Son Dakika Haberleri: Doğru Yanıt Veren Sayısının Çok Az Olduğu 3 Soru

Doğru Yanıt Veren Sayısının Çok Az Olduğu 3 Soru

10 ay önce

Bilişsel Yansıma Testi, dünyanın en kısa IQ testi olarak karşımıza çıktı. Görünüşe göre bu test Einstein'ları Homer Simpson'lardan ayırmak için yalnızca üç soru soruyor. Bakalım bu testte kimler başarılı olacak? Gerçekten ne kadar zekisiniz?

1
2005 yılında Princeton Üniversitesi'nde görevli olan uzman psikolog Shane Frederick, bir test geliştirdi. Testin amacı kısa sürede akılcı düşünce yollarını çalıştırabilen kişileri ayırt etmek. Sezgisel ve analitik düşünce yaklaşımları kullanmakta iyi olan bireyler, bu testi diğer bireylere nazaran daha kolay geçiyorlar.
2
Başarılı olabilmek için düşünmeye ve sezgilerinizi sorgulamaya ihtiyacınız olacak. Testten başarılı olarak geçmek 3 soruya da doğru yanıt vermek zorundasınız. Ne kadar hızlı cevap verdiğiniz de önemli.


Daha hızlı cevaplar, daha yüksek bir IQ'nun başka bir işaretidir.

3
Dünyanın en iyi üniversitelerinden Yale ve Harvard dahil olmak üzere öğrenciler çoğu bu üç sorunun cevabını veremedi. Sadece yüzde 17'si mükemmel bir puan elde etti. O halde sorulara geçelim.
4
1. SORU
1. SORU
Bir yarasa ve bir topun toplam fiyatı 1.10 dolardır Yarasa toptan 1 dolar daha pahalıdır. O halde topun fiyatı nedir?
5
2. SORU
2. SORU
5 adet makine, 5 adet alet üretmek için 5 dakika harcıyorsa, 100 adet makineyle 100 adet alet üretmek ne kadar sürer?
6
3. SORU
3. SORU
Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir gün önceki haline göre iki kat daha fazla alan kaplayacak şekilde büyüyor. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürüyorsa, gölün yarısını kaç günde kaplar?
7
Biraz düşünün, cevapları iyice kafanıza bir tartın. Hızlı davranmayın.
8
O halde cevaplara geçelim...
9
1. SORUNUN CEVABI
1. SORUNUN CEVABI
Topun fiyatı 5 senttir. Böylece yarasa da 1.05 dolar olur. Basit bir çıkarma işlemiyle 1 TL'lik farkı bu fiyatlarla yakalayabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda 10 kuruş cevabını verenlerin 5 kuruş cevabını verenlerden önemli ölçüde fazla oldukları tespit edildi.
10
2. SORUNUN CEVABI
2. SORUNUN CEVABI
100 makine, 100 aleti gene 5 dakikada üretir. İçgüdüsel olarak 100 dakika cevabını yapıştıranlardan mısınız? Soruda verilenlere göre 1 makinenin bir aleti gene 5 dakikada ürettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle makine sayısı ve üretilen alet sayısı aynı olduğu bütün durumlarda üretim, yalnızca 5 dakika sürecektir.
11
3. SORU
3. SORU
Verdiğiniz cevaplar muhtemelen 47 ya da 24. Zambak yaprağının boyutu iki katına çıktığından, sezgisel olarak süreyi de yarıya indirmeniz mümkün. Ancak sezgilerinizi sorgulamanız gerektiğini söylemiştik. Bu aşamada asıl mesele her iki kat büyüme için harcanan sürede ve cevap soruda. Eğer bir günde iki kat büyüyorsa, gölün tamamını 48. günde kaplayan yaprak 1 gün önce yarı boyutunda olacaktır. Cevap 47.
12
Peki en yüksek ortalamaya IQ'ya sahip ülkelerin hangileri olduğunu biliyor musunuz?
Peki en yüksek ortalamaya IQya sahip ülkelerin hangileri olduğunu biliyor musunuz?
İsviçre 101 puan
13
Hollanda 102 puan
14
İtalya 102 puan
15
Almanya 102 puan
16
Avusturya 102 puan
17
Singapur 103 puan
18
Tayvan 104 puan
19
Japonya 105 puan
20
Güney Kore 106 puan
21
Hong Kong 107 puan
22
Türkiye 90 puan ile 17'nci sırayı Hırvatistan ve Peru ile paylaştı. ABD'nin 98 ile 12'nci sırada yer aldığı listenin son sırasında ise Ekvator Ginesi yer aldı (59 puan)Diğer Galeriler

Obez Kadın, Barbie Bebek Olmak İçin Ameliyat Oldu! Son Hali İnanılmaz Kim Milyoner Olmak İster'de İlginç Sorular Ünlü Çift Kimseye Aldırış Etmedi, Denizde Aşka Geldi Her Sabah Aç Karnına İçene 1 Ayda 20 Kiloya Kadar Verdiriyor Kilolarıyla Dalga Geçilen YouTuber Danla Bilic, Mide Küçültme Ameliyatı Oldu