Doğuda askerlik yapanların kabusu olan örümcek! Hava kararınca ortaya çıkıyor - Son Dakika

Doğuda askerlik yapanların kabusu olan örümcek! Hava kararınca ortaya çıkıyor

18.07.2020 10:17

Türkiye'de sarıkız olarak bilinen solifugae örümceği geceleri özellikle askerlerin kabusu oluyor. Halk arasında et yiyen örümcek olarak bilinen türün zehirli olmamasına rağmen çok saldırgan olduğu ve güçlü çene yapısıyla et yiyebildiği belirtiliyor.

1
Özellikle Kuzey Irak ve Hakkari çevresinde bulunan bu örümcek Amerikalı askerlerin değimiyle "camel spider" (deve örümceği) olarak da adlandırılıyor.
2
Türkiye'de ismi "böğ" olarak biliniyor. Böğü, böyü olarak da kullanılıyor. Sarı ömer ismini ise Hakkari komandolarının verdiği söyleniyor.
3
Bir diğer bilinen ismi ise; sarıkız. Bilimsel olarak solifugae adıyla biliniyor.
4
Bu tehlikeli eklembacaklı türü, özellikle de Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da askerlik yapanlar tarafından çok iyi bilinir. Geceleri genelde ortaya çıkan bu örümcek askerlerin kabusu olmuş durumda.
5
6
Amerikalı askerler arasında ise "camel spider(deve örümceği)" olarak biliniyor.
7
Çölün bu saldırgan sakinlerinin avları arasında böcekler, kemirgenler, kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük kuşlar bile var.

8
Halk arasında et yiyen örümcek olarak bilinen türün zehirli olmamasına rağmen çok saldırgan olduğu ve güçlü çene yapısıyla et yiyebildiği bilirtiliyor.

9
En çok 55 gram ağırlığında oluyor, bacaklar dahil uzunlukları ise 13 santimi geçebiliyor.
10
Bu örümceğin çok hızlı hareket ettikleri ve 1 metreye kadar sıçrama özelliği olduğu biliniyor.
11
12
13
14
15
16
17

Son Dakika Doğuda askerlik yapanların kabusu olan örümcek! Hava kararınca ortaya çıkıyor - Son Dakika


YORUMLAR (6)
  • ömer: şırnakta çok var eski foça dada var insanlara zarar vermiyor böcek vs yiyerek besleniyor.zararsız bir hayvan öldürmeyin onun oldugu yerde akrep olmaz Cevap Yaz 10 0 Yayından Kaldır
  • 4401: Şemdinli de Askerlik yapmıştım, yattığım yerde, duvarlarda, banyoda, tuvalette her yerde vardı bunlardan, çok garip bir ağız yapısı var, demir çubuğu önüne yaklaştırdığımızda inanın demiri resmen un gibi övütmeye başlıyordu, müdahale etmediğin sürece insana zarar vermiyor, gayet hızlı hareket ediyor.... Akrep yiyerek beslendiği söylenirdi... Cevap Yaz 8 1 Yayından Kaldır
  • Serdar: Herkes atıp tutmuş bizim bingöl yayladere de her yerde vardır. 1 tek vaka yada ısırık olduğu görülmemiştir. İnsana yaklaşmaz. Böcek sonuçta. Cevap Yaz 14 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement