Diyarbakır Ve Hakkari'de 'Hatay' Gerginliği - Son Dakika

Diyarbakır Ve Hakkari'de 'Hatay' Gerginliği

28.07.2010 22:39

1
Hakkari ve Diyarbakır'da protesto gösterisi yapan gruplarla polis arasında çatışma çıktı.

2
Yüksekova'daki Özgürlük Meydanı'nda kendilerine Barış Anneleri adını veren grubun öncülüğünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Bursa ve Hatay'daki olaylarları protesto etti. Okunan basın açıklamasında bu olaylarda BDP binalarının ve işyerlerinin saldırıya uğradığını, Doğu kökenlilere linç girişiminde bulunulduğu, tüm bu olayların sorumlusunun Ak Parti iktidarı olduğu ileri sürüldü.
3
Basın açıklamasının ardından kalabalık dağılırken yaklaşık 400 kişilik grup, Cengiz Topel Caddesi'ne doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Gruptakilerin polise taş atmaya başlaması üzerine güvenlik güçleri dağılmaları için uyarıda bulundu. Ancak grubun ısrarla dağılmaması üzerine polis göz yaşatıcı bomba ve tazyikli suyla müdahale etti ve ortalık bir anda savaş alanına döndü.İlçede esnaf işyerlerinin zarar görmemesi için kepenk kapattı.
4
Takviye ekiplerin gelmesiyle ara sokaklara dağılan göstericilerle polis arasında uzun süre kovalamaca yaşandı.
5
Van kent merkezinde de akşam saatlerinde Barış Anneleri grubunun öncülüğünde Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan grup, Fakiye Teyran Parkı'na yürüdü. Yaklaşık 500 kişilik yürüyüş boyunca, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

6
Parkta basın açıklamasını okuyan Barış Anneleri İnisiyatifi Başkanı Rükiye Aslan, “Linç girişimleri, parti binalarının yakılması evlerin ve işyerlerinin talan edilmesi sıradan olaylar değildir. Yaşanan olayların en büyük sorumlusu AKP hükümetidir. AKP hükümeti ve ordu bugün yaşanan insanlık suçunun hesabını verecektir” dedi.

7
Bursa'nın İnegöl ve Hatay'ın Dörtyol ilçelerinde yaşanan olayları protesto amacıyla akşam saatlerinde Belediye Konukevi önünde yapılan basın açıklamasından sonra yürümek isteyen BDP'li guruba polis müsade etmedi. Bunun üzearine BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Emnniyet yetkilileriyle görüşmek istedi.
8
Bu sırada polis kameralarının görüntü almasına tepki gösteren gurup içindeki bir kaç kişi, polise taş fırlatınca arbede çıktı. Polise taş ve havai fişeklerle saldıran göstericilere, çevik kuvvet polisi biber gazı ve tazyikli su ile karışılık verdi.

9
Göstericiler tren raylarının üzerinden geçerek Bağlar İlçesi'ndeki ara sokaklara daldı. Polislerin de takip etmesiyle Sağlık Ocağı Caddesi'nde göstericiler ile polis arasında olaylar tekrar başladı. Bu arada Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne ait helikopter olayların çıktığı bölgede sürekli turlayarak, yaşanan olayları takip etti.
10
Helikopterden verilen talimatlar doğrultusunda hareket eden çevik kuvvet polisi ile göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşanıyor.
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34

Son Dakika Diyarbakır Ve Hakkari'de 'Hatay' Gerginliği - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor