Doğal ısısını koruyan 500 yıllık mağaraya ilgi büyük! Akın akın geliyorlar - Son Dakika

Doğal ısısını koruyan 500 yıllık mağaraya ilgi büyük! Akın akın geliyorlar

19.01.2021 11:11

Gaziantep'te tarihi Yeni Han'da doğal ısısını koruyan ve kafe olarak kullanılan 500 yıllık mağara, ilgi çekiyor. Önceki dönemlerde soğuk havalarda doğal ısısını koruduğu için vatandaşların uğrak yeri olan mağara kafede, pandemi nedeniyle sakinlik yaşanıyor.

1
Şekeroğlu Mahallesinde bulunan tarihi Yeni Han'da kafe olarak kullanılan yaklaşık 500 yıllık mağara, hayran bırakıyor.

2
Soğuk havalarda doğal ısısını koruyan ve pandemi nedeniyle sakinlik yaşanan mağara kafe, vakaların sona ermesinin ardından tekrar ziyaretçilerini bekliyor.
3
Mağaranın yaz ve kış aylarında sıcaklığının hiç değişmediğini ve doğal ısısını koruduğunu ifade eden kafe işletmecisi Mehmet Kaleoğlu, "Bu mağara 1500'lü yıllarda taş ocağı olarak kullanılmış. Çıkan taşlarla bu han yapılmış. İçeride kuyularımız var ve 12 sütün ayak bulunuyor. Pandemi döneminde insanlar bu mağaraya gelip, gezip, görüyorlar."
4
"Dışarısı 0 derece de olsa 45 derece de olsa mağara doğal sıcaklığını koruduğu için hep 15 derecede kalıyor. "

5
"İnsanlar burada önceden gelip çay ve kahve içerek dinleniyordu. Şu anda pandemi nedeniyle çay kahve servisi yapamıyoruz ama ziyaretçilerimiz gelerek mağarayı dolaşıyor. İnsanlar gezip, gördükten sonra hayran kalıyorlar" diye konuştu.
6
Mağaraya farklı kentlerden gelen ziyaretçiler, karşılaştıkları manzaradan etkilendiklerini ifade etti.
7
8
9
10
11
12
13

YORUMLAR (3)
  • Eylem evren: Bütün mağaralar öyledir, doğal ısısını korur yine bir antep abartması showu reklamı para için ya bunlar kadar paraya ticarete kafası çalışanı yok valla bak reklama doğal ısısını koruyan mağara diye sanki ilginç birşeymiş bir yerde yokmuş edası kesinlikle amerikada olsalar dünyayı ele geçirmişlerdi çoktan bu kıvrak zekalar çalışma azimler inkarlar yalanları hileleriyle çok şükür Yaratan o yolu vermedi onlara vermesin de hadlerine indirsin onları o mağaradan milyonlarca var bir antepte yok Cevap Yaz 2 3 Yayından Kaldır
  • ysf: dışarıdan göründüğü gibi değil arkadaşlar içerisi rutubet kokuyor 2 defa gittim yaz kış aynı koku içerde nefes almak zor o koku insanı gerçekten çok rahatsız ediyor dışarıda köşkte oturmak daha mantıklı mutlaka menengüç kahvesini içmenizi tavsiye ederim :) Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Doğal ısısını koruyan 500 yıllık mağaraya ilgi büyük! Akın akın geliyorlar - Son Dakika


Advertisement