Diyetinizi Kilonuza Göre Seçin! - Son Dakika

Diyetinizi Kilonuza Göre Seçin!

23.03.2012 21:30

1
Diyetteyken haftada ağırlığınızın %15'ini kaybediyorsanız, sağlığınızı da kaybediyorsunuz demektir. Bunlara dikkat...
2
Her diyet uygulanamaz! Zayıflama diyetlerinin kişinin günlük makro ve mikro besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayan, damak tadına ve sosyal yaşamına uygun, varsa sağlık problemlerine çözüm getirici tıbbi öneriler olması gerekiyor.
3
Ancak kısa sürede kilo vermeyi hedefleten ve bu kurallara uymayan pek çok diyet mevcut. Şengül Sangu bu diyetleri ve sakıncalarını şöyle sıralıyor:
4
Sihirli - şok diyetler: Kısa sürede ağırlık kaybı sağlar, hızlı kaybedilen ağırlık yağdan değil yağsız kitleden oluşur.

5
Eski beslenme alışkanlıklarına geri dönüldüğünde kaybedilen ağırlığın korunması mümkün olmaz, daha fazla kilo artışı olur.
6
Çok düşük kalorili diyetler: 500 ile 800 veya daha az enerji gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrolsüzdür.

7
Ayrıca çok düşük kalorili diyetler, Kaybedilen ağırlığın korunmasına yönelik değildir. Çeşitli minerallerin kaybı ve ölümle sonuçlanabilir. Sıvı ve toz formda ya da paketlenmiş ürünler, Orta derecede açlık söz konusudur.
8
Özel ürünleri öneren diyetler: Kişiler doğru beslenme alışkanlığı kazanmadıkları için ağırlıklarını koruyamazlar, Yetersiz ve dengesiz bir beslenme türü olduğu için çeşitli sağlık sorunlarına da neden olur.
9
Tek besine dayalı diyetler: Monoton ve can sıkıcıdır. Sürekli aynı besinlere yönelmek bıktırıcıdır. Besin öğeleri yetersizliğine neden olur. Çok kısa sürelerde fazla kilo kayıpları sağlansa da kalıcı olmaz.
10
Su içme diyeti: Yemek yeme yerine acıktıkça su tercih edilir. Hiçbir besin alınmadığından hızlı kilo kaybı gözlenmekte fakat uzun süre devamında sağlık problemleri oluşabilmektedir. Kilolar hızla geri alınır.
11
Öğün atlama: Kişiler günlük alması gereken kaloriyi kısmak adına öğün atlar. Öğün atlama ile birlikte vücut çalışma hızı düşer. Kilo verme hızı azalır veya durur.
12
Yağsız yemek yeme: Sağlıksız, hatalı, yağda eriyen vitaminler vücutta yeterince emilmez. Uzun süre yağsız diyet uygulaması bağırsakları yavaş çalıştırır, kabızlık oluşur.
13
Kalori hesabına dayalı diyetler: Gün içerisinde yenilen tüm besinlerin kalorilerini toplamaya dayalı bir diyettir. Hedef düşük kalori alınımı sağlamaktır. Yetersiz ve dengesiz beslenme söz konusudur.
14
Yanlış diyetlerle önerilen ilaçlar: Kolay yoldan kilo vermeyi amaçlar. İlaç, bitkisel diyet takviyeleri doktor kontrolü olmaksızın tercih edilir. Sağlık açısından risk oluşturur.
15
Diüretik ilaçlar ve saunalar: Su kaybı gerçekleşir, sahte kilo kaybıdır, gerçek kilo kaybı gözlenmez, sağlığı tehdit edicidir.
16
Protein-karbonhidrat ayıran diyetler (Montinyak Rejimi): Vücudun asit-baz dengesini bozar, kolesterolü artırır, tansiyon ve kalp- damar hastaları için zararlıdır.

Son Dakika Diyetinizi Kilonuza Göre Seçin! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dua Lipa ile müstehcen pozlar veren Miley Cyrus'tan bomba yorum: Maalesef onunla cinsel ilişkiye girmedik Kışın beyaz, yazın kahverengiye bürünüyorlar! Nesli tükenmekte olan gelincik objektiflere takıldı Dondurucu soğukta bikiniyle bisiklet süren genç kız, hayır kurumu için bir saatte 83 bin TL topladı Sınavdan çıkıp doğumhaneye giden avukat adayı, buzların üzerinde oturarak görevini tamamladı Koronayı yeniyorlar ama kalplerine yenik düşüyorlar! İlaçlarla ilgili komplo teorileri kafa karıştırıyor