Doğal gaz faturası nasıl düşürülür? İşte tasarruf önerileri - Son Dakika

Doğal gaz faturası nasıl düşürülür? İşte tasarruf önerileri

25.11.2019 13:48

Isınmak için yükseltilen kombi ayarıyla birlikte faturalar da kabarmaya başlıyor. Peki doğal gaz faturası nasıl düşürülür? İşte çok işinize yarayacak bilgiler...

1
Isı yalıtımı ve levhaları kullanın!
Isı yalıtımı ve levhaları kullanın!
Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin. Yalıtımsız evde gerçekleşen kaybın yaklaşık yüzde 20'si tek camlı pencerelerden kaynaklanır, çift cam isi kaybını önemli ölçüde azaltır.
2
Kombiyi aç kapa yapmak!
Kombiyi aç kapa yapmak!
Genel kullanımda yaygın bir yanlış olarak, ev ısınınca kombi kapatılıyor. Bu yöntemle tasarruf edileceği düşünülse de büyük bir yanlış. Bu şekilde kombi her açılışında fazladan enerji harcamak zorunda kalacak. Bunun yerine, eviniz ısındığında, kombiyi düşük seviyeye getirmek daha doğru bir tercih olacaktır. Tasarruf için zaman ayarlı kombiler de kullanabilirsiniz. İşten eve dönüş saatinizden önceye ayarladığını kombi çalışmaya başlayarak evi siz gelmeden ısıtacaktır. Böylece kombiyi yüksek ısıda çalıştırmak zorunda kalmazsınız. Bunların yanı sıra kapı ve pencerelerin ısı kaçırmadığından emin olmalısınız ve kullanmadığınız odaların peteklerini kapalı tutabilirsiniz.
3
Doğru kombi tesisatı!
Doğru kombi tesisatı!
Kombininin iyi olmasi gerektigi kadar, tesisatının da doğru şekilde yapılmış olması oldukça önemlidir. Boşa enerji harcamamak için bu konuya özen göstermek gerekiyor. Peteklerin esit sekilde ısındığından emin olmak gerekir. Bazı odalar ısınırken, bazı odalar ısınmıyorsa peteklerde bir sorun var demektir. Tesisat boruları çok dirsekliyse de enerji kaybı yasanır. Tesisatta mümkün olduğunca düz borular kullanılmalıdır. Kombi seçimi ve petek sayısında evin ölçülerine uygun bir seçim yapmak gerekir.
4
Doğal gaz peteğinde çamaşır kurutmayın!
Doğal gaz peteğinde çamaşır kurutmayın!
Kapı ve pencere çerçevesi etrafındaki çatlakları onarın, hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanın. Kış aylarında odalarda mümkün olduğunca çamaşır kurutmayın.
5
Güneş ışınlarından daha fazla yararlanın!
Güneş ışınlarından daha fazla yararlanın!
Güneş gören pencerelerin perdelerini açarak güneş ışınlarından daha fazla yararlanın, güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın. Kapalı perdeler ısı kaybını önemli ölçüde önler. Radyatörlerin ısı akışına engel olacak uzun perdeler kullanmayın.
6
Evi dekore ederken peteklerin önünü kapamayın!
Evi dekore ederken peteklerin önünü kapamayın!
Isıtıcınızın, kalorifer peteğinizin önünde kesinlikle koltuk, dolap gibi eşyalara yer vermemelisiniz; çünkü bu hareket ile eve yayılması gereken ısıyı eşya arkasına hapsetmiş olur bu durumdan pek de memnun kalmazsınız.
7
Isı pay ölçer kullanın!
Isı pay ölçer kullanın!
Eğer konutunuz merkezi sistemle ısıtılıyorsa öncelikle sitenin veya apartmanın ilk olarak ısı yalıtımını yaptırması ve akabinde ısı pay ölçer sistemine geçmesi faydalı olacaktır. Böylece ortak kullanım alanlarının dışında, ısınmak için sadece kendi dairenizin harcadığı doğalgazın bedelini ödemiş olursunuz.
8
Dış cephe yalıtımı
Dış cephe yalıtımı
Eğer tasarruf etmek istiyorsanız kesinlikle iyi bir dış cephe yalıtımı yaptırmış olmanız gerekiyor. Dış cephe yalıtımı hem tasarruf etmenizi sağlar, hem de evdeki rutubet sorununu çözer. Dış cephe yalıtımı binalarda ihmal edilen konuların başında gelir. Oysa tasarrufta en önemli unsur dış cephe yalıtımıdır. Bunun için, eğer bir apartmanda yaşıyorsanız, bina sakinleriyle anlaşarak dış cephe yalıtımı yaptırmalısınız.

YORUMLAR (10)
  • abdurrezzak bintarrak elmuallak: bunlar bos laf evlenecegin hatun az obez olmali gece usumezsin yorgan gibi ortun Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • sobacı: benim evim dogalgaz uyumlu ve evde odun kömür sobasıda var ben genelde en düşük derecede kombiyi çalıştırıyorum gündüzleri sobayı yakıyorum geceleri kombi çok tasarruflu Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Doğal gaz faturası nasıl düşürülür? İşte tasarruf önerileri - Son Dakika


Advertisement