir dizi önlemler alınırken, güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, miting alanında incelemelerde bulunurken, olası bir protesto gösterisine izin vermeyeceklerini söyledi.
2
Miting alanı çevresinde bilboardlarda BDP'nin 'Boykot' yazılı afişlerinin üzerleri bezlerle kapatıldı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda saat 16.00'de halka seslenecek.
3
Erdoğan, kente gelmeden önce başta güvenlik önlemi olmak üzere bir dizi tedbirler alındı. Erdoğan'ın 2008 yılının Ekim ayında, kente gelişinde çöpler toplanmamış, bazı esnaflar ise kepenklerini açmamıştı.
4
Bugün Diyarbakır'da tüm işleri açık bulunurken, sabah saatlerinden itibaren temizlik görevlilerinin kentin dört bir yanında çöpleri topladığı, yolları yıkayıp, pırıl pırıl hale getirdiği görüldü.
5
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, öğle saatlerinde mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'nda incelemelerde bulundu. Polis yetkililerinden bilgi alan Atalay, burada gazetecilere kısa açıklamada bulundu.
6
Atalay, şunları söyledi: "Hem kampanya hem de diğer görevimizi yürütüyoruz. Huzur ve güvenliğin sağlanması için bütün çalışmaların huzur içinde devam etmesi için gerekli tedbirleri aldık. Bu referandumlara alışık değiliz. Demokrasi şöleni halinde devam etmesini istiyoruz. Diyarbakır'da her şey normal. Dünden beri burada çalışıyoruz, meydanın düzeni hem de güvenliği için"
7
Gazetcilerin, KCK'nın (Kürdistan Topluluklar Birliği) protesto çağrısında bulunduğu yönündeki sorusu üzerine, Atalay, "Biz böyle bir şey beklemiyoruz. Güvenlik birimi olarak önlemimizi aldık. Bu demokrasi olayı, kampanyaya katılan herkes sözünü söylesin ama kimse birbirine engel olmasın. Diyarbakır'da da öyle yanlış şeyler olacağını sanmıyoruz, öyle şeyler olursa da müsamaha etmeyiz" dedi.
8
Atalay, gazetecilerin, Başbakan Erdoğan'ın vereceği mesajların merakla beklendiği yönündeki sorusuna, "Başbakanımızın kendi iradesini tam olarak bilemem, bazen kürsüye çıkar önceden hazırlanan metinlerin dışında başka şeyler söyler, sürprizleri var. Beklentilerin yükseltildiğini düşünüyorum. Ülke bütünlüğü ve kardeşlik mesajları verecektir. Geçmişte bölgede yaşanan sıkıntılar var, faili meçhulller var, cezaevinde işkenceler var.
9
Bu izlerin silinmesiyle meşgulüz. Onun dışında halk oylaması öncesi çok ileri bir karar beklenemez" yanıtı verdi.

PKK'nın 20 Eylül'e kadar aldığı eylemsizlik kararına ilişkin soruya Atalay, "Şimdi odakta halk oylaması var. En önemlisi bu. Onun sonucunu göreceğiz. Diğer konulara girmek istemiyorum ama çalışıyoruz. O konuya miting gününde girmeyelim. 12 Eylül ve sonrası daha önemli bunu düşünüyoruz" karşılığını verdi.

10
Miting nedeniyle Adana'dan bir polis helikopteri Diyarbakır'a getirildi. Helikopterin Başbakan Erdoğan'ın geçiş güzergahlarında uçuş yapacağı ve kamerayla görüntü alacağı öğrenildi. Diyarbakır'da bugün miting için, Batman, Siirt ve Adıyaman'dan gelen takviye Çevik Kuvvet ekipleriyle birlikte toplam 2750 polis görev yapacak. Polisler, sabahın erken saatlerinden itibaren görevlendirildikleri bölgelerde konuşlandırıldı.
11
Diyarbakır Valiliği, mitinge katılımın yüksek olacağı gerekçesiyle tedbir amaçlı alarak kente Şanlıurfa ve Elazığ Belediyesi'ne ait itfaiye ve temizlik araçları getirdi. Araçlar, kamu kurumlarının bahçelerine çekildi.Başbakan Erdoğan'ın konuşacağı İstasyon Meydanı çevresindeki bilboardlara BDP tarafından asılan ve üzerinde 'boykot' yazan afişlerin üzerleri görevliler tarafından bezlerle kapatıldı.
12
13
14

Son Dakika Diyarbakır'da Başbakan Hazırlıkları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor