Dondurmanın Sağlık İçin Faydaları - Son Dakika

Dondurmanın Sağlık İçin Faydaları

30.05.2014 11:07

1
Yaz aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan dordurma hem sağlıklı hem de lezzetli. İşte dondurmanın faydaları...

2
Soğuk yenildiğinden zararlı olarak bilinen dondurma, aslında çok faydalı bir besindir.

3
Hijyenik koşullara uyum içinde hazırlanmış dondurma yeniyorsa ve yiyen kişinin boğazında yerleşik bir mukozal hastalık yoksa; dondurma boğazda ağrı, ateşlenme vb. sorunlara yol açılması mümkün değildir.

4
Soğuğun hücre düzeninde tahribat yapması için, hücre özsuyunun donarak genleşmesi ve hücre çeperinin yırtılması gerekir. Hücre suyunun donması ise ancak hücreyle temas eden ortamın ısısının sıfırın altında olmasıyla mümkündür. Oysa değil dondurma, ağza bir buz parçası alındığında bile, ısı anında 4 ile 8 derece arası yükselir.

5
Özellikle kalsiyum gereksiniminin arttığı ergenlik, gebelik ve menopoz dönemlerinde dondurmanın besleyici değeri önem kazanmaktadır.

6
Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının bulantı ve kusma durumlarında da soğuk, hafif ve kokusuz gıdalar tavsiye edilmektedir.

Bu nedenle bulantısı olan gebelerin bir kısmı dondurma ile bulantılarının hafiflediğini belirtmektedir.

7
Ayrıca dondurma içerdiği kalori ile de beslenmesi aksayan anne adayları için oldukça besleyici bir alternatif oluşturmaktadır.

8
Yurtdışında yaz-kış devamlı tüketilen bir gıda maddesi olan dondurma ülkemizde kışın her nedense unutulmaktadır.

Oysa genel sağlığına dikkat eden bir kişinin yaz-kış dondurma yemesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

9
Dondurma yemek, solunum ve sindirim organları üzerinde olumsuz etki yapmaz.

10
Hijyenik olarak üretilen dondurma, yalanarak ve küçük parçalar halinde yendiği taktirde, solunum ve sindirim organlarını hiçbir şekilde olumsuz etkilemez.

11
Dondurmalarınızı buzdolabınızın derin dondurucu bölümünde -18 derecede saklayabilirsiniz.

Eğer dolabınızda derin dondurucu bölümü yok ve sadece buzluk varsa, ürünlerin birkaç saat içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Son Dakika Dondurmanın Sağlık İçin Faydaları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement