Dört Ebeveynli Aile Bilmecesi - Son Dakika

Dört Ebeveynli Aile Bilmecesi

08.02.2013 09:43

1
Hollanda'da gay ve lezbiyen çiftlerin dünyaya getirdiği iki çocuğun yasal durumları, ülkede sosyal ve hukuki tartışmaya neden oldu.
2
2001'de eşcinsel evliliği ilk onaylayan ülke olan Hollanda'da aile kavramının genişletilmesi tartışmaları yapılıyor.
3
Karin ve Evelien, Joram ile Guillermo'dan hamile kalarak iki çocuk doğurdu. Ancak lezbiyen çiftin hangi erkeğin spermini alarak hangi çocuğu doğurduğu bilinmiyor.
4
30'lu yaşlarındaki lezbiyen Karin-Evelien ile gay Joram- Guillermo çiftleri çocuk sahibi olmak isteyince sperm bankası, donör ve taşıyıcı anne aramak yerine çözümü kendilerinde aradı.
5
Eşcinsel evliliğe izin veren Hollanda yasalarına göre, çocukların ebeveynleri sadece Karin ve Evelien olarak görünüyor.
6
Karin, "Bu önemli değil. Önemli olan biz dördümüz de ebeveyniz ve bu durumdan çok memnunuz" diyerek altı kişilik bir aile kurduklarını anlatıyor.
7
Joram-Guillermo çifti çocukların babaları ancak yasal olarak çocukların üzerinde velayet hakkı iddia edemiyor. Ya da Joram ve Guillermo öldükleri zaman çocuklar miras hakkından yararlanamıyor.
8
Ülkede 25 bin "pembe aile" yaşadığını belirten Yeşiller milletvekili Liesbeth van Tongeren, "Ebevyn olmanın biyolojik bir bağ gerektirmediğini veya bir çocuğun dört ebeveyni olabileceğini kabul etmemiz gerek" dedi.
9
Adalet Bakanı Fred Teveen ise konunun ekimde parlamentoda tartışıldığını ama pratik yaşama ilişkin bazı konularda dört ebeveyne itiraz edildiğini belirtti. Teveen, konuyla ilgili bir çalışma yaptıklarını ve yeniden siyaset gündemine getireceklerini bildirdi.

Son Dakika Dört Ebeveynli Aile Bilmecesi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement