Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflarım? - Son Dakika

Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflarım?

1
Uzm. Diyetisten Hayrettin Mutlu diyet yapmadan zayıflamanın sırrını açıklaldı. İşte Mutlu'nun diyetsiz zayıflama sırrı:
2
Evet tam olarak bu sözün arkasındayım. 5-6 yıllık diyetisyenlik deneyimlerim ve okuduğum yayınların sonucu olarak bunu rahatlıka söyleyebilirim.. her lokmayı 13 kez çiğneyin zayıflarsınız..

3
Burada birkaç mucizevi mekanizmadan bahsetmek gerekiyor,

İlki, gözlemlerime göre diyetisyene gelmeyen kişilerin tamamı (%95 doğruluk payı ile) çok yavaş ya da yavaş yemek yiyor.

4
Bunun tam tersi olarak zayıf olup kilo almak için diyetisyene başvuran kişilerin tamamı çok yavaş yemek tüketiyorlar. Buradan yavaş yemek yeme ile obezite arasında ters bir orantı olduğunu çıkarabiliriz.
5
Peki neden hızlı yemek?

İlk neden mecazi olanı, hızlı yemek suretiyle vücudumuza çaktırmadan fazladan enerji kaçırıyoruz…

6
Vücuda enerji kaçırmanın tek yolu hızlı yemek yemek… halbuki yavaş yemek yesek, vücut alınan yiyecekleri tam analiz edip ihtiyacını karşılayacak miktarı sağladıktan sonra bize dur diyecektir..
7
İkincisi ise artmış yaşam temposu.. Fast food beslenmenin artışındaki temel neden de bu. Halbuki yaşamamız için gereken nefes almak, su içmekten sonra en önemli şey yemek yemektir.
8
Bu bizim temel sağlığımız korumamız için gereken en önemli etkendir. Öyle ki sağlıklı beslenme yoluyla bir çok hastalığın önlenebildiği bir gerçek var.

9
Diğer bir neden ise duygusal açlığımız, daha doğrusu mutsuz yada mutlu olduğumuz durumlarda ki duygusal karmaşadan hazza ulaşmak için yemeği bir araç olarak görmemiz denilebilir.
10
Olası biyolojik sebep, obezite bir ‘tat'minsizlik hastalığıdır, kişi yiyeceklerin tadını 2 şekilde daha çok alabilir, ya hızlı yiyerek çok miktarda tüketecektir ya da yavaş yiyerek ve çok çiğneyerek daha çok tat ögesinin dil ile temasını sağlayarak.
11
Bilindiği üzere tat ve koku duyuları birbiriyle çok ilişkili ve öğrenme kuramlarına ve biyoloji bilimine göre neredeyse ayni mekanizma ile beynimizde kodlanıyor.. yani yediğimiz bir şeyin tadını kokusuyla birlikte öğreniyor ve hatırlıyoruz…
12
Çiğnemek ya da yavaş yemek suretiyle tat ve koku öğelerinin açığa çıkma oranı mekanik olarak artmakta.. bu da yiyecekten daha çok keyif almamızı ve çabuk doymamızı sağlar.
13
Aynı zamanda yiyeceklerin ağızda yeterince küçük partiküller haline getirilmesinin sindirim sistemi sağlığı açısından da yararları göz ardı edilemez.
14
Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığında yiyeceklerin büyük partikül olarak yutulması sonucu rahatsızlığa bağlı şikayetleri artması kuvvetle muhtemeldir.
15
Yavaş tüketim sonucu mide yükü kısmen kontrol altına alınmakta daha stabil bir sindirim gerçekleşmektedir.
16
Her bir lokma en az 13 kez çiğnemek yavaş tanımını karşılamaktadır. Sembolik olduğunu düşünmediğim 13 kez bilgisine çok güvendiğim bir hocamdan öğrendim.
17
Çok basit, yavaş yemek yemekle daha az tüketiyor, daha çabuk doyuyoruz, az yemekle doyduğumuzda daha az enerji almış oluyoruz, daha az enerji aldığımız halde tok olmakla, mutlu iken zayıflıyoruz…

Haber Yayın Tarihi: 08.07.2011 11:01

Son Dakika Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflarım? - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Libidoyu tavan yaptırıyor! İşte afrodizyak etkili yiyecekler Lise öğrencisi, uyuşturucu almak istediği 4 kişi tarafından cinsel istismara uğrayıp öldürüldü İntikam almak isteyen çalışan, amirinin kahvesine kimyasal madde koydu Kimi partnerinin kalçalarına dokundu kimi konuğunun pantolonunu indirdi! İşte Türk televizyon tarihinden 12 skandal an Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor